Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Az orosz lányok új hazára lelnek - újabb műkorcsolyázó cserélt útlevelet, hogy versenyezhessen

Gecsei Dina

Publikálva 07/03/2022 - 18:49 GMT+1

Decemberben az orosz műkorcsolya szövetség megadta az engedélyt Maria Talalaikinának a távozásra. A Szentpétervárról érkező sportoló – akinek a legjobb helyezése egy 9. hely volt az orosz országos bajnokságon – Olaszországot választotta. Most egy interjúban beszélt arról, miért döntött így, és miben más a magyar edzőt is foglalkoztató olasz klub az általa korábban tapasztaltakhoz képest.

Maria Talalaikina

Fotó: AFP

„Totál lehetetlen volt bekerülni az orosz csapatba. A legjobbjaik már négyfordulatosokat ugranak, meg tripla axeleket, de nekem ez nem megy” – nyilatkozta Maria Talalaikina, amikor arról kérdezték, miért váltott az orosz színekről a zöld-fehér-pirosra.
Az orosz sportolók elleni szankciók különösen pikáns helyzeteket teremthetnek a műkorcsolyában, ahol nem egy – eredetileg Oroszország területén született – sportoló döntött már úgy, hogy nem hazája képviseletében, hanem más zászló alatt folytatja a versenyzést. Ez a tendencia régóta jelen van a sportágban, és mivel annyi kiváló műkorcsolyázó van Oroszországban, igazából nem meglepő, ha valaki úgy dönt, nem áll be tizenötödik tartaléknak a sorba, hanem máshol próbál szerencsét.
Ezek a sportolók a választott országukban állampolgárságot is szereznek (vagy végigmennek valamilyen honosítási eljáráson), így értelemszerűen a háború miatti tiltások sem vonatkoznak már rájuk. A március végén (21-27.) Franciaországban, Montpellier-ben megrendezésre kerülő világbajnokság előzetes nevezéseit böngészve szembetűnik, hogy hiába nincsenek ott a listában az orosz sportolók, rengeteg orosz névvel és születési hellyel találkozhatunk.
Decemberben az orosz műkorcsolya szövetség megadta az engedélyt a 19 éves Maria Talalaikinának a távozásra. Csak másodjára sikerült elérni ezt, elsőre ugyanis elutasították a kerélmét. Sőt, az oroszoknál egy kisebb botrány is volt az ügyéből, egy parlamenti képviselő, Vitaly Milonov élesen bírálta a lányt, amiért "pénzért elárulta a hazáját" és azt is mondta, hogy "feleslegesen fektettek energiát a korcsolyázóba, aki a jobb élet reményében egy másik országba menekült".
A Szentpétervárról érkező sportoló – akinek a legjobb helyezése egy 9. hely volt az orosz országos bajnokságon – 2022. június elsejétől Olaszországot képviseli majd a versenyeken. Most egy interjúban beszélt arról, miért döntött így.
A történet úgy kezdődött, hogy Maria édesanyja a közösségi médiában írt Angelina Turenkónak, aki az olasz Young Goose Academy edzője, hogy megkérdezze, nincs-e lehetőség arra, hogy a lánya náluk készüljön. Az edző válaszolt, méghozzá kimondottan lelkesen. És ennyi, semmi ármány és cselszövés sem volt a dologban.
Maria Talalaikina
Talalaikina sem misztifikálta túl a kérdést, elmondta, csupán arról volt szó, hogy rangosabb nemzetközi versenyeken is szeretett volna indulni, és hiába kérdezte a lehetőségekről az edzőit Szentpéterváron, mindenki azt mondta neki, hogy túl sokat akar, felejtse el, mert egyszerűen nem így mennek a dolgok arrafelé.
„Megértettem, mert tényleg totál lehetetlen volt bekerülni az orosz csapatba. A legjobbjaik már négyfordulatosokat ugranak, meg tripla axeleket, de nekem ez nem megy. Én csak szerettem volna korcsolyázni és élvezni az előadásaimat.”
Anastasia Gubanova, aki 2020-ban 10. lett az orosz bajnokságon, utána egy évet kihagyott, majd 2021 augusztusában bejelentette, hogy Georgia színeiben kíván versenyezni a jövőben. Egyik dolog jött a másik után, Gubanova fél év múlva már a pekingi téli olimpián szerepelt, és elhozott egy kiváló 11. helyet Georgiának. Nem csoda, hogy Talalaikina az ő útjára példaként tekint:
„Nagyon örültem Nastyának, az ő álma valóra vált. Sok siker kívánt nekem is, amikor megtudta, hogy Olaszországban folytatom” – mondta Talalaikina.
picture

Maria Talalaikina

Fotó: AFP

Az akadémián, Egnában, ahol új otthonra talált az orosz lány, egyébként sok más sportoló is készül, sok más nemzetből érkeztek ide edzők és versenyzők is, hogy elővegyük a magyar szálat, itt edz például a junior országos bajnokunk, Papp Vivien, és itt dolgozik technikai edzőként a csíkszeredai Kosz Zsolt is, akinek a téli olimpia alatt az egyik legkedvesebb sztorinkat köszönhetjük: megénekeltette a szintén náluk készülő Daniel Grasslt, méghozzá magyarul.
Szóval ott, Észak-Olaszországban egy egész jó kis csapatot hoztak össze Lorenzo Magriék, már több helyen Európa egyik legkeresetebb klubjaként emlegetik a YGA-t; nem csoda, hogy Talalaikina is jól érzi magát ott. Sőt, még olyan is akad, akivel az anyanyelvükön tudnak beszélni: van egy másik fiatal orosz lány náluk, Ekaterina Kurakova, ő orosz-lengyel kettős állampolgár, és már régóta Lengyelországot képviseli (nem is akárhogy, négy éve ő a nemzeti bajnokuk is, az olimpián 12. lett, az Eb-n pedig az ötödik). Talalaikina azt mondja, jó, hogy látja ezeket a példákat maga előtt, ezek még inkább megerősítették abban, hogy jól döntött.
picture

Kurakova

Fotó: Getty Images

Na de mi a pláne a helyben? Talalaikina szerint hozzáállásbeli különbségek vannak, és fel sem tűnt neki, mielőtt Olaszországba érkezett, hogy mennyire nem működik mindenkinél a szigor és a pusztán eredményorientált felkészülés.
„Egész mások itt az edzések és az emberek is máshogy kommunikálnak egymással. Még a legkeményebb edzés után sem vagyok hullafáradt. Először ez meg is lepett, azt hittem, hogy nem dolgoztam eléggé. Szentpéterváron az edzések után teljesen kimerültem, csak be akartam dőlni az ágyba. Aztán rájöttem, hogy nem fizikai, hanem lelki fáradtságról van szó: a légkör egészen más, szinte nyugtató, mindenki támogatja a másikat, nem érzed magadon a nyomást.”
Amikor azt kérdezték tőle, hogy ez vajon azért lehet, mert Oroszországban mindenki az eredményekre és a versengésre fókuszál, akkor egy bátortalan talánnal felelt csak.
„Számomra nehéz azért az új rendszerbe beilleszkedni, és még nem is sikerült teljesen. Amikor valami nem sikerül, megpróbálok rákoncentrálni amennyire csak tudok, és még egy mosolyt sem engedek meg magamnak, mert ehhez vagyok szokva. De jön Lorenzo Magri, az edzőm, és azt mondja: ’Mosolyogj! Élvezd!’
Itt úgy állnak hozzá, hogy ha jól érzed magad, akkor jól is fogod végezni a dolgodat.
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Kapcsolódó témák
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés