Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Budapest Trophy az orosz térhódítás árnyékában

Marosi László

Frissítve 17/10/2022 - 11:23 GMT+2

Október harmadik hétvégéjén harmadik alkalommal rendezték meg Budapesten a Nemzetközi Korcsolyázó Szövetség (ISU) tíz versenyből álló Challenger-sorozatába tartozó Budapest Trophy-t. A Grand Prix-versenyek után a második legrangosabb versenysorozatról beszélünk, Budapest olyan rangos viadalokkal kezelhető egy szinten, mint az oberstdorfi Nebelhorn Trophy, vagy éppen az espoo-i Finlandia Trohy.

HUNSKATE - Magyar Országos Korcsolyázó Szövetség Facebook

Fotó: Eurosport

A 3. Budapest Trophy-n a káposztásmegyeri Jégpalotában a felnőttek között a tavalyi évhez képest gyengébb mezőny gyűlt össze, de így is számos világversenyeket megjárt korcsolyázót láthattunk. A 18 éves Láng Júlia révén pedig egy szép magyar eredménynek is örülhettünk.
Pedig tavaly a sportág nagyhatalmának számító Oroszországból igazi sztárok érkeztek. A nőknél hazánkban versenyen először ugrottak négyfordulatos ugrást Maiia Kromykh személyében, legyőzöttje, az akkor világbajnokként érkező Anna Shcherbakova négy hónappal később pedig Pekingben olimpiai bajnok lett.
Az orosz-ukrán háborúból kifolyólag az orosz sportolókat (és pontozóbírókat) sújtó tiltások az ISU égisze alá tartozó eseményeken jelenleg is hatályban vannak, így orosz korcsolyázókat idén nem láthattunk Budapesten. Sajnos így a tavalyi zászlómizéria miatti csorbát sem lehetett ily módon kiköszörülni.

Orosz állampolgárságú versenyzőket azonban így is láthattunk versenyezni, igaz más országok, elsősorban Magyarország színeiben. Figyelemre méltó, hogy a felnőttek között induló négy egyéni korcsolyázóból és három jégtánc kettősből, tehát összesen a hét magyar „egységből” csak három Magyarországon született versenyzőnek szurkolhatott a kilátogató igen kisszámú, körülbelül mindössze 100 néző. Ehhez még hozzá kell tenni, hogy a versennyel egy időben zajló junior Grand-Prix sorozat olaszországi állomásán már csak honosított versenyzők indultak magyar színekben.
A jégfelújítások idején így elmerenghettünk, így jelen cikk szerzője is: hogyan juthatott-e ide a magyar korcsolyasport, 15 hónap múlva a budapesti EB-n látunk-e egyáltalán nem honosított magyar versenyzőt? De akár az is elmélkedés tárgyát képezhette, hogy Dzsumanyijazova Polina és édesapja vajon beszél-e magyarul, vagy felmentést kaptak-e ez alól, ha már a sportág elvesztette az egyik legnagyobb hazai reménységét Papp Vivient. A felvázolt sportpolitikai folyamatok miatt országot váltó sportoló egyébiránt tavaly a juniorok között megnyerte a Budapest Trophy-t.
picture

Dzsumanyijazova Polina - fotó: HUNSKATE Facebook

Fotó: facebook

Sajtóhírek szerint a születése óta Moszkvában élő Dzsumanyijazova édesapja magyar felmenőket igazolva szerzett saját magának és lányának magyar állampolgárságot a határon túli magyarok számára megalkotott kedvezményes honosítási eljárás során. A honosításnak ugyanakkor a magyar nyelvtudás igazolása is feltétele (1993. évi LV. törvény 4. § (3) bekezdés), kivéve, ha a köztársasági elnök felmentést adott ez alól a két kérelmezőnek, erről azonban nem szóltak a sajtóhíradások.
Ennyi honosítás láttán nyilvánvalóan felsejlik a párhuzam a birkózással. Az ott „szerződtetett” orosz birkózók ugyanakkor olimpiai 5. hellyel és csak 2022-ben Eb-arannyal, ezüsttel és Vb-bronzzal öregbítették a magyar birkózás hírnevét, míg műkorcsolyában a hétvége eredményeit áttekintve, erre vajmi kevés esély mutatkozik.
Az idei szezon orosz térhódítás árnyékában megrendezett, ugyanakkor legrangosabb hazai rendezésű versenyén így is azért lehetett örülni magyar sikernek. A budapesti születésű Láng Júlia a rövidprogramban karriercsúcsot jelentő pontszámot ért el, a kűrben pedig kevesebb mint két ponttal maradt el pályafutása legjobb szabad programjában elért pontszámátó. Az idei vb-t is megjárt versenyző végül a 4. helyen zárt, ami a felnőttek között a legjobb magyar színekben elért helyezést jelentette.
Nemzetközi szinten az amerikaiak elsőéves felnőtt, korábban kiváló junior eredményeket elérő versenyzőkkel érkeztek, ami a nőknél végül az első helyre is elengedő volt. A 16 éves Ave Marie Ziegler győzött szinte hibátlan kűrjének és kiforrott előadásmódjának köszönhetően, igaz győzelméhez az is kellett, hogy a korábbi EB-4. Alexia Paganini négy ugrás és egy perc után sérülés miatt lekorcsolyázzon a jégről.
Ave Marie Ziegler (Getty Images)
A 2022-ben még a junioroknál, a nemzeti bajnokságon második amerikai lány így is szép skalpokat gyűjtött be. A dobogóra mellette a januári tallinni Európa-bajnokságon 8. helyen végző észt Niina Petrõkina és az idei junior-VB-n legjobb európaiként, 7. helyen záró svájci Kimmy Repond állhatott fel. A mezőnyben ott volt egyébiránt a montpellier-i világbajnokságon negyedik legjobb európaiként tizedik Nicole Schott is, viszont megannyi rontása miatt éremesélyesként ezen a versenyen is csupán ezzel a pozícióval kellett beérnie.
A férfiaknál a rövidprogram után szintén egy amerikai, a korábbi junior vb-5. Maxim Naumov vezetett. A kűr első pillanataiban azonban a nadrágja elszakadt, ami után a szikszalag már csak a ruháján segített, a programja végül összetettben az 5. helyre volt elengedő. A még a minszki Eb-n bronzérmes Matteo Rizzo megvédte tavalyi elsőségét, négyfordulatos toeloopja idén is a mezőny fölé emelte őt, igaz, a svájciak olimpikonja, Lukas Britschi egyedüliként a mezőnyben a kvadrát kombinációban is megugrotta. Harmadik helyen szintén két négyfordulós ugrással a tallinni EB-n top10-ben betörő 20 éves olasz, Gabriele Frangipani végzett.
Matteo Rizzo
A jégtáncosoknál két olyan amerikai kettőst láthattunk, akik a szakág évtizedes rezdüléseit ismerve, majd a négy év múlva, vagy akár a nyolc év múlva esedékes olimpián érhetnek be igazán, érett jégtáncosokként. Az idei junior világbajnokokat, Ooona és Goga Brownt és az ifjúsági olimpiai bronzérmes, a kűrben a Florence and the Machine dallamaira táncoló Katarina Wolfkostin - Jeffrey Chen duót így is élvezet volt nézni, utóbbi kettős ráadásul életük negyedik felnőtt nemzetközi versenyén rögtön éremnek örülhetett.
Az első helyért a küzdelem szinte a ritmustáncok után eldőlt, a talán ebben a szezonban első számú kanadai duóvá avanzsáló korábbi junior világbajnok, Marjorie Lajoie és Zachary Lagha Pozsony után második Challenger-sorozatba tartozó versenyüket nyerték meg. Második helyen az elmúlt években az olimpiai bajnok, ötszörös világbajnok Papadakis/Cizeron kettős árnyékában kevéssé ismert francia páros, Evgenija Lopareva és Geoffrey Brissaud végzett.
A Budapest Trophy valamennyi eredménye, így az összes magyar szereplés itt megtekinthető.
A Challenger-sorozatból még négy verseny van hátra, október 21-én a Skate America-val kezdődik viszont a Grand Prix-sorozat, melynek mind a hat versenyét és a Grand Prix döntőt ebben a szezonban is élőben láthatják az EUROSPORT online felületein. Terveink szerint emellett október utolsó hétvégéjén a Skate Canada-t, november első hétvégéjén pedig a sorozat franciaországi állomását, illetve a decemberi torinói GP döntőt az EUROSPORT csatornáin is műsorra tűzzük majd.
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Kapcsolódó témák
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés