Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Kitüntetik a rákja legyőzése után még egy szezont teljesítő teniszezőt a példamutató kitartásáért

Takács Márton

Frissítve 26/10/2023 - 19:41 GMT+2

Carla Suárez Navarróé volt a mezőny egyik legszebb egykezes fonákja, de nem emiatt tünteti ki a WTA. A spanyol teniszező visszavonulásra készült 2020-ban, amikor rákkal diagnosztizálták. Viszont ő nem akart így búcsúzni a sportágától, legyőzte a Hodgkin-limfómát, és 2021-ben ráhúzott még egy szezont a pályafutására. Inspiráló kitartásáért díjazzák, teljesen megérdemelten.

Felejthetetlen, ahogy a 2021-es wimbledoni tornán mindenki Carla Suárez Navarrót ünnepelte - a világelső Ash Bartyval az élen

Fotó: AFP

Carla Suárez Navarro ugyan nem lett Grand Slam-győztes, de legyőzött egy komoly betegséget, és rengeteg ember szimpátiáját nyerte el.
"A halálos betegséget, és a rák az, akkor is, ha nem halunk bele, valahogy (és tisztelettel valahogy!) a végtelennel hozzuk kapcsolatba. Ezt nem érzem, a végtelenséget. Igaz, a végességet se."
Ezt Esterházy Péter írta élete utolsó (nagy) művében, a Hasnyálmirigynaplóban. Neki nem volt szerencséje, a rák leggyilkosabb fajtája támadta meg, és le is győzte 2016 nyarán.
Az idézet utolsó szavai illenek a kiváló spanyol teniszezőre, Carla Suárez Navarróra is, aki rákbetegsége alatt nem érezte a végességet, nem félt, és felülkerekedett a Hodgkin-limfómán.
2019-ben úgy döntött, a 2020-as lesz az utolsó szezonja sikeres pályafutásának. Büszke volt az elért eredményeire – teljes joggal. Karrierje legjobbjaként a 6. helyen is állt egyesben és a 11. helyen párosban a világranglistán, 500 győztes mecset, két tornagyőzelmet tudhatott magáénak, három Grand Slam-tornán is a negyeddöntőbe jutott – összesen hétszer.
Elérkezettnek látta az időt a visszavonulásra. De a Covid közbeszólt.
picture

Carla Suárez Navarro a 2021-es Roland Garroson

Fotó: AFP

Suárez Navarro 2020 áprilisában visszatért Barcelonába, hogy folytassa az edzéseket, de valami nem stimmelt; hányingere volt, és nehezen fejezte be az edzéseket. Egy sor vérvizsgálat után az orvosok közölték vele a diagnózist: Hodgkin-limfóma, a rák egy formája.
"Szomorú voltam, amiért abban az évben nem teniszeztem, és nem vonulhattam vissza úgy, ahogy terveztem" - mondta egy nemrég adott interjúban. "A WTA Touron eltöltött évek után nem akartam egy betegség miatt visszavonulni."
A spanyol teniszező megfogadta, hogy legyőzi a rákot, és még egy szezonra visszatér a pályára, majd a saját feltételei szerint akasztja szögre az ütőit.
"Csak szerettem volna még egyszer utoljára köszönetet mondani a szurkolóknak a támogatásukért ennyi szezon után. Személy szerint kihívás volt, hogy újra a nagy tornákon és pályákon játsszak. Az a sok jó dolog után, amit a tenisz adott nekem, valahogy vissza akartam adni."
picture

Roland-Garros: Stephens - Suarez Navarro Meccsösszefoglaló

Az orvosok elmondták neki, hogy a rák egy nagyon jól gyógyítható fajtája támadta meg, magas túlélési aránnyal, ami megnyugvást hozott számára. Az, hogy viszonylag fiatal sportoló volt, további reményt adott neki.
"Nem tévedtek. Soha nem éreztem félelmet, hanem elfogadtam a helyzetet, amin keresztül kellett mennem. Nehéz időszak volt ez a családom számára. Nem akartam, hogy szenvedjenek, de a rák esetében vannak elkerülhetetlen folyamatok."
Suárez Navarro nyolc kemoterápiás cikluson esett át, amelyek mindegyike két hétig tartott. Emellett 19 sugárterápiás kezelésre is sor került. Ezek hányingert, hajhullást és általános gyengeségérzetet okoztak nála.
Hat hónap után, 2021 januárjában rákmentesnek nyilvánították - és azonnal elkezdett edzeni, a Roland Garroson, kedvenc versenyén szeretett volna újra profiként sportolni.
"Csak azokon a tornákon akartam játszani, amelyekre motiváltnak éreztem magam, illetve amelyeken a ranglistám alapján játszhattam” - mondta Suárez Navarro. "De nem álltam készen arra, hogy sokukon játszhassak. Csak ki kellett választanom a legjelentősebbeket, és szép emlékekkel vonulhattam vissza."
A párizsi salakon hősiesen helytállt Sloane Stephens ellen, ahol az első szettet megnyerte, de végül három szettben kikapott.
Wimbledonban a visszatérése legszebb emlékét, az akkori világelső elleni mérkőzést produkálta. Az első helyen kiemelt Ashleigh Bartytól elcsent egy szettet Londonban.
Mindössze második mérkőzésén azóta, hogy áprilisban rákmentesnek nyilvánította magát, a korábbi világranglista 6. helyezett 1 óra 45 perces meccset játszott az ausztrállal, és a középső játszmát 7:6(1)-ra hozta.
picture

A rákbetegséget legyőző Suarez Navarro bravúros győzelemmel kezdett az olimpián

Ahogy vonult le a pályáról, kapott egy standing ovationt a közönségtől, a telt házas lelátó minden egyes tagja őt tapsolta, Bartyt is beleértve. Úgy ünnepelték, mintha épp megnyerte volna a tornát, pedig kikapott az első körben, de megnyerte a rákkal folytatott csatáját, és visszatért a teniszpályákra.
Felejthetetlen percekben volt része, ahogy nekünk is, miközben azt is láthattuk, hogy Suárez Navarro édesanyja a könnyeivel küszködve veszi videóra a telefonjával a lányát ért szeretethullámot.
"Három szettben kikaptam, de nagyon élveztem a meccset teltházas centerpályán. Az álló ováció, amit a végén kaptam, mindent megért.”
Esete még Nick Kyrgiost is meghatotta, aki abszolút legendának nevezte a spanyol teniszezőt a tweetjében.
Ezután játszott a tokiói olimpián (az első fordulóban legyőzte Ons Jabeurt), a US Openen és a Billie Jean King-kupa döntőjében. Majd tényleg letette az ütőt.
"Nagyon érzelmes és különleges volt. Mindegyik különböző. A sok rossz dolog után, ami történt, ez egy ajándéknak bizonyult számomra, a családomnak és a barátaimnak is, akik támogattak a nehéz időkben."
picture

A tokiói olimpián

Fotó: AFP

Kitartásáért - és példamutatásáért - Suárez Navarro a WTA kitüntetésében részesült az ACEing Cancer by Hologic kampány keretében, és 2024-ben egy kutatási ösztöndíjat neveznek el róla.
Vajon örült, hogy visszatért?
"Teljes mértékben igen" - mondta.
Suárez Navarro a pályafutását védekező stílusban, messze az alapvonalon túl kezdte, de a későbbi években következetesen előrébb lépett. Egykezes fonák ütése, különösen, amikor keresztbe vitorlázott a pályán, a mezőny egyik legszebbjének bizonyult.
Ha arra kérik, hogy válasszon néhány csúcspontot, a 2015-ös Miami Open-döntőt említi. Bár ott kikapott Serena Williamstől, a menetelése először juttatta be a Top 10-be. Az egy évvel későbbi dohai cím a 6. helyezést jelentette számára. A 2009-es Australian Open negyeddöntőjébe jutás, Venus Williams legyőzése is izgalmas lett.
A teniszen túli élete is varázslatosan alakult.
picture

Egyik utolsó meccsén, a 2021-es Billie Jean King-kupa döntőjében

Fotó: AFP

Suárez Navarro júniusban ikergyermekeknek adott életet, Noa és Ona néven. Ő és párja, Olga García - az FC Barcelona női csapatának egyik legjobb góllövője és korábbi válogatott tagja volt - az észak-spanyolországi La Riojában nevelik őket.
"Gyönyörű dolog családot alapítani" - említette Suárez Navarro. "Ugyanakkor nagyon megterhelő is, mert a nap 24 órájában kell elköteleződnöd. De ez egy olyan tapasztalat, amit mindenkinek ajánlok. A gyerekek jelenleg csak esznek és alszanak, minden nagyon egyszerű. Alig várom, hogy lássam őket járni és beszélni. Akkor nagyon elfoglalt leszek."
A tenisz, nem meglepő módon, nem játszik nagy szerepet a mindennapi életében.
"Őszintén? Miután visszavonultam, azt hiszem, két-három alkalommal ragadtam csak ütőt. Talán a lányaimat taníthatom majd, de ezt az idő eldönti.”
Carla Suárez Navarro nem engedte, hogy úgy emlékezzünk rá, mint aki a rákja miatt vonult vissza. Gyógyulása után rátett még egy évet a pályafutására, és ez többet érhetett minden meg nem nyert trófeánál.
Óriási bajnok így is.
részben via WTA

Csatlakozz az Eurosport magyar nyelvű Viber-csatornájához a legfrissebb sporthírekért, a legmenőbb videókért, játékokért és érdekességekért!
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Kapcsolódó témák
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés