Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

"Ez a Federer jobb, mint a Händel?" Búcsúzik a zseni, akinek a tenisze maga volt a mennyei harmónia

Takács Márton

Frissítve 16/09/2022 - 11:12 GMT+2

Serena Williams után nem sokkal egy másik korszakos klasszis, a vele egyidős Roger Federer is bejelentette visszavonulásának időpontját. Személyes hangvételű cikkünkben idézünk fel velük kapcsolatos emlékeket, már csak azért is, mert e sorok írója is az ő generációjukhoz tartozik.

Roger Federer edzés közben a 2017-es wimbledoni versenyen, akkor nyerte meg utoljára egyik kedvenc tornáját

Fotó: AFP

Roger Federer tette evidenssé a könnyedséget a sportban.
"Roger Federer szerint Ivan Lendl volt minden idők legjobb férfi teniszezője. Vajon miért mond ilyet? Nem látja magát eleget játszani?" – írja Maros András a Semmi negyven c., 2013-ban megjelent pompás teniszmemoárjában.
Ahogy kijött Roger Federer közleménye, elkezdtünk levelezni az eurosportos kollégákkal, megvitatni, megemészteni a hírt. Ami a legtöbbünknek hatalmas gyomrost jelentett, csapást a szívnek, még ha évek óta benne is volt a levegőben.
Ráírtunk több barátunkra - ahogyan ez itt szokás -, Andrásra is, aki közel tízéves kihagyás után Federernek köszönhetően ragadott újra teniszütőt, és aki Stan Wawrinka bámulatos egykezes fonákjáról honlapunkon írt egy cikket korábban.
"Federert nézve azonban ismét felfedezem a tenisz szépségeit… Federer kivétel. Nem azért drukkolok, hogy nyerjen - a biztatásom nélkül is nyer -, hanem hogy fenntartsa a tökéletességet. A tökélyért szurkolok. Hogy minél hosszabban kitolja a kifogástalanság szintjét, még egy gém, és még egy, és még egy. Rettenetesen dühös vagyok rá, ha hibázik. Miért? Hogy merészel? Hogy jön hozzá? …
Ilyen játékos nincs még egy, és nem is volt. A videojátékok világát juttatja eszembe. Nem úgy mozog, mint egy esendő lény, aki sejtekből áll, akit szövetek tartanak össze, hanem mint egy mozgatható figura a képernyőn." – folytatta Maros András a könyvében.
picture

Federer a 2010-as Ausztrál Openen - az a mozgás!

Fotó: AFP

Federer tette evidenssé a könnyedséget a sportban, pedig az és ott egyáltalán nem az. Ahogy ő teniszezett, az olyan volt, mintha verset írna. Igazából tehát Roger Federer a legnagyobb kortárs költő.
"Először az irigység üti fel a fejét, majd mindjárt ki is oltódik. Az ember először irigyli Federert, majd csodálja, végül eljut oda, hogy se nem irigyli, se nem csodálja, hanem örvendezik a kinyilatkoztatás felett, hogy mi mindenre képes egy hozzá hasonló emberi lény."
A Nobel-díjas dél-afrikai író, John Maxwell Coetzee fogalmazott így egyszer a kiváló amerikai kollégájával, Paul Austerrel folytatott levelezésében. (Szerencsére ezt a kötetet magyarul is olvashatjuk Itt és most címmel az Európa Könyvkiadó jóvoltából.)
Paul Auster így reagált erre a 2013-ban megjelent kötetben:
"Ami pedig Federer fénykorában nyújtott teljesítménye láttán érzett elragadtatottságodat illeti, én ugyanezt érzem. Egyfajta félelemmel vegyes bámulatot, hogy egy másik emberi lény ilyen dolgokat visz véghez; hogy mi (mint faj) nemcsak férgek vagyunk, aminek gyakran mutatkozunk, hanem csodálatos dolgokra hivatottak is – teniszben, zenében, költészetben, tudományban -; és az irigység és a csodálat egy mindent elárasztó öröm érzésében oldódik fel. Igen, teljes mértékben egyetértek veled. És ez az a pont, ahol az esztétikum és az etikum egybeolvad. Nincsenek ellenérveim, mivel gyakran én magam is hajszálra ugyanezt érzem."
picture

Federer a tavalyi Roland Garroson

Fotó: AFP

A cikk szerzője maga is teniszezett az 1990-es években általános iskolás korában, így pláne figyelte a sportág történéseit még Ivan Lendl és Stefan Edberg aktív pályafutása alatt, na meg apai hatásra is. Nálunk később az irigykedési faktor kimaradt a svájci esetében, a csodálás bő 20 esztendeje tart, mint annak a nőnek a haja a Taft reklámban az örvendezéssel egyetemben.
SZERETLEK, Roger! Köszönöm mindazt, amit a teniszben és velem tettél. A teniszvilág soha nem lesz olyan, mint nélküled.
Ezt az a végtelenül szimpatikus Juan Martín del Potro tweetelte csütörtökön a Federer visszavonulásáról szóló hírre reagálva, aki 2009-ben csodás mérkőzésen kapott ki tőle a Roland Garros elődöntőjében, majd sokáig emlékezetes meccsen győzte le svájci riválisát a US Open az évi fináléjában. És akinek van némi fogalma a pokoli térdfájdalmakról, az argentin is idén kényszerült visszavonulni, mert a lábai kimentek alóla.
Ki gondolta volna még akkor, hogy azt a meccset kommentáló Szabó Gábor egyszer még a kollégánk lesz – főnök-beosztott viszonyban, amelyben nem ő az utóbbi.
Gábor a 2016-os US Open ideje alatt írt egy cikket a francia Lucas Pouille-ról, aki döntő szett tie-breakben ejtette ki Rafael Nadalt a torna negyedik körében. Valahogy úgy fogalmazott, hogy olyan érzése volt a francia játékát látva, mint amikor Federert látta először teniszezni.
picture

Egy egészséges Federer visszatérésének nagyon örülnénk

Ha jól tévedünk, e sorok írója a 2000-es marseille-i torna közvetítésében látta először játszani Federert, még az érzés is itt van bennünk, hogy ahogy ő teniszezik, az valami nagyon jó és izgalmas. Akkor még tök más frizurája volt, hosszabb haj, copf, satöbbi. Hol voltunk még attól a Federertől, akit utána közel két évtizeden át csodáltunk?
22 éves tehát az a bizonyos első Federer Momentumunk, amelyről David Foster Wallace írt a zseniális Roger Federer as Religious Experience (Roger Federer mint vallási élmény) című esszéjében a The New York Times-ban 2006-ban.
A pillanatok, mikor a fiatal svájci játékát látva leesik az áll, kiugrik a szem és olyan hangok adatnak ki, amelyek átcsalják az élettársakat a szomszéd szobából, hogy rád nézzenek, jól vagy-e.
- írja.
picture

Roger, a király - a 2019-es Ausztrál Openen

Fotó: AFP

A felismerés, hogy így is lehet teniszezni (de hogyan?), más kérdés, hogy így csak ő tudott. Azzal a magától értetődő eleganciával, higgadtsággal, könnyedséggel, lazasággal, páratlan mozgáskoordinációval, szabadsággal és természetességgel. Kezében a varázspálcájával, amely másoknak csak egy szimpla ütő.
"A szépség nem célja a versenysportoknak, de a magas szinten űzött sport kiemelt terepe az emberi szépség kifejeződésének. A két dolog, durva hasonlattal, úgy passzol egymáshoz, mint a bátorság a háborúhoz." – szól Wallace szövegének egyik kulcsmondata.
Roger Federer játéka már első alkalommal megragadta az ember figyelmét, és többé el sem eresztette. Senkinek a játéka nem volt ennyire kellemes a szemnek, mint az övé. Ezzel lett része a kollektív memóriabanknak.
Gábor a csütörtöki cikkében Esterházy Pétertől idézett, EP (egyik) legnagyobb művéből, a Harmonia Caelestisből. Nos, Roger mozgása, játéka, tenisze maga volt a mennyei harmónia.
picture

Nézd újra a visszavonuló Federer legszebb pontjait a Grand Slam-tornákról!

Esterházy egyébként beleírta Federert a Harminchárom változat Haydn-koponyára c. drámájába:
"MOZART
Papa! A marketingértéket illetően a Haydn név a legalulértékeltebb a világsztárok közül… Tudod, mennyit keres a Federer?
HAYDN
Nem ismerem. Azt tudom, hogy a Händel sokat keres. Ez a Federer jobb, mint a Händel? De én is jól keresek."
Bő egy hónapja Serena Williams jelentette be a visszavonulását, aki ugyanúgy 1981-ben született, mint Federer. Az ő lelépésükkel már nem akad olyan korszakos klasszis aktív sportoló abból a generációból, akit annyira kedveltünk (Zlatan Ibrahimović még tartja magát, de ő nem ez a kategória). Iváncsik Gergő 2017-ben vonult vissza, Szivós Márton 2020-ban szállt ki, Serena és Roger most csatlakozott hozzájuk. Alejandro Valverdét csak azért nem írjuk ide, mert ő 1980-as (mégis leírtuk).
picture

Serena és Roger a 2019-es Hopman-kupán

Fotó: AFP

Hetek óta többször megjelent előttünk a kép, ahogy 1999 őszén ültünk édesanyánkkal, a tévében a US Open ment, éppen a velünk egyidős Serena Williams játszott. Abban az évben Serena meg is nyerte a tornát, az volt az első Grand Slam-címe egyéniben, amelyet követett még 22.
Most meg, 23 év elteltével jutottak el odáig ők ketten, hogy nem folytatják tovább. Csoda, hogy eddig bírták. Olyan sokat jelentettek mindketten számunkra a teniszen, az üveghegyen is túl, amit nem nagyon lehet megfogalmazni. Biztos pontot jelentettek az életünkben, Federer olyan figura volt számunkra, mint Benedek Tibor. Mindkettejükről elmondható, hogy "mintha ő volna az a derék indián, aki szavatol a lady biztonságáért."
picture

A fél világ így fogta a fejét csütörtökön, ahogy Federer a 2010-es wimbledoni kiesésekor

Fotó: AFP

Az egyik legelismertebb teniszes szakíró, Christopher Clarey pazar könyvet írt A mester – Roger Federer címmel a 20-szoros Grand Slam-győztesről, amely magyarul tavaly decemberben jelent meg. Clarey szerint azért tudott hőse még 40 éves kora után is aktív maradni, mert végig nyugodt és összeszedett volt, elég jól ismerte magát, így el tudta kerülni a csapdákat, melyek kiolthatták volna lelkesedése lángját, harmóniában van karrierje egészével (már megint itt ez a harmónia szó).
A két legnagyobb teniszes zseni számunkra Roger Federer és Marat Safin. Csak hogy amíg
Federer az a srác, akivel szeretnéd, hogy a lányod randizzon. Safin az, akivel a lányod szeretne randizni
A tenisz történetének egyik legnagyobb alakja, Rod Laver fogalmazta meg Federerről a legtalálóbb mondatokat: "Egy biztos: ő korának legjobb teniszezője, és a legcsodálatraméltóbb bajnokok egyike a Földön. Ez olyasvalami, amit érdemes hangsúlyozni, mert ami a legszebb: Roger Federer sosem fogja."
Milyen szép, hogy a svájci éppen a Laver-kupán búcsúzik majd a profi tenisztől.
picture

Szülővárosa, Bázel tornáján 2017-ben

Fotó: AFP

Hihetetlen utazást jelentett végignézni az útját innen, Magyarországról is. Végzős gimnazisták voltunk 2000-ben, amikor először láttuk. Most meg? Nos, már 22 éve nem vagyunk azok. Több idő telt el vele eddig az életünkből, mint nélküle.
A Federer visszavonulását bejelentő hír megjelenése után órákon át szakadt az eső Budapesten. Az ég is siratta ezt a zsenit. Torokszorító élmény Federer hangján meghallgatni a saját búcsúlevelét. A nap, 2022. szeptember 15-e, amelyről nem hittük, hogy a brutális sötétséggel járó jégeső után lehet durvább, feketébb lett mégis.
Végezetül pedig Roger Federernek: szeretlek és soha nem hagylak el.

Minden nap hírlevelet küldünk az olvasóinknak, amiben az előző nap legfontosabb sporthíreit, az elemzéseinket és persze sok más érdekességet is megmutatunk. Az Eurosport hírlevelére ezen a linken lehet feliratkozni.
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés