A párizsi olimpiával új korszakba lépteti a sporttelevíziózást az Eurosport

Szabó Gábor

Frissítve 17/04/2024 - 10:00 GMT+2

Viszonylag ritkán szoktuk ajánlgatni magunkat. Sokkal inkább hiszünk a komoly, csendes munkában. Nem egészen egy évvel ezelőtt azonban írtam arról, hogy miért volna értelme az Eurosportot választani az atlétikai világbajnokság alatt. Annak a tavalyi írásnak a java része most is igaz. Olyannyira, hogy még egy bekezdését is ide másolnám:

Éld át újra Szilágyi Áron olimpiai aranyérmet érő vívását

Az nagyon hamar egyértelmű volt számomra, hogy az atlétika egyike annak a kevés sportágnak, amelyet igazán jól csak úgy lehet kommentálni, ha valaha csináltad. Ez persze a többi sportágnál sem feltétlen hátrány, sőt, igazából mindenütt nagyon nagy előny, ám azért van néhány olyan is, ahol az, hogy sosem csináltad, az egyszerűen kizáró ok. Az atlétika ilyen mindenképp, és talán a vívás a másik.”
Mivel olimpiáról van szó - mégpedig Magyarországon közvetített olimpiáról - ezért itt most inkább a vívóközvetítések felé kanyarodnék, ám mindenekelőtt idéznék még egy tavaly már leírt mondatot:
Itt nem az a dolgod, hogy te lásd, hanem az, hogy láttasd.
Nálunk a vívóversenyek egyik kommentátora az a Horváth Mariann lesz majd, aki Szilágyi Áron eddigi mindhárom olimpiai aranyérmét közvetítette, és amennyiben a dolgok úgy alakulnak majd, ahogyan azt reméljük, közvetítheti a negyediket is. Mariann hat világbajnoki címével, londoni sírásával, illetve azzal, hogy Rióban elkiabálta Imre Géza aranyérmét (szg#57 – Kökény Bea és Imre Géza története) országos ismertségre tett szert, így bemutatnom őt aligha kell, a másik vívó-kommentátorunkat viszont talán igen. (Merthogy nálunk két vívó-kommentátor is van.) Balázs Boldizsár tavaly az év fiatal sportújságírója lett, és ő közvetítette Szilágyi Áron egyéni világbajnoki címét Kairóból. Ő volt az, aki azt találta mondani 14-14-nél, amikor a zsűri videózott, hogy: „Szilágyi Áron világbajnoki címe azon fog múlni, hogy lenn volt-e a sarka, amikor talált, vagy nem.”
Olyan mondat ez, amelyet így lassan harminc év kommentátorkodás után is tiszta szívemből tudok irigyelni, még akkor is, ha Áron sarka végül csak nagyon szódával volt lenn a talajon, amikor a győztes tust adta.
picture

Szilágyi Áron világbajnok Kairóban

Büszkén merem leírni, hogy talán a kommentátoraink miatt is érdemes lesz minket választani, hiszen a kerékpárt azok fogják közvetíteni, akik általában a kerékpárt szokták, a teniszt azok, akik a teniszt, és a többi.
Ám mindezek miatt mi nem nagyon szoktunk cikket írni, pláne nem 100 nappal az olimpia előtt. Azonban van még néhány dolog, ami miatt igen.
Kezdeném a hagyományos televíziózással, bár szerintem ez az olimpia már legkevésbé sem a hagyományos televízióról fog szólni. Egészen egyszerűen azért, mert a program olyannyira sűrű lesz, hogy pusztán tévécsatornák között szörfözgetve az ember egészen biztosan lemaradna valamiről. Hogy mást ne mondjak, a párizsi lesz az első olyan olimpia, amikor az úszó- és az atlétikaversenyek nem csak három napon keresztül párhuzamosan zajlanak majd, de ugyanabban az időben is kezdődnek, tehát szinte teljes egészében lefedik egymást.
A hagyományos kereteink mindenképpen szűkek lennének ahhoz, hogy mindent megmutassunk nektek, éppen ezért csavargatunk néhányat a potmétereken.
Talán néhányan emlékeztek rá, hogy már a tokiói olimpia idején is jelentkeztünk egy regionális ablakkal. Az Eurosport 2-n arra koncentráltunk, hogy megmutassuk azokat a pillanatokat, melyek a mi régiónk (Magyarország, Csehország, Szlovákia, Románia és Bulgária) számára igazán fontosak. Már Tokióban sem maradtunk le egyetlen magyar éremről sem, ez reméljük most sem fog változni. Ám három évvel ezelőtthöz képest a regionális Eurosport 2 adása nem csak, hogy nagyobb terjedelmű, hosszabb lesz, hanem már reggeli beharangozó műsorral is jelentkezik majd. Lokális sztárokkal, akik arccal is megjelennek a képernyőn.
picture

A tokiói olimpia összes magyar érme egy videóban

Szintén nem újdonság, hiszen már Tokióból is jelentkeztünk 4K-s adással, hogy akinek van 4K-s előfizetése (és tévéje), az magyar kommentárral nézheti akár az úszó-, akár az atlétikaversenyeket, vagy ami ebben a műfajban talán még fontosabb: a nyitó- és a záróünnepséget. Meg még sok minden mást. A 4K-s technológia olyan szinten elterjedté vált, hogy már gyakorlatilag egy teljes csatornát meg tudunk tölteni ilyen közvetítésekkel. Ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy egyre több eseményt gyártanak le a helyszínen ekkora felbontásban.
Az igazi nagy dobásunk azonban a MAX lesz.
Igen, a MAX, mely május 21-től az Eurosport streaming csatornájaként is szolgál majd, amellett, hogy továbbra is tartalmazza a megszokott HBO-s tartalmakat. Nyugodt szívvel írom le: olyan olimpiai élményt, mint amilyet a MAX kínál, olyat még a világon sem nagyon nyújtott senki, nemhogy Magyarországon.
Onnan indulunk, hogy természetesen elérhető lesz az Eurosport 1 és a regionális Eurosport 2 adása mellett a páneurópai Eurosport 2 adása is magyar nyelvű kommentárral. Ez a csatorna elsősorban a labdajátékokra koncentrál majd, úgyhogy kézi-, kosár- és röplabdarajongóknak elengedhetetlen. Ám a regionális Eurosport 2 takarásában többnyire csak a MAX-on lesz elérhető. Ugyanitt megtalálható lesz szinte minden magyarul közvetített verseny reklámmentes változata is. Mindehhez nem kell mást tenni, mint néhány kattintással rákeresni a kívánt sportág közvetítésére, és ott kiválasztani a magyar nyelvet.
Még talán ennél is fontosabb: a MAX-on megtekinthető a párizsi olimpia minden egyes pillanata, akár élőben, akár felvételről! Tehát azok is, melyekhez nem készül magyar kommentár. Ha valaki a gyeplabda-selejtezőkre kíváncsi, vagy a súlyemelők B-csoportjának küzdelmeire, az is megtalálja a számítását.
picture

Elképesztő hiba miatt kerülhet veszélybe a folytatás Karsten Warholm számára

Igen, a MAX nem lesz ingyenes. Ám még mielőtt valaki burzsoá elhajlással vádolna minket: nem is televíziós szolgáltatást kínál majd. Nem azért kérünk pénzt, amit a tévében amúgy is leadunk, hanem azért, amit ezen felül kínálunk.
A MAX a választás szabadságát biztosítja majd az olimpia alatt.
Nem csak a sportágak közötti választás szabadságát, hanem néha a versenyszámok közötti választás szabadságát is. Ahogyan azt már tavaly az atlétikai vb alatt is megmutattuk nektek. Ha valaki a távolugrókra kíváncsi az akadályfutók helyett, akkor választhatja őket is. De ha úgy gondolja, nézheti párhuzamosan a rúdugrás mindkét selejtezőcsoportját, akár több eszközön is egyszerre.
Fontos elmondanunk: az, hogy a MAX-on a határon túli honfitársaink is magyarul nézhetik az adásainkat, természetes.
Mindezen túl ott lesz még szívszerelmünk, az eurosport.hu is, ha valaki egy picikét elkavarodna a forgatagban. Elképesztő mennyiségű ingyenes videóval, elemzésekkel.
Kifejezetten javasoljuk, hogy töltsétek le telefonotokra az Eurosport Applikációját, hiszen ott nem csak azokat a tartalmakat nézhetitek meg vagy olvashatjátok el, amit más eszközön is megnézhetnétek vagy elolvashatnátok, hanem élőben követhetitek a különböző versenyek eredményeit is. Ezen kívül ott vagyunk a Facebookon, az Instagramon és a Viberen is, ha esetleg eddig valaki nem követne minket, és ami újdonság, hogy rövidesen elindul majd az Eurosport magyar nyelvű Youtube-csatornája is.
Olyan tartalmakkal, melyek eddig másutt nem voltak elérhetők.
SZG#61 - Senki sem kérdezett

Az szg# sorozat további írásait itt találjátok!

Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Kapcsolódó témák
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés