Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

A Malinin-jelenség margójára: Az ugrásoké a jövő, vagy fogunk még sírni egy-egy kűr láttán?

Gecsei Dina

Frissítve 29/03/2024 - 19:27 GMT+1

A 19 éves amerikai Ilia Malinin az előző hétvégén négy perc alatt soha nem látott atlétikai magasságokba emelte sportágát, és a rövidprogram utáni harmadik helyéről felállhatott a dobogó legfelső fokára a műkorcsolya-világbajnokságon. De vajon az ugrásoké lesz a jövő a műkorcsolyában, vagy a művészi előadásmód visszakerülhet még a főszerepbe?

Az amerikai szupertehetség felugrott a világ tetejére, Ilia Malinin ezzel a kűrrel lett világbajnok

Ilia Malinin a világbajnokságon a kűrjére a sportág történetének legmagasabb pontszámát kapta, soha, senki nem mutatott be még a kűrjében 6 (hat!) tiszta négyfordulatos ugrást, köztük a már-már védjegyévé vált kvadra Axelt, amit még mindig csak ő tudott versenyen hibátlanul kivitelezni, és amivel kapcsolatban mindig érdemes megemlíteni, hogy valójában négy és fél fordulatot jelent, hiszen szemből indítják, és háttal érkeznek ennél. Szóval ez az ugrás nem egyszerűen hű, hanem nagyon hűha.
A montréali közönség felállva tapsolta, a nézőtéren valóságos hangorkán tört ki, amikor egy-egy ugrást bemutatott az amerikai fiú, de az is beszédes, hogy a kűrjéről készült videót még hat nappal a vb után is folyamatosan nézik az eurosport.hu-n a kedves olvasók.
„Elképesztő volt hallani, ahogy a közönség tombolt" – mondta Malinin a verseny után.
Aztán ahogy végzett, a fejéhez kapta a kezét, majd elfeküdt a jégen. Ugyanúgy el volt ájulva ettől a produkciótól, mint akik végig nézték a helyszínen.
„Nem tudtam tartani magam, annyira meghatódtam" – mondta. „Még mindig sokkos állapotban vagyok, még mindig nem tudom elhinni, hogy ezt megcsináltam. Ez egyszerűen hihetetlen” – kereste a szavakat a vb-t követően.
Még a csütörtöki rövidprogramok után azt nyilatkozta, a lábsérülése miatt megfordult a fejében, hogy kihagyja a kűrt, vagy ha mégis elindul, végül nem tud majd úgy teljesíteni, ahogy képzelte.
„Ott volt egy kis hang a fejemben, ami azt duruzsolta, hogy ’tovább kell küzdened, menned kell tovább, függetlenül attól, mennyire érzed jól vagy rosszul magad’” – árulta el. „Ilyenkor tudnod kell, mire vagy képes, és bíznod kell az izommemóriádban, hogy a tested úgyis tudja, mit kell tennie” – tette hozzá.
picture

Ilia Malinin

Fotó: Getty Images

Nathan Chen 2019-ben korcsolyázott 224,92 pontos rekordját adta át ezen a hétvégén Malinin a múltnak, az új világrekord, a 227,79 pont mellett már az ő neve áll, és a látottak alapján nehéz elképzelni, hogy a közeljövőben helycsere történik. Malinin 333,76-os összpontszáma egyébként „csak” a második a történelemben, ott még mindig Chen áll az élen 335,30 ponttal.
A versenytársak közül a japán Yuma Kagiyama 309,65-tel lett második, a francia Adam Siao Him Fa pedig a rövidprogram után a 19. helyről ugrott fel a dobogóra, ő 284,39 ponttal lett bronzérmes. A kétszeres világbajnok Shoma Uno negyedik lett csak a vb-n, pedig a rövidprogramok után még ő vezetett, az ötödik helyre pedig az amerikai Jason Brown ért oda.
Malinin lehet, hogy az összepontszámával is megelőzhette volna Chent, de a rövidprogramja alatt nem érezte magát annyira jól, így akkor nem vállalta be a négyfordulatos Axelt.
„A rövidprogram után az járt a fejemben, hogy most van itt az esély, még nincs veszve semmi” – mondta Malinin, aki aztán azon is elgondolkodott, hogy bevállalja-e egyáltalán a kűrjében a kvadra Axelt – azt mondta, amíg nem állt be a kezdéshez még nem döntötte el.
„Amikor megugrottam a kvadra Axelt, elöntött a magabiztosság. Az első négy ugrás után (mindegyik négyfordulatos volt), tényleg úgy éreztem, hogy itt a lehetőség” – tette hozzá.
Malinin aranyérme, amely néhány órával a jégtáncos Madison Chock és Evan Bates győzelme után történt, egy olyan világbajnokságot adott az Egyesült Államoknak, amire 1996 óta nem volt példa. Akkor Michelle Kwan és Todd Eldredge révén tudtak a négy versenyszámból kettőt megnyerni. Ez az eredmény idén Japán számára lehetett fájó pont: ugyan Kaori Sakamoto révén egy aranyat elhoztak, de tavaly három számban tudtak nyerni (Sakamoto, Uno és a Riku Miura/Ryuichi Kihara páros révén).
Ilia Malinin
Az olimpiai ezüstérmes, 20 éves Kagiyama elismerte, hogy nem tudja, hogyan tudna legyőzni egy olyan Malinint, aki úgy korcsolyázik, mint a világbajnokságon a kűrjében.
„Ha mindketten 100%-os teljesítményt nyújtunk, nem hiszem, hogy valaha képes leszek nyerni" – mondta Kagiyama, de honfitársa, Uno is hasonlókat fogalmazott meg a vb-t követően.
„Hogy akarok-e versenyezni ellene? Szó sem lehet róla. Mindent megtettem, ami tőlem telik” – magyarázta a kétszeres világbajnok. „Ő más dimenzióban korcsolyázik, mint én, és ez tagadhatatlan tény. Kétségbeesetten próbáltam tartani a lépést, de a legjobb teljesítményemmel sem tudtam felvenni a tőle megszokott szintet. Ezek a tények” – tette hozzá Uno.
No, és akkor itt érkeztünk el ahhoz a kérdéshez, amit a kommentszekciókban olyan sokan pedzegetnek: Malinin szuperatletikus és technikailag már-már megközelíthetetlen korcsolyázása vajon jót tesz a sportágnak? Ebbe az irányba kell elmenni a jövőben, vagy inkább azokat a korcsolyázókat kellene kiemelni, akik (amellett, hogy technikailag is a világ elitjébe tartoznak) inkább a művészi előadásmódra, arra a varázslatra helyezik a hangsúlyt, amire nemcsak elismerően lehet csettinteni, hanem amibe bele is lehet szeretni?
Valószínűleg nem kell és nem is szabad választani. Minden sportág fejlődik, a határokat folyamatosan egyre inkább kitolják a sportolók, nincs ez másképp a műkorcsolyában sem.
Nem kell jósnak lenni ahhoz sem, hogy megállapítsuk, Malinin nem végzett még. Hogy a folytatásban megpróbálkozik-e egy ötfordulatos ugrással (?!), vagy olyan kombinációkkal, ahol négyfordulatosakat köt össze… nem lehet tudni. Az amerikai srác a felvetésre csak annyit mondott egy huncut mosollyal az arcán:
Meglepetés az marad még későbbre is, mind mindig.
Meg kell jegyezni viszont, hogy az egyre tökéletesedő ugrásai és az egyre merészebb tervei mellett borzasztóan sokat fejlődött az előadásmódja is. A 2023-as világbajnokságon, ahova Malinin már az aranyért ment, de meg kellett elégednie a bronzzal, egy egész más srácot láthattunk.
picture

A kvadraisten Malinin jutott elsőként 100 pont fölé a vb-rövidprogramban

Nagyon sokszor lehet olvasni azt a véleményt, hogy Malinin egy „ugrógép”, de azt azért a legnagyobb kritikusai is el szokták ismerni, hogy látják a fejlődést az előadásmódjában is. Idén például amint túl volt a kritikus elemeken, a felszabadultságával folyamatosan jöttek az apró finomságok, amiket, ha még az ugrásaira kellett volna koncentrálnia, valószínűleg elengedett volna: ritmusra beleütött a levegőbe, használta a zenéjét, ösztönből csapta oldalra a fejét, és nem manírból.
Azt sem szabad elfelejteni, hogy Malinin még csak 19 éves. Letette a névjegyét a kvadra Axellel, felért a világ tetejére. Először még mosolyogtunk azon, hogy az Instagramon azt a felhasználónevet adta magának, hogy „kvadraisten”, de azóta már nem légből kapott nagyképűségnek tűnik, hanem csak egy fiatal és ambiciózus srác védjegyének. Szimpatikusnak ettől még nem kell lennie senkinek, persze.
Nyilvánvalóan vannak még tervei, de egyszer csak el fogja érni a plafont, amit az emberi test – illetve ebben az esetben az ő teste – enged neki. Akkor pedig nem marad más, mint a meglévő piszkosul erős eszköztárához passzintani egy olyan stílust, ami valóban a műkorcsolyázás történetének legnagyobbjai közé emeli. Nem tart még ott, de nincs még elkésve sem ezzel. Nagyon nem.
Azt sem szabad elfelejteni, hogy most már ő lesz az elsőszámú legyőzendő ellenfél a többiek számára. Nemcsak a mostani mezőnyt, hanem az utánuk következő korcsolyázókat is arra inspirálhatja, hogy ők is tolják ki jobban a határaikat. Akiknek olyan aurájuk van, hogy már a jégre lépésük pillanatában leesik tőle a nézők álla, még elképesztőbb produkciókat fognak bevállalni, hogy tartani tudják a lépést. Ezzel pedig mi, nézők csak nyerhetünk.
Ott van például az Európa-bajnok francia Adam Siao Him Fa, aki a vb-n nem az utolsó csoportban mutatta be a kűrjét, hanem hosszú-hosszú idővel korábban, hiszen csúnyán elrontotta a rövidprogramját, és csak a 19. helyen állt a finálé előtt.
Siao Him Fa mégis megcsinálta. Olyan káprázatos kűrt futott, ami a dobogóra repítette, és amire ugyanúgy sokáig emlékezni fogunk. Még azt is bevállalta – de miért is ne tette volna, semmi veszítenivalója nem volt –, hogy az Eb után a vb-n is bemutat egy hátraszaltót. Levontak tőle két pontot érte, ugyanis a Nemzetközi Korcsolyázó Szövetség betiltotta ezt az elemet, de mégsem zavarta ez a 23 éves korcsolyázót, a nézőket meg pláne nem, teljesen megőrültek tőle.
picture

Az Európa-bajnok újra szaltózott a kűrjében, maga sem hitte el, hogy a 19. helyről érmet szerezhet

Az Európa-bajnok, ha már ott volt, üzent is a szövetségnek, hogy ideje lenne engedélyezni az ugrást, hiszen ezzel még inkább lehetne növelni a sportág vonzerejét a fiatalabb generációk számára.
„Ez a szórakozásért van, a közönségért" – mondta Siao Him Fa. „Nem volt vesztenivalóm, így azt mondtam magamnak: 'Hajrá!'".
Szóval vannak, akiket nem riaszt meg Malinin „más dimenziója”, csinálják a dolgukat, és elvarázsolják a nézőket. Azt pedig mindenki úgyis maga dönti el, hogy számára ki szimpatikus, melyik teljesítménytől érzi azt, hogy valami elképesztőt látott, és mi lenne az az elem, amire felugrana a helyéről, hogy állva tapsoljon.
Ilia Malinint lehet szeretni, és lehet nem szeretni, de ne felejtsük el, milyen csodálatos korban élünk: élőben láthattuk az első négyfordulatos Axelt, de bármikor választhatunk magunknak másik kedvencet, hiszen annyi műkorcsolyát nézhetünk az interneten, amennyit csak akarunk.
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés