Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Rafael Nadal egy teniszező Superman és egy családközpontú Clark Kent egy személyben

Takács Márton

Frissítve 06/02/2024 - 21:48 GMT+1

Rafael Nadal ugyan sajnos nincs ott idén a Roland Garros mezőnyében, de nem felejtkezünk el róla. Dominic Bliss: Rafa Nadal – A tenisz királya című könyve még tavaly jelent meg a Scolar Kiadónál magyarul. Cikkünkben még a Nadal-rajongóknak is elolvasásra ajánljuk.

Nadal ugyan nem indult a Garroson, de Monfils megidézte a szellemét

Rafael Nadal pályafutásának összegzése 240 oldalon. Könyvajánlónk.
"2005. június 3.
Nézem, ahogy új szupersztár születik Rafael Nadal személyében, akit Spanyolországban csak Rafának hívnak. Még a neve is jó mindenre."
Ezt a 2016-ban elhunyt csodálatos brit színész írja Őrülten, mélyen - Alan Rickman naplói című könyvben, amely 2023 egyik legemlékezetesebb olvasmánya, szuper sportos bejegyzésekkel.
Annyira parádésan alakult az idei Roland Garros első öt napja, hogy még azt is hajlamos elfelejteni az ember, hogy a torna 14-szeres bajnoka, a címvédő Rafael Nadal sérülés miatt nem indult a tornán.
Így is foglalkozunk a Salakkirállyal, mert legalább erre az időszakra időzíthettük Dominic Bliss Rafa Nadal – A tenisz királya című könyvéről szóló cikkünket, amelyet a Scolar Kiadó jóvoltából az eredeti megjelenéssel egy évben, 2022 óta olvashatunk magyarul is (Benedek Tibor öccse, Benedek Albert fordításában).
Megtudhatjuk belőle, mi az a sok jó Rafa Nadalban. A kötet Nadal két, egymástól élesen elkülönülő személyiségével foglalkozik behatóbban, a Supermannel és a benne még mindig megbújó kisfiúval. Mert Rafa egy izmos szuperhős és egy sebezhető emberi lény egyszerre.
Egy egyszerű halandó és egy Herkules-szerű félisten keveréke. Jelenlegi edzője, egykori Davis-kupa-csapattársa, Carlos Moya mondta róla, Superman és Clark Kent egy személyben.
picture

Így jelentette be Rafael Nadal, hogy nem indul a Roland Garroson

Ez az életrajzi kötet azt az utat ismerteti, amelyet ez a spanyol klasszis bejárt, míg félénk mallorcai kissrácból a teniszpályák királya lett. A szerző Rafa emberi oldalának bemutatását 11 meghatározó meccsének összefoglalójával színesíti. Ez a tizenegy parti 2003 és 2022 közül való, a 8. és a 9. között tíz évet ugrunk, a tavalyi Garros-döntő az utolsó, annyira friss a könyv.
Azt is olvasók elé tárja, mik és kik tették Nadalt azzá az emberré, akinek ma ismerjük, ha csak távolról is. A legtöbbet a családjáról és Mallorcáról olvashatunk, ez a két tényező határozza meg a leginkább a 22-szeres Grand Slam-bajnok életét. Megkapjuk gyerekkori időszakának felskiccelését, részletes pályaképet rajzol fel a Bliss, amelyből kiviláglik hősünk családközpontúsága.
Az egyik legjobb a Bal kézzel a világ ellen című fejezet, amiből kiderül, hogy bár Rafa bal kézzel teniszezik - ez az elképesztő eredményessége egyik kulcsa - és bal lábbal focizik, de jobb kézzel ír, mos fogat, dobja a labdát és golfozik.
Érdekes, már e sorok írója által felvetett párhuzam, hogy a háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázóra, Kiss Gergőre is ez jellemző. Legendás balosát csak a medencében használta, hiszen a parton mindent jobb kézzel csinál. Azzal a ballal három olimpia elődöntőjében és fináléjában összesen 16 (!) gólt lőtt, de autogramokat jobbal osztogat – napjainkban is rengeteget A nemzeti aranyai c. film miatt.
picture

Rafa Nadal a tavalyi Ausztrál Openen

Fotó: AFP

Egy másik, kiemelkedően olvasmányos rész, amikor Nadal rituáléiról van szó. A meccsei előtti hidegzuhanyról, a fejpántjáról, a vizesflakonok mértani pontosságú elhelyezéseiről, a nadrágigazgatásáról, arról, hogy a pontok között nem lép rá a vonalakra.
"Nem vagyok babonás. Ha az lennék, minden vereség után meg kellene változtatnom a rituáléimat. Még csak rabszolgája sem vagyok a rutinjaimnak. Amiket az emberek tikkeknek és rituáléknak hívnak, azok azt szolgálják, hogy rendbe tegyem a fejem, mert általában elég nagy rendetlenség van benne.
Én így összpontosítok, így hallgattatom el a belső zajokat. Így nem kell figyelnem a hangra, ami azt mondja, veszteni fogok, és arra sem, amelyik azt mondja - és ez még veszélyesebb -, hogy győzni." – említette frappánsan ezzel kapcsolatban Nadal egy interjúban, amelyet a Corriere dello Sportnak adott.
picture

Ezek voltak a Nadal - Djokovic összecsapás legelképesztőbb pontjai

Alan Rickman nagy teniszrajongó volt, ez is kiderült az Őrülten, mélyen c. naplójából, amely idén jelent meg magyarul a Kossuth Kiadónál. Rafael Nadalt különösen tisztelte a többek között a Die Hardban, az Értelem és érzelemben és a Harry Potter-filmekben is remeklő Rickman. Több wimbledoni meccset is a helyszínen látott, az egyik 2015-ös Nadal-mérkőzésről - kapcsolódva a témához -, így ír:
"Körülbelül 5-kor érünk haza, hogy még láthassuk, ahogy Nadal elveszíti Wimbledont. Szomorú, de a kényszerbetegsége most tényleg akadályozhatta, különösen olyasvalaki ellen, mint Dustin Brown, aki ilyen könnyedén játszik, és mondhatni, a képzelőerejét használja."
Dominic Bliss Rafa fóbiáiról is beszámol, még közelebb hozva hozzánk a spanyol szupersztárt, aki ezzel is egy lesz közülünk. Megtudhatjuk, hogy fél a sötétben, hogy szívesebben alszik lámpafénynél. Retteg a viharoktól, motoroktól, helikopterektől, a gyors autóktól, a biciklizéstől és a mély víztől is.
Egy Vogue magazinbeli interjújában Nadal így jellemzi magát: "Az életben nem vagyok valami bátor. A teniszben igen, de az élet többi részén nem igazán."
picture

Első Garros-címének megszerzésekor, 2005-ben

Fotó: AFP

A szerző szerint a kétszeres olimpiai bajnok a sajtótájékoztatóin művészi szintre fejlesztette a hosszú és terjengős beszédet, de valójában nem sokat mond ilyenkor. Ezzel vitába szállnánk, mert az utóbbi években tett nyilatkozatai (a Coviddal, Novak Djokoviccsal, Roger Federerrel, a saját céljaival kapcsolatban) egy bölcs és egyre szimpatikusabb ember képét mutatják.
A család üzleti érdekeltségeiről és jótékonysági munkájáról is alapos képet kapunk. Ahogy arról is, hogy mennyire ragaszkodik Nadal Mallorcához, amivel anyagilag rosszabbul jár, mintha elköltözött valamelyik adóparadicsomba, ahogy a világ legjobbjai közül jó néhányan (Novak Djokovic, Daniil Medvedev). Spanyolországban a személyi jövedelemadó legfelső sávjának összege 47%, Rafa ezt fizeti be.
"Mallorcán magam lehetek. Elmehetek szupermarketbe, meg moziba, és én ott csak Rafa vagyok. Mindenki ismer engem, és nincs semmi felhajtás. Egész nap császkálhatok, senki nem jön oda fotózkodni." – olvashatjuk egyik önvallomását.
Ez a lokálpatriotizmusa is nagyon szimpatikus benne. Ezek a Clark Kent-oldalát erősítő személyiségjegyek. A könyv egyik nagy erénye, hogy kontextusba helyezi Nadal pályafutását nem csak a tenisz, hanem Spanyolország szempontjából is.
picture

Ilyet is csak egyszer látni az életben: Federer és Nadal egymás mellett zokog az utolsó meccsük után

A Superman-személyiségével kapcsolatban pedig külön fejezet szól a játékát felépítő elemekről, az ütéseiről, teniszének stílusáról. De még az ütője típusáról is. Meg a Toni Nadallal zajló, több évtizeden át tartó közös munkáról.
Találó az az Andre Agassi-idézet, amely különösen aktuális a Roland Garrostól visszalépő, és hosszabb szünetet tartó Rafael Nadalról. Az amerikai, aki még játszott a spanyol ellen, már a 2000-es évek elején figyelmeztetett, hogy milyen fizikális bajnok jöhetnek az akkor még fiatal riválisánál.
"Nadal olyan csekkeket ír alá, amelyekre nem biztos, hogy lesz a testének fedezete. Minden egyes pontért megdolgozik, és az ember csak remélheti, hogy ilyen szintű folyamatos igénybevétel után egészséges tud maradni. Nemcsak azok múlik, hogy valakinek nagyszabású karrierje lesz-e, hogy mikre képes, hanem, hogy mennyire egészséges."
Megdöbbentő, hogy nagybátyja, első és sokáig egyetlen edzője, Toni 2017-ben előbb mondta el egy olasz újságírónak, hogy nem marad Rafa edzője, mint az unokaöccsének. 27 (!) esztendő után váltak szét.
picture

A tavalyi Ausztrál Open-sikere volt az egyik legnagyobb, nem várt GS-győzelme

Fotó: AFP

Két fejezet is szól a családjáról, a későbbiből értesülhetünk róla, hogy a szülei 2009-es válása fordulópontot jelentett az életében. "A szüleim jelentették a támaszt az életemben, és ez a támasz most összeomlott." - említette akkor Rafael Nadal.
Dominic Bliss úgy véli, nincs vita a teniszben a ki minden idők legnagyobbja-kérdésben. Nos, ez szerencsére pont nem így van. Még az Eurosport szakértői, Chris Evert, Tim Henman, Mats Wilander és Alex Corretja sem feltétlen ért egyet ebben.
Az aktív játékosok közül a nagyobb nevek közül például a US Open-győztes Dominic Thiem faék egyszerűségű érveléssel azt mondja, egy szempont játszik a GOAT-vitában: a Grand Slam-győzelmek száma.
A már a Roland Garroson és az Ausztrál Openen is döntőző Stefanos Tsitsipas szerint minden idők legnagyobb teniszezőjét nem az eredmények alapján kellene meghatározni, hanem aszerint, hogy ki az, a legtöbb embert hozta a sportágba, aki a legtöbb embert vonzotta a sportághoz, aki inspirált sok embert arra, hogy kezdjen valamit az életével. Ennek megfelelően a görög teniszező Roger Federert és Rafael Nadalt nevezte meg GOAT-ként.
picture

Roland-Garros : Nadal 5 legszebb labdamenete

Maga Nadal kerülte ezt a kérdést, a könyvben olvasható több, ezzel kapcsolatos véleményének iez a lényege: "Az alapvető cél az, hogy boldog legyek abban, amit csinálok… Az én igazi célom az, hogy minél tovább tudjam csinálni azt, amit szeretek."
Ezért sem vonult még vissza, jövőre még jöhet a jutalomjáték részéről – csak bírja fizikálisan!
Beszélt arról is, hogy milyen örökséget szeretne hagyni maga után a teniszben. Nem cáfolt rá arra az állításra, amit fentebb említettünk, miszerint rendkívül szimpatikus ez a spanyol srác. Neki fontosabb, hogy milyen emberként emlékszünk majd rá, mint hogy teniszezőként milyen emlékeket hagy.
"Amikor a pályafutásod véget ér, annak alapján fognak bánni veled, amilyen voltál. A valódi örökséget nem a címek jelentik, amelyeket nyerték, hanem a barátok, akik ott maradtak utánad a pályán; az számít, hogyan viselkedtél az emberekkel."
Nincs az az elnyert GS-mennyiség a világon, amely felül tudná múlni ezeket a gondolatokat.
picture

Rafael Nadal és a saját logója

Fotó: AFP


Minden nap hírlevelet küldünk az olvasóinknak, amiben az előző nap legfontosabb sporthíreit, az elemzéseinket és persze sok más érdekességet is megmutatunk. Az Eurosport hírlevelére ezen a linken lehet feliratkozni.
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Kapcsolódó témák
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés