Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Navratilova és Evert félti a női teniszt a szaúdiaktól, most a nagykövet szólt be nekik

Minich Réka

Frissítve 03/02/2024 - 10:49 GMT+1

A női tenisz két legendája Martina Navratilova és Chris Evert nemrég egy közös véleménycikket publikált, amiben ismét elmondták, hogy a női tenisznek nem kéne Szaúd-Arábia felé kacsingatnia. Szerintük ez egy komoly visszalépés lenne a számukra. Most az arab ország Egyesült Államokban szolgáló nagykövete, egyben a NOB tagja szólt be nekik, szerinte ezzel a sportág fejlődését akadályoznák.

Martina Navratilova and Chris Evert

Fotó: Getty Images

Tovább folyik a vita arról, hogy a WTA elvigye-e az év végi döntőt Rijádba. Navratilova és Evert szerint nem kéne, amiért most a szaúdi nagykövet szólt be.
Szaúd-Arábia látványosan nyomul az elmúlt években a sportversenyek rendezési jogáért is. Most a sorba beállna a WTA is, az év végi döntőt költöztetnék Rijádba. Chris Evert és Martina Navratilova nemrég a Washington Postban tett közzé egy véleménycikket, amiben keményen kiálltak az arab ország ellen.
„A WTA közel jár hozzá, hogy megállapodjon Szaúd-Arábiával a WTA-döntő rendezési jogáról, anélkül, hogy a játékosokkal komolyabb egyeztetéseket folytatott volna. Ez szerintük összeegyeztethetetlen a női tenisz céljaival és szellemiségével.
Szerintünk fontos, hogy kiálljunk mindenféle kultúra és vallás mellett, pont ezért nem tudunk kiállni Rijád mellett. Szaúd-Arábiában a nőket még mindig nem tartják egyenjogú állampolgárnak, és csak férfi kísérővel mehetnek bárhova. Az LMBTQ-közösség tagjai akár a kivégzést is kockáztatják, ráadásul az ország a legalapvetőbb emberi- és szabadságjogokat sem tartja be.
Ha megrendezhetnék a WTA döntőt, az nem előre-, hanem visszalépés lenne.
A tenisz nemcsak egy sport, hanem maga a sportszerűség megtestesítője is. A viselkedésünkkel nemcsak a sporttársainkat kell tisztelni, hanem az összes embert. Amikor mi voltunk aktívak, akkor komoly emberi jogi kérdésekkel is foglalkoztunk, az apartheiddel vagy az LMBTQ-jogokkal is. Tudom, hogy nem sikerült minden kérdésre jó választ adnunk, de sokat tanultunk közben.
Menet közben viszont rájöttünk arra is, hogy mekkora jelentősége van annak, hogy hogyan viselkedünk az ilyen társadalmi kérdésekkel kapcsolatban. Tetszik vagy sem, de a sportolók szavaira igenis rengetegen figyelnek, mi pedig büszkén vállaltuk ezt a felelősséget.
A WTA-nak ki kell állnia az emberi jogok mellett, főleg, amíg a nők nem egyenrangúak mindenhol a férfiakkal. A saját tapasztalatainkból már tudjuk, hogy igazi bajnok nemcsak a sok trófeától lesz valaki, hanem attól is, hogy képes lemondani a luxusról és a pénzről, hogy kemény döntéseket hozhasson meg.”
picture

Martina Navratilova és Chris Evert

Fotó: Getty Images

Most erre a cikkre reagált a szaúdiak USA-beli nagykövete, Reema bint Bandar al-Saud, aki ráadásul az ország olimpiai bizottságának és a NOB-nak is tagja. Komoly vádakkal illette a két legendás játékost, akik szerinte ezzel a kiállásukkal hátat fordítottak a sportáguknak.
Ezzel pont azoknak a nőknek okoztak csalódást, akiket eddig inspiráltak.
Al-Saud szerint ténybeli pontatlanságok is voltak a cikkben, de arra már pontosan nem tért ki, hogy mik.
„A kijelentéseik elavult, nyugati sztereotípiákon alapszanak. Az országunkban óriási fejlődésen ment keresztül a nők helyzete, ezt pedig igazán megalázó, ha nem képesek elismerni. Ezzel pedig nemcsak a nők sportbeli előrelépését sértik, de az egész társadalomban történő előrelépésüket is.
A sportot nem lenne szabad fegyverként használni, hogy ezzel egyesek a személyes érdekeiket tudják szolgálni. Az országunk tárt karokkal fogadja a teniszt, az egész sportág fejlődését szolgálná, ha egyre több tornát rendezhetnénk.”
Szaúd-Arábiában az elmúlt években rengeteg pénzt és erőforrást öltek abba, hogy az ország hírnevén a világhírű sporteseményekkel is javítsanak. A sportswashingra rengeteg példát láthattunk már, például Anthony Joshua és Andy Ruiz bokszmeccsét, de az ország rendezhet már Forma-1-es futamot is. Az pedig külön cikket érdemelt, hogy a golfot hogyan osztotta meg a LIV-PGA párharc, ami majdnem teljes töréshez vezetett.
Az ATP már megadta magát, az első nagy tenisztorna a NextGen-döntő volt, amit a szaúdiak rendezhettek, akiknek a jövőben a WTA döntő mellett 1000-es tornára is fáj a foguk.
Forrás: BBC
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés