Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése
Opinion
Tenisz

A Djokovic-dilemma: Lehet rosszfiú, aki sír, ha kikap? Lehet jófiú, aki arrogáns a pályán?

Kálmán Laci

Publikálva 20/09/2023 - 17:38 GMT+2

Novak Djokovic megszerezte 24. Grand Slam-győzelmét a US Openen, amivel az Open-éra legeredményesebb teniszezője lett. Az örök GS-rangsorban sincs már előtte senki, Margaret Court is már csak holtversenyben áll vele. A szerb a Daniil Medvedev elleni győzelme óta mondott néhány érdekeset, amelyek mellett kár volna szó nélkül elmenni.

Djokovic káprázatos döntőben kerekedett felül Daniil Medvedeven - összefoglaló

Novak Djokovic tett egyfelől valamiféle beismerést a rosszfiúságára vonatkozóan, másrészt pedig úgy látszik, szintet lép a GOAT-kérdésben.
Abban a nagy káoszban nem hallottam semmi mást, csak a lövéseket. Az erőszakot érezni lehetett a levegőben. Elképesztő, amikor eszembe jut. A gondolataim világosak voltak. Mindvégig csak két szót ismételgettem, mint mikor a tű megakad a lemezen. Nagy vagy! Nagy vagy! Nagy vagy!
Ezekkel a gondolatokkal összegzi Alabama (Patricia Arquette) szerelme és férje, Clarence (Christian Slater) emberi nagyságát a Tiszta Románc című zseniális Tony Scott-film zárójelenetében. A film brutáljó forgatókönyvét egyébként Quentin Tarantino írta.
Clarence egy egyszerű detroiti srác, aki imádja Elvist, a kungfu-filmeket és a képregényeket. Aztán szerelmes lesz egy lányba, Alabamába, akiért mindenre képes. Szó szerint. Kinyír pár nagymenőt, meg össze is ugraszt még néhányat, akik aztán egymást nyírják ki.
A lényeg, hogy Clarence mindezek ellenére egyértelműen jófiúként kerül ki a történetből, meg sem fordulhat senki fejében ennek az ellenkezője.
Oké, idáig rendben van, de mégis, hogy jön ide Djokovic?
A szerb végigküzdött 15 évet a tenisz legszűkebb elitjében, maga mögé utasította a legfőbb riválisait, Roger Federert és Rafael Nadalt minden olyan mutatóban, ami egy kicsit is számít ebben a sportágban. Legyőzte, két vállra fektette őket hármuk közös történetében.
picture

Novak Djokovic, US Open 2023

Fotó: Getty Images

És ebben a történetben vajon mi a leosztás? Federer és Nadal a két jófiú, Djokovic pedig a rossz? A szerb mindenesetre ezt mondta nemrégiben, hozzátéve, talán most először, hogy ő menetközben meg is békélt ezzel a szereppel.
„Az évek során elfogadtam, hogy a teniszben egy rosszfiúként tartanak számon. Nincs ezzel gondom.”
Volt káosz a teniszpályán is, csakúgy, mint az idézett filmben, ment a harc a legnagyobbságért, bár ez a harc leginkább csak Djokovicot érdekelte hármójuk közül. Itt is voltak kőkemény csaták a pályán, és ha az erőszakot nem is, az egók küzdelmének puskaporos hangulatát azért gyakran érezni lehetett a levegőben.
Jelena, a felesége pedig jó sokszor kiálthatta a férjének a lelátóról az évek során, hogy „Nagy vagy!”. Bő egy héttel ezelőtt a Daniil Medvedev elleni US Open-döntő vége felé, pedig akár azt is, hogy a ’legnagyobb’, hisz a 24. Grand Slam megszerzése azt jelenti, hogy az Open-érában már mindenki Djokovic mögött van a major-rangsorban.
Ha ebből indulunk ki, talán nem is annyira meglepő, hogy a szerb épp abban a pillanatban vállalja fel a rosszfiúságát, amikor a nagy ellenfelek már mögötte vannak, és jó eséllyel előzni már nem fognak tudni. Ennek lehet egy olyan üzenete, hogy ’most már végérvényesen én vagyok legelöl, most már akár lehetek rosszfiú is.’
Van azonban egy rossz hírünk Djokovic számára: szerintünk ő nem rosszfiú. És nem csak a film nagymenő gengsztereihez képest nem az, hanem hétköznapi értelemben sem.
picture

Novak Djokovic

Fotó: Getty Images

A rosszfiúk nem vágynak a szeretetre, és nem könnyezik meg például, amikor a Stan Wawrinkával szemben elvesztett 2015-ös Roland Garros-döntő után standing ovationt kapnak a közönségtől. A rosszfiúk nem lesznek az UNICEF jószolgálati nagykövetei, a rosszfiúk nem vesznek részt jótékonysági meccseken, nem támogatják a rászoruló gyerekek oktatását a hazájukban, és így tovább.
Igaz, a jófiúk meg nem viselkednek sportszerűtlenül és arrogánsan a pályán, nem nyilatkoznak vállalhatatlanul, és nem tesznek mérgező, áltudományos megjegyzéseket, veszélybe sodorva ezzel sok embert, akik a követői, és megbíznak benne. És a sort még folytathatnánk.
De ettől még jár neki a ’Nagy vagy!’, ezt nem vitatja senki. És nem csak Jelena, hanem az egész világ részéről jár neki. Meg is kérdezték egyébként tőle, hogy szerinte milyen helyet foglal el az egyetemes sportban, hogy lehet-e őt minden idők legjobb sportolójának tekinteni. A válaszát elintézhette volna annyival, amit az első mondatában mondott, hogy ezt nem neki kell eldönteni, ennek megítélését másokra bízná. Ő azonban folytatta.
„Tény, hogy ha nem Szerbiából származnék, akkor már évek óta magasztalnának sportolói szinten, különösen a Nyugaton.”
Ravasz húzás ez, már-már rosszfiús. Mármint, hogy ezzel feldobta a labdát, hogy igenis tessék őt megfelelően méltatni, és ezt a labdát azóta jó néhányan le is csaptak, köztük Andy Roddick és Marion Bartoli. Előbbi azt mondta, hogy Djokovic valószínűleg a legjobb aktív sportoló a Földön, utóbbi Muhammad Ali és Michael Jordan mellé helyezte a szerbet az elért teljesítmény tekintetében.
picture

Novak Djokovic

Fotó: Getty Images

Az viszont jófiús húzás, hogy Szerbiát, és ezzel az egész térséget rendszeresen felteteti a térképre a közvéleménnyel. Ráadásul nem kizárt, hogy igaza is van. Abban is, hogy ott a helye Ali és Jordan mellett, és abban is, hogy a nemzetisége hátrányosan befolyásolja a megítélését. De ez már egy következő cikk témája lehetne, Szabó Gábor egyébként meg is írta erről a véleményét tegnap.
A lényeg, hogy mindenki nyugodtan kiabálhatja teli torokból, hogy ’Nagy vagy, Nole!’. Ez jár neki, ez nem kérdés. A jó- és a rosszfiúság végletességét viszont el kellene már engedni végre.
Mert Djokovic egyik sem igazából. Sokkal inkább mindkettő. Ahogy azért Clarence-ben is akad némi rosszfiúság is a Tiszta Románcban.
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés