Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Először ugrottak négyfordulatos ugrást női műkorcsolya versenyen Magyarországon

Marosi László

Frissítve 18/10/2021 - 15:58 GMT+2

2014 óta nem volt hazánkban olyan nívós mezőny, mint a 2. alkalommal megrendezett Budapest Trophy-n, érdemes volt kilátogatni a káposztásmegyeri Jégpalotába.

Maiia Khromykh

Fotó: AFP

Budapestre érkezett a sportág idei világbajnoka is, mégsem Anna Shcherbakováról szólt a hétvége, hanem edzéstársáról, Maiia Khromykh-ról. Élete első felnőtt nemzetközi versenyén jégre lépő 15 éves tini színrelépése ismét bebizonyította, hogy Eteri Tutberidze vitathatatlanul uralja a jelenlegi női korcsolyázást.


Ha a világversenyeket nézzük, nyáron érkezett a hír, hogy 2004, 2014 után 2024-ben újra Budapest adhat otthont a kontinensbajnokságnak, a helyszín az Üllői úton épülő a jövő évi kézilabda EB-re elkészülő új multifunkcionális sportcsarnok lesz. A sportág hazai szerelmesei a köztes időben hagyományosan a budapesti Mikulás Kupán és a miskolci Jégvirág Kupán láthatták, láthatják testközelből a sportág nemzetközi mezőnyét.
A mai hétvége azonban, ami a felhozatalt illeti, komoly szintlépésnek tekinthető, a sportág nagyhatalmának számító Oroszországból ugyanis neves műhelyekből (Eteri Tutberidze, Alexei Mishin, Svetlana Sokolovskaia, Evgeni Rukavicin) igazi sztárok érkeztek.
2020-ban a Budapest Trophy debütálásként azzal nyitott, hogy rögtön a Grand Prix sorozat után a sportág második legrangosabb sorozatának, a Challenger sorozat egyik állomását is jelentette, a mezőny ugyan szerényebb volt, mégis a nőknél például a győztes Loena Hendrickx a szezonban később világbajnoki 5. helynek örülhetett.
Idén viszont az orosz különítménnyel világ- és Európa bajnokok érkeztek fővárosunkba, amire Elizaveta Tuktamysheva személyében utoljára 2016-ban volt példa. Apró szépséghiba, hogy a kárász életűnek bizonyult, három szezont megélt Sportland Trophy-ra érkező Alexei Mishin tanítvány regnáló világbajnokként az edzések után lábsérülés miatt visszalépett, így ezzel az élménnyel szegényebb lett akkor a Tüskecsarnok közönsége.
Most viszont a Vasas Jégcentrumban a nőknél tiszteletét tette az idén Stockholmban világbajnok Anna Shcherbakova, 2019-ben a minszki EB-t az olimpiai bajnok Alina Zagitovát megelőzve megnyerő Sofia Samodurova, sőt a verseny előtt egy héttel a tavalyi grazi EB-t megnyerő Alena Kostornaia is a nevezési listán szerepelt, ő azonban végül a Finlandia Trophyn elért 3. hely után nem utazott el. Ellenben Shcherbakova mellett egy másik Tutberidze-tanítvány, a junior VB 4. Maiia Khromykh élete első felnőtt nemzetközi versenyére készülhetett és végül ő lett az, aki mindenkit meglepett.

Dobogósok (Forrás: sport24.hu)

Hogy ne csak a nőkkel foglalkozunk, a férfiaknál viszont itt volt a grazi Európa-bajnok, Dmitri Aliev, sőt a minszki EB ezüst- és bronzérmese, Alexander Samarin és Matteo Rizzo is, így már csütörtöktől Magyarországon ritkán látható színvonalas eseményre lehetett számítani, ráadásul valamennyi számban hazánk legjobbjait is újra testközelből nézhettük.
Finoman szólva is erős névsor egy ingyenesen látogatható, családias hangulatú versenyhez, pedig ezúttal a Challenger sorozatról sem beszélhettünk, egy „mezei” versenyről volt csak szó. Ehhez képest pénteken meglepve tapasztaltam, hogy a férfiak és jégtáncosok szabadprogramjára százan sem lehettünk a nézőtéren, a versenyt pedig olyan bakik tarkították, mint a pixel hibás kivetítő, az egy ízben a kűrzenébe beszűrődő fúrógép zaja, az eredményhirdetésen az orosz himnusz eltűnése vagy éppen a jégtáncosoknál, illetve a párosoknál a kabalák, ajándékok felszedését végző lurkók hiánya.
A férfiaknál végül az olasz Rizzotól négyfordulatos toeloopot, Alievtől négyfordulatos lutzot, Samarintól pedig egy rontott kvadra-tripla kombinációt és egy sok hibával tarkított kűrt láthattunk. Az EB címvédő orosz végül a rövidprogramban elkövetett hibáinak köszönhetően alulmaradt a 23 éves olasztól, így némi meglepetésre a férfiaknál nem orosz siker született. (Zárójeles megjegyzés a párosoknál és jégtáncban viszont orosz győzelemnek tapsolhatott a publikum.)

picture

Alexander Samarin

Fotó: Getty Images


A hétvégére a pixelhiba megmaradt a kivetítőn, a nézők viszont legalább a nézőtér egyik oldalát szépen megtöltötték, így néhány százan – köztük természetesen, ahogy minden valamirevaló műkorcsolya eseményen szokás, jónéhány kabalákkal felvértezett orosz szurkoló – tátott szájjal élőben figyelhették, hogy az orosz trió (Shcherbakova, Khromykh és Samodurova) milyen programokkal érkezett az idei olimpiai szezonra. A hazai gyérebb érdeklődés mellé azért egy adat: a két kamerával (ennyit számoltam) zajló Youtube közvetítést az interneten egyidejűleg több mint 52 ezren (!) tekintették meg.
A rövidprogram, ha csak a sorrendet nézzük, hozta a papírformát, úgy tűnik, Samodurova technikai pontszámban 19 évesen nem tudja már felvenni a nálánál is fiatalabb honfitársaival. Sőt hiába a közönségbarát zene (Dua Lipa: New Rules), hiába a könnyed és elegáns előadásmód, a Mishin tanítvány most már a program komponensekben sem tudja kompenzálni a hátrányát.
A Tutberidze-tanítványok házicsatája is végül a várt sorrendet hozta, a világbajnok programjánál azért felettébb szembetűnő volt, hogy a kombinációját (tripla lutz – tripla rittberger) a bírók – dr. Fürst Judit állandó szakkommentátorunk megfogalmazásával élve – kacsacsőrrel illette. Shcherbakova így csak a jobb művészi pontszámoknak köszönhetően és mindössze két pont előnnyel várhatta a kűrt, a karrierje legmagasabb rövidprogram pontszámát elérő Khromykh előtt.

Shcherbakova

A vasárnapi kűr során Samodurova a Mulancímű amerikai fantasy kínai hősnőjét formálta meg. Nyilvánvaló, a Nikolai Mororov által megkoreografált szabad programot a februári pekingi olimpiára időzítették, amekkora viszont a hazai konkurencia, ne fogadjunk arra, hogy akár csak a csapatversenyben láthatjuk majd a korábbi Európa-bajnokot. Persze ebben a számban az olimpiánál is erősebb karácsonyi, Szentpéterváron megrendezésre kerülő orosz bajnokságon sok minden történhet, de a tendencia mindenesetre mást sejtet. A Szibériából származó lány mindig is kiváló előadó volt, mozdulatai most is tökéletesen a zenére kidogozottak voltak, azonban még a „könnyebb” ugrásokban is rontogatott, a tripla salchowból pedig el is esett.
Következett Maiia Khromykh, aki előző hónapban a hazai tesztversenyén pályafutása során másodszor versenyszituációban tiszta leérkezést mutatott be egy négyfordulatos toeloopból, így joggal gondolhattuk, hogy Magyarországon ő lesz az első nő, aki kvadra ugrást mutat be. Ennek megfelelően a kűr elején ezzel próbálkozott, az ugrás ugyan nem volt fordulathiányos, de érkezéskor a kezét is le kellett tennie az egyensúlyvesztés miatt. Ha eddig nem lett volna világos, hogy Eteri Tutberidze csapatából érkezett a mindössze 15 éves orosz lány, akkor tessék, a hiba ellenére következőre másodpercekkel később gyönyörűen bepörgette újra a négyet olyannyira, hogy még egy tripla toeloopot is rá tudott tenni kombinációként.

Coaches Sergei Dudakov, Eteri Tutberidze and Daniil Gleikhengauz (L-R) are seen at the Channel One Figure Skating Cup at the Megasport Sports Palace

A Moulin Rouge dallamaira is korcsolyázó tinédzserről ne feledjük, élete első nemzetközi felnőtt versenyén vett részt, a pandémia miatt juniorok között is mindössze négy nem hazai versenye volt, ehhez képest szinte hibátlan kűrt mutatott be és akkora pontszámot ért el, amelynél Shcherbakova csak nyolc századdal futott jobban, amikor világbajnokságot nyert márciusban… Mindezt úgy, hogy a tripla lutz ugrását megismételt elemként a bíróknak nulla ponttal kellett illetniük.
Fel volt tehát adva a lecke a még mindig csak (vagy már?...) 17 éves világbajnoknak, aki azonban sem az edzésen, sem az utolsó csoport bemelegítésekor nem tudta kiforogni a négyfordulatos flipjét, mindannyiszor elesett belőle. Az előjelek nem voltak valami kecsegtetők, magam részéről azt gondoltam, hogy megelégszik így a tripla ugrásokkal és a program komponensekkel már csak a nevéből adódóan hozza a kötelezőt.
Ehhez képest Shcherbakova újra nekileselkedett a kvadrának, újra elesett belőle, sőt az axeleken kívül szinte valamennyi ugrása bizonytalannak tűnt vagy éppen fordulathiányosnak bizonyult, a bírók annak rendje is módja szerint lepontozták őt. Ami kirívónak hatott, még a program komponensekben is alig bizonyult jobbnak a valóban erős és lendületes kűrt futó, légies mozgású edzéstársánál.

A 2. Budapest Trophy győztese Maiia Khromykh, aki ezzel mondhatni a relatív ismeretlenségből színre lépett, Shcherbakova, Kostornaia, Kamila Valieva, Alexandra Trusova és Daria Usacheva után itt egy újabb orosz tinédzser Eteri Tutberidze csapatából, akit adott esetben Pekingben is viszontláthatunk.

Persze, külön cikket érdemelne Kamila Valieva is, aki a megelőző héten világcsúcs pontszámokkal győzött a Finlandián. Maradjunk annyiban, hogy érdemes lesz figyelemmel kísérni a Grand Prix sorozatot (élőben az Eurosport Playeren), ahol a tervek szerint 9 (!) orosz lány mérettetheti meg majd magát az orosz bajnokság előtt. Érdekesség, a budapesti orosz trió a torinói Grand Prix-n is összecsaphat majd, ők hárman képviselik majd országukat a sorozat olaszországi állomásán.

Kamila Valieva

A hármas orosz sikerre viszont úgy látszik a szervezők sajnos nem készültek, az éremátadó ceremónián Shcherbakovának Oroszország zászlajának 1991 és 1993 között használt változatát kerítették elő, témát szolgáltatva ezzel az orosz sportmédiának…Bízzunk benne, hogy jövőre ilyen és hasonló bakik nélkül kizárólag a versenyre koncentrálhatunk majd.

Díjátadás

Végezetül mi magyarok, azon túlmenően, hogy egy ilyen nívós orosz házicsatát élvezhettünk, a mieinknek is szoríthatunk, legjobb magyarként Schermann Regina a 6., míg Szigeti Bernadett a 9., Láng Júlia a 13. helyen végzett. Valamennyi számot egybevéve, a legjobb eredményt a pekingi olimpiára egyedüliként kvótát szerző párosunk hozta, Chtchetinina Ioulia (Scsetyinyina Julija) és Magyar Márk a harmadik helyen zárt.

Folytatás december 6. és 10. között a már 15. Mikulás Kupával a Gyakorló Jégcsarnokban, Budapest Trophy remélhetőleg jövőre hasonlóan erős mezőnnyel, a Grand Prix-sorozat pedig már a nyakunkon, kezdésként október 23-án a Skate America a hajnali órákban élőben az Eurosport Playeren, az Eurosport applikációjában és a honlapunkon is.
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Kapcsolódó témák
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés