20 sportoló, akikre pláne érdemes odafigyelni a tokiói olimpián

Takács Márton

Frissítve 19/07/2021 - 21:42 GMT+2

Egy év késés után szombaton elkezdődik a tokiói olimpia, amelyen a világ minden tájáról valamivel több mint 11 000 sportoló várja, hogy letegye a névjegyét. A Time, a BBC és saját ízlésünk alapján kiválasztottunk 20 olyan sportolót, akikre érdemes lesz odafigyelni Tokióban.

A héten elkezdődik a tokiói olimpia

Fotó: AFP

Négy magyar is szerepel a listánkon.

Simone Biles

Amióta a 16 éves Simone Biles először jelent meg a világ tornasportjának színpadán, a tehetséges amerikai tornászból a 2016-os riói királynő és minden idők legnagyobbja lett. De az útja során olyan nehézségekkel kellett szembenéznie, mint a bántalmazás, a kimerültség, a bezártság és az öregedés elkerülhetetlensége. 24 évesen a torna szempontjából már veteránnak számít.
Amikor minden idők legnagyobb tornásza tavaly márciusban megkapta az értesítést, amitől minden olimpiai versenyző rettegett - hogy a játékokat egy évvel elhalasztották -, az keményen érintette.
"Dühös, bosszús és szomorú voltam." - mondta a négyszeres Biles. "Engednem kellett magamnak, hogy átéljem az összes érzelmet. 100%-ban úgy éreztem, hogy ezt nem én terveztem - most vissza kell mennünk a tervezőasztalhoz, és rengeteg változóval kell foglalkoznunk. De a nap végén ez nagyobb dolog nálam. Meg kell győződnünk arról, hogy a világon mindenki biztonságban van." Mégis, teszi hozzá, ’ez szívás volt’.
picture

Simone Biles a tokiói olimpia egyik legnagyobb sztárja

Fotó: Getty Images

Alex Morgan

Ha az amerikai női labdarúgó-válogatottnak van még egy utolsó célja, akkor az a következő: az első női csapat lenhet, amelyik egymás után nyeri meg a világbajnokságot és az olimpiát. Alex Morgan, a csapat történetének ötödik legjobb góllövőjének szerepe kulcsfontosságú lesz abban, hogy megakadályozza az újabb csalódást: a korábbi amerikai vb-győzelmeket - 1999-ben és 2015-ben - olimpiai csalódás követte.
Morgan, aki július 2-án töltötte be 32. életévét, az USWNT-ben szereplő futballistaanyák hagyományát követi. Ő a 13. (!) játékos a csapat históriájában, akinek gyermeke született, miközben a világ legjobb női labdarúgócsapatában játszott. Morgan rengeteg nagy meccsen van már túl. Az olimpia előtt 180 válogatott mérkőzésen 110 gólt szerzett. Fontos szerepet játszott két világbajnokság megnyerésében (2015, 2019) és egy olimpiai aranyérmes csapatban (2012) is.
Egy újabb olimpiai aranyérem hozzáadása a gyűjteményéhez lenne a végső jutalom, és egy meglehetősen egyedülálló két év csúcspontja.
picture

Alex Morgan akcióban

Fotó: AFP

Allyson Felix

Még egy tokiói éremmel Allyson Felix - aki már eddig is több világbajnoki aranyérmet nyert, mint bármely más atléta - az olimpiák történetének legkitüntetettebb női atlétája lehet. És most már a hatása jóval túlmutat a rekordjain.
200 méteres síkfutásban olimpiai bajnok, kétszeres olimpiai ezüstérmes, háromszoros vb-aranyérmes, 400-on pedig világbajnok, olimpiai ezüstérmes.
picture

Allyson Felix

Fotó: SID

Naomi Osaka

Ugyan kihagyta Wimbledont, de nagy álmai vannak a tokiói olimpiával kapcsolatban napjaink egyik legbefolyásosabb és legkiválóbb sportolójának.
"Őszintén szólva a világot jelentené számomra, ha aranyat hozhatnék haza Japánban." - mondta Osaka. "Azt hiszem, időbe telne, mire teljesen belém ivódna, de az, hogy az országom földjén nyerhetnék aranyat, tudva, hogy a legfiatalabb generáció nézi, érzelmileg meghat, hogy lehetőségem van arra, hogy egy egész generációt inspiráljak, és egy egész országot büszkévé tegyek."
Az olimpiát kemény pályán játsszák, amelyen Osaka a négy eddigi Grand Slam-címét nyerte (két Ausztrál Open, két US Open), és a hatszoros Grand Slam-bajnok Mats Wilander szerint Osaka jobb lesz Tokióban, mint valaha.
picture

Naomi Osaka

Fotó: Getty Images

Kevin Durant

Az NBA idei rájátszásának második fordulójában nyújtott hősies teljesítménye ellenére - 48 pontot dobott és mind az 53 percet végigjátszotta a Milwaukee Bucks ellen hosszabbításban elveszített 7. mérkőzésen - Kevin Durant nem tudta bajnoki címig vinni a sztárokkal felálló Brooklyn Netset.
A kétszeres olimpiai bajnok Durant nem szeretné megtörni azt a hagyományt, hogy a Team USA hozza haza az aranyat, de nem volt könnyű a felkészülés a Las Vegas-i bemelegítő versenyen elszenvedett két vereséggel. Durant (vagy egyszerűen csak KD) volt az amerikai csapat első számú pontszerzője az elmúlt két olimpián.
picture

Kevin Durant

Fotó: Getty Images

Hend Zaza

A mindössze 12 (!) éves Hend Zaza lesz a legfiatalabb sportoló, aki Tokióban versenyez - és az egyik legfiatalabb, aki valaha is kvalifikálta magát a játékokra -, ami azért lehetséges, mert az asztaliteniszben - néhány olimpiai sportágtól eltérően - nincs korhatár.
A fiatal szíriai a tavalyi nyugat-ázsiai olimpiai kvalifikációs tornán egy 42 éves ellenfelet győzött le, és a 155. helyről jutott ki a játékokra. Tokiói szereplése egyben mérföldkövet is jelent hazája számára: Szíria még soha nem indított asztaliteniszezőt a selejtezőn keresztül az olimpián.
Zaza kevéssé ismert a sportág elit szintjén, amelyet a kínai, dél-koreai, japán és német játékosok uralnak. Edzője elmondta, hogy az országot több mint egy évtizede sújtó polgárháború miatt Zaza nem tudott sok versenyen részt venni. Bár Tokióban kevés az esélye a továbbjutásra, a jelenléte már önmagában is diadalt jelent.
picture

Hend Zaza

Fotó: Eurosport

Sue Bird

40 éves, a pályán és azon kívül is a veterán szerepét töltötte be. Bird, aki jelenleg a WNBA minden idők legtöbb asszisztot szerző játékosa, rendkívüli látásmódját a tokiói olimpiára is elhozza, ahol csapattársával, Diana Taurasival együtt reméli, hogy ő lesz az első kosárlabdázó, aki öt olimpiai aranyérmet nyer.
Egykori csapattársuk, Dawn Staley most az edzőjük. Bird pedig minden idők egyik, ha nem a legnagyobb irányítója.
picture

Sue Bird

Fotó: SID

Masahiro Tanaka

A házigazda ország baseball-álmai a New York Yankeesnél eltöltött hét év után a japán Csendes-óceáni Ligába visszatérő Masahiro Tanakán múlhatnak az idei szezonban. Tanaka a tokiói topsztárok között lesz, mivel a Major League Baseball nem engedne aktív játékosokat versenyezni.
2008-ban, amikor a baseball szerepelt az olimpián, Tanaka akkor is képviselte Japánt; az a csapat a bronzmérkőzésen kikapott az Egyesült Államoktól. "Keserű érzés volt, amikor a pekingi olimpián játszottam". - mondta Tanaka. "Ezúttal aranyérmet akarok nyerni."
Ezek a játékok különösen nagy jelentőséggel bírnak a hazai csapat számára, amely gazdag baseballtörténelemmel rendelkezik. Július 28-án Japán Fukusimában játszik majd, a 2011-es nukleáris baleset helyszínén, amelyet földrengés és szökőár követett, mintegy 20 000 ember halálát okozva.
picture

Masahiro Tanaka

Fotó: SID

Katie Ledecky

Kevés úszó lesz elfoglaltabb a tokiói medencében, mint az ötszörös olimpiai és tizenötszörös világbajnok Katie Ledecky, aki a tervek szerint négy gyorsúszó számot fog úszni, köztük az 1500 métert, amely újdonság a női olimpiai programban, és még Ledecky nyaktörő tempójával is körülbelül 15 percet vesz igénybe.
A tokiói úszóverseny ötödik napján a 24 éves versenyző a 200 és 1500 méteres gyorsúszás döntőjét is ugyanazon a két és fél órás szakaszon ússza. "Felhívnám a figyelmet arra, hogy a férfiaknak nincs meg ez a duplázás." - mondta.
Vajon ez megzavarja őt? Valószínűleg nem. Ledecky - aki azért nem vett részt a Stanford Egyetem diplomaosztóján, mert a júniusi olimpiai válogatóversenyen indult, három világrekordot tart, és öt olimpiai aranyat nyert a 2012-es londoni debütálása óta - szokása, hogy fél testhosszal vagy annál is többel előrébb helyezi magát legközelebbi riválisainál.
picture

Katie Ledecky

Fotó: Getty Images

Hosszú Katinka

A 32 éves, háromszoros olimpiai bajnok Hosszú Katinka világcsúcstartó a 200 és 400 méteres vegyes úszásban, ahol mind a négy úszásnemet - pillangó, hát, mell és gyorsúszás - el kell sajátítaniuk az úszóknak, és a 2019-es világbajnokságon ezekben a számokban uralta a versenyt.
Tokió lesz az ötödik olimpiája - és az első azóta, hogy szakított két különböző edzőjével is, akik közül az egyik a volt férje, Shane Tusup. Ezúttal Hosszú úgy döntött, hogy saját magát fogja edzeni. "Nőként ez néha kicsit más, mint a férfi sportolók esetében.” - mondta a Sports Illustratednek. "Néha az edzők több elismerést kapnak, mint a sportolók." Ez nem meglepő a szókimondó magyartól, aki az Iron Lady becenevet a hírhedt állóképességéről híres, embertelennek tűnő versenyzésével érdemelte ki.
400 vegyesen reális az esély a címvédésére.
picture

Hosszú Katinka - Fotó: Tobias Schwarz

Fotó: AFP

Milák Kristóf

Milák Kristóf megdöntötte Michael Phelps 200 méteres pillangóúszásban felállított világrekordját a 2019-es világbajnokságon, így a 21 éves magyar versenyzőt Tokióban is meg kell verni ebben a számban, ha valaki aranyérmes akar lenni.
Milák folytatta ezt a lendületet a tokiói játékok elhalasztása utáni elveszett évben is - egészen 2020 őszéig, amikor is megbetegedett a koronavírussal. Hónapokig küzdött az utóhatásokkal, de felépült, és a májusi Európa-bajnokságon bebizonyította, hogy van esélye arra, hogy megnyerje a Phelps utáni korszak első olimpiai aranyát 200 méter pillangón. Milák a 100 méteres pillangóúszásban is kvalifikálhatja magát, ahol kihívója lehet a jelenlegi világcsúcstartó Caeleb Dresselnek.
Talán ő a magyar küldöttség legesélyesebb tagja a sikerre.
picture

Milák Kristóf

Fotó: AFP

Laurel Hubbard

Laurel Hubbard Tokióban történelmet írhat. A 43 éves súlyemelő, aki Új-Zéland képviseletében indul a női 87 kg feletti kategóriában, lesz az első nyíltan transznemű sportoló a modernkori olimpiákon - ez a mérföldkő olyan reflektorfénybe helyezte őt, amelyet nem keresett.
Hubbard megfelel az összes kritériumnak, amelyet a NOB 2015 óta a transz sportolókra vonatkozóan bevezetett, beleértve a transz nőkre vonatkozó tesztoszteron-határértékeket is. Bár 2018-ban potenciálisan karrierje végét jelentő sérülést szenvedett, visszatért a versenyzéshez, és jelenleg a 15. helyen áll a világranglistán a szakágában.
"Azt a tanácsot kaptam, hogy a sportolói karrierem valószínűleg a végéhez ért." - mondta Hubbard egy nyilatkozatban, amikor a csapatba nevezték. "De a támogatásotok, a bátorításotok és az aroha átvitt a sötétségen."
picture

Laurel Hubbard

Fotó: Getty Images

Eliud Kipchoge

"Én személy szerint nem hiszek a korlátokban." - mondta egyszer Eliud Kipchoge, a kenyai maratonfutó. Mivel ő az egyetlen ember a történelemben, aki két óra alatt futotta le a maraton 26,2 mérföldjét, miért is tenné?
Az a 2019-es bécsi teljesítmény talán nem számít hivatalos világrekordnak, mivel Kipchoge nem versenykörülmények között futott. Az eseményt a maximális sebességre tervezték: a pálya sík volt, és egy csapat tempófutó vette körül, hogy csökkentse a légellenállást.
De Kipchoge tartja a világrekordot: 2 óra 1 perc 39 mp alatt futotta le a távot 2018-ban Berlinben. Áprilisban megnyerte utolsó maratonját - egy holland repülőtéren - az olimpia előtt, ahol Kipchoge megvédheti a Rióban szerzett aranyát.
picture

Eliud Kipchoge 2021 áprilisában

Fotó: Getty Images

Teddy Riner

"Adjátok meg Teddy Riner-nek - a sport egyik legdominánsabb sportolójának - a megérdemelt globális olimpiai sztárságot" - harsogta nemrég az Eurosport egyik szalagcíme. Riner valóban úgy uralta a dzsúdót, ahogyan kevés sportoló tette ezt bármelyik sportágban.
Mielőtt 2020 februárjában, közvetlenül a világjárvány leállása előtt elvesztett egy mérkőzést, Riner közel egy évtizede nem kapott ki - 154 mérkőzést nyert zsinórban -, miközben két olimpiai aranyérmet és 10 világbajnoki címet szerzett.
A Nagy Ted néven ismert, 180 centiméter magas, +100 kilós dzsúdós januárban a katari Dohában rendezett World Mastersen tért vissza a dobogó legfelső fokára. Egy tokiói olimpiai aranyérem lenne a harmadik zsinórban.
picture

Teddy Riner

Fotó: Getty Images

Jessica Springsteen

A Főnök, az amerikai rocklegenda Bruce Springsteen lánya ötéves kora óta lovagol - a családnak van egy farmja New Jerseyben, és ott is él, innen ered az ugróversenyzői pedigréje. A 29 esztendős Springsteen számára ez lesz az első olimpia, miután Londonban pótselejtezős volt, 2016-ban kimaradt az amerikai csapatból.
De Jessie, ahogyan ismerik, nem csak a vezetékneve miatt van a csapatban. A díjugrató lovas a 14. helyen áll a világranglistán, és világszerte rangos versenyeken aratott győzelmeket. A 12 éves Don Juan van de Donkhoeve nevű csődört fogja lovagolni, amellyel július elején a 18. helyen végzett Windsorban.
Tokió lesz a remény és az álmok földje Jessica Springsteen számára.
picture

Jessica Springsteen

Fotó: Getty Images

Shelly-Ann Fraser-Pryce

További intézkedésig a 34 éves Shelly-Ann Fraser-Pryce a leggyorsabb élő nő. A kétszeres olimpiai aranyérmes jamaicai 100 méteren június 5-én a történelem második leggyorsabb idejét futotta, 10,63 mp-et.
Ennél csak Florence Griffith Joyner - aki 1988-ban 10,49-es világrekordot ért el - futott gyorsabban. 2017-ben, miután Fraser-Pryce Rióban bronzérmet nyert 100 méteren, életet adott fiának, Zyonnak. Majd visszatért a pályára, hogy 2019-ben aranyérmet nyerjen a világbajnokságon, és most ő a nő, akit Tokióban meg kell verni a kiemelt sprintversenyen.
Egy győzelemmel ő lenne az első nő, aki három 100 méteres aranyat nyert, és a legidősebb nő, akinek ez sikerült.
picture

Shelly-Ann Fraser-Pryce

Fotó: Getty Images

Novak Djokovic

Novak Djokovic megszerezte 20. Grand Slam-címét Wimbledonban, és most a tenisz úgynevezett Arany Slamjének negyedik részét szeretné megszerezni.
A német Steffi Graf az egyetlen játékos, aki egy naptári évben teljesítette az Ausztrál Open, a Roland Garros, Wimbledon, az olimpiai arany és a US Open fémjelezte sorozatot, ami 1988-ban sikerült neki.
Djokovic megnyerte az első három tornát idén, az óriási bravúrhoz Tokióban aranyérmet kell szereznie, majd szeptemberben a US Openen is győznie kell.
A szerb korábban 50-50 százalékos volt a tokiói utazással kapcsolatban, miután bejelentették, hogy szurkolók nem vehetnek részt a tornán, de aztán megerősítette a részvételét.
Djokovic lesz az egyértelmű favorit Japánban, mivel Roger Federer és Rafael Nadal nem lesz ott, a regnáló bajnok Andy Murray pedig a sérülései miatt nem tartozik az esélyesek közé.
picture

Novak Djokovic

Fotó: Getty Images

Wayde van Niekerk

A dél-afrikai atléta, Wayde van Niekerk öt évvel ezelőtt a riói játékok áttörő sztárja volt, de azóta nem volt könnyű dolga.
Van Niekerk, aki 2016-ban megdöntötte Michael Johnson 400 méteres világrekordját (43,03 másodperc), nem sokkal a legutóbbi olimpia után megsérült egy jótékonysági érintős rögbi mérkőzésen, és azóta nehezen találja a formáját.
A 29 éves versenyző az olimpiára készülve a 200 méteres síkfutásra koncentrált, de nem érte el a kvalifikációs időt. Visszatért speciális távjához, a 400 méteres síkfutáshoz, és júniusban éppen csak sikerült kvalifikálnia magát, a dél-afrikai szurkolók legnagyobb megkönnyebbülésére.
Nemcsak a karrierje szempontjából nagy nyár ez, hanem most jelentette be, hogy még ebben az évben apa lesz. Nem kétséges, hogy Van Niekerk számára ez egy érzelmes visszatérés lesz az olimpiai pályára.
picture

Wayde van Niekerk

Fotó: Getty Images

Varga Dénes

A világ jelenlegi legjobb vízilabdázója. A negyedik olimpiájára készül, az elsőn, Pekingben rögtön arannyal és káprázatos megoldásokkal nyitott. 30 éves kora után még tudatosabb lett, és abszolút kimagasló vezére, csapatkapitánya klubcsapatának és a válogatottnak is.
Amit ő nem tud a sportágról, azt nem is érdemes tudni. Hihetetlen a vízfekvése, a lábtempója, a technikai képzettsége, a lövőstílusa. Úgy lát a medencében, mint senki más.
Elmúlt 34 éves, így minden bizonnyal Tokió lesz az utolsó olimpiája. Ha van valaki, akinek minden mozdulatát érdemes lesz nézni, az a zseniális Varga Dumi.
picture

Varga Dénes

Fotó: Eurosport

Keszthelyi Rita

Ő az a női vízilabdában, aki Varga Dénes a férfiak között. Korszakos klasszis, aki még egy világbajnoki 9. helyezett csapatból is tagja tudott lenni a kazanyi vb álomcsapatának 2015-ben, gólkirályként.
"Biztos, hogy nem tartanánk itt nélküle, ez 100%. De lehet, hogy már én se lennék itt, ha ő nincs. Nem lettünk volna négyben jó néhány világversenyen, ha ő nem a csapat tagja." – mondta róla Bíró Attila szövetségi kapitány.
Tagja volt a Londonban és Rióban a dobogóról egy hajszállal lemaradó magyar csapatnak. Nagyon vágyik végre egy olimpiai éremre, és idén ez végre összejöhet, a mezőny öt legjobb csapata között van ugyanis a magyar.
Közel tíz éve játszik eszméletlen szinten. Családi tervei vannak az olimpia után, így előfordulhat, hogy jó darabig Tokióban láthatjuk csak vízilabdázni. Az ő képességei miatt is megéri éjszakázni a tévé előtt.
picture

Keszthelyi Rita

Fotó: Eurosport

via Time, BBC

Minden reggel hírlevelet küldünk az olvasóinknak, amiben az előző nap legfontosabb sporthíreit, az elemzéseinket és persze sok más érdekességet is megmutatunk. Az Eurosport hírlevelére ezen a linken lehet feliratkozni.
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Kapcsolódó témák
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés