25 éve nyerte meg minden idők egyik legemlékezetesebb európai kupadöntőjét az UTE az FTC ellen

Frissítve 22/03/2022 - 20:44 GMT+1

25 évvel ezelőtt, 1997. március 22-én rendezték az Újpest-Ferencváros férfi vízilabda LEN-kupa-döntő második felvonását, amelyen hosszabbítás után hirdethettek győztest. Az UTE a 20 esztendős Kásás Tamás vezérletével hódította el a trófeát. Felidéztük a két óriási meccset hozó párharcot, Szabó Zoltán, a győztes UTE egyik legjobbja, 19 találatával a sorozat gólkirályának visszaemlékezésével.

Kásás Tamás a sydney-i olimpia felé vezető úton LEN-kupát nyert az Újpesttel

1997-ben a Kásás Tamással felálló Újpest nagy meccs után győzte le az FTC pólócsapatát és lett LEN-kupa-győztes.
1997-ben elég sok jó dolog történt. Megszületett például Manhercz Krisztián, megjelent minden idők egyik legjobb - e sorok írójának kedvenc - lemeze, a Radioheadtől az OK Computer, a Kispál és a Borz kiadta a Bálnák ki a partra című, elég erős albumát, az évtized legkiválóbb filmjei közül elkészült a Szigorúan bizalmas, a Lesz ez még így se, a Fedőneve: Donnie Brasco, Amerikában lement a South Park első része.
A magyar férfi vízilabda-válogatott pedig megnyerte a sevillai Európa-bajnokságot. De még azelőtt lejátszották minden idők egyik legemlékezetesebb európai kupadöntős párharcát a sportágban, amelynek második felvonását éppen 25 évvel ezelőtt, 1997. március 22-én nyerte meg az Újpest a Ferencváros ellen, és lett LEN-kupa-győztes, az évtizedben már másodszor (harmadszor 1999-ben).
Öt esztendővel ezelőtt már megemlékeztünk egy nagyobb lélegzetű cikkben erről a sikerről (Csurka Gergely helyszíni tudósításaival, Kiss Gergő könyvéből vett részlettel), most abból az írásból is idézve, valamint új szempontokat is behozva idézzük fel az eseményt.
Múlt szombaton, ahogy megérkeztünk az UVSE- Kaposvár bajnokira, Szabó Zoltán volt az első, akit megláttunk. Finoman szólva is tevékeny részese volt a lila-fehérek ’97-es LEN-kupa-győzelmének, és éppen arról mesélt, hogy aznap a két finálés meccs között voltunk félúton, már ha visszautazunk az időben. A nosztalgiafaktort erősen növelte, hogy a mostani meccs egyik játékvezetője az a Kollár György volt, aki Szabó Zoli csapattársaként szintén tagja volt annak az Újpestnek, negyedszázaddal ezelőtt.
Azóta is egyedülálló bravúr fűződik az UTE nevéhez. Abban az évtizedben zsinórban öt szezonon át európai kupadöntőt játszott Kovács István csapata. 1993-ban a LEN-kupa első kiírását nyerte meg, 1994-ben BEK-győztes lett, 1995-ben és 1996-ban BEK-döntőig menetelt, 1997-ben pedig jött az ominózus LEN-kupa finálé. Egy év kihagyással (ejnye) 1999-ben is a csúcsra ért utóbbi sorozatban azt UTE, Szabó Zoltán volt akkor a csapatkapitány.

Az 1997-ben LEN-kupa-győztes UTE, Szabó Zoltán kezében a trófea

Fotó: facebook

De vissza ’97-hez. A szezon előtt három válogatott klasszis szerződött el Újpestről, Benedek Tibor útja Rómába vezetett, Vincze Balázs a Becsejt választotta, Dala Tamás pedig az Olympiakoszhoz szerződött. Egyértelműen gyengült a korábbi évek szupercsapata, pláne, hogy nem jöttek hozzájuk hasonló képességű játékosok, inkább a fiatalokban bízott a szakvezetőség.
Ebből lett egy hatalmas menetelés, a végén nemzetközi kupagyőzelemmel. A klasszisok távollétében elsősorban doktor Szabó (az UTE egyik meccséről Szabó a fazonszabász címmel jelent meg például cikk a Nemzeti Sportban), a 20 éves Kásás Tamás, Gál András Nitsovits Tamás és Németh Zsolt repítette a csúcsra a csapatot.
2011-ben a győztes UTE egyik legjobbja, 19 találatával a sorozat gólkirálya, Szabó Zoltán így nyilatkozott nekünk a vele készült 2011-es interjúban erről a sikerről:
"A ’97-es LEN-kupa-sikernek pedig az, hogy előtte mentek el tőlünk a válogatottak, Benedek Tibi, Dala Tamás és Vincze Balázs. Gyakorlatilag a második vonal képviselte az Újpestet, feltörekvő tehetségekkel, például Kásás Tamással. Mondhatom, hogy általános meglepetésre nyertük meg akkor a LEN-kupát, a döntőben legyőzve azt a Ferencvárost, akit mindenki esélyesebbnek tartott. Fodor Rajmund, Balogh Gábor, Hesz Máté, Nagy Sándor, Péter Imre, Matajsz Márk, Kiss Gergő játszott akkor a Fradiban, Pelle Balázs volt a kapus.
Gyakorlatilag az egész kupasorozatot úgy játszottuk le, hogy minket esélytelennek tituláltak. Ez volt a szép benne, sokan azt mondták, hogy már a csoportból sem jutunk tovább. Majd a nyolc között és az elődöntőben sem minket vártak győztesnek, a fináléban pedig pláne nem. A végén azért csak sikerült."
2014-ben újrajátszották az 1997-es finálét - Fotó: UVSE
A kétmeccses döntőben jött a Fradi, a finálé március 15-én tartott első mérkőzésén az UTE Office and Home – Kásás Tamás és Szabó Zoltán 3-3 góljával – 10–8-ra győzte le az FTC-Vitalint a Komjádi Uszodában. 9-4-re is vezetett az Újpest, de a végére felzárkózott Godova Gábor együttese.
Öt esztendővel ezelőtt felhívtuk Szabó Zolit, hogy részletesebben is beszámoljon élete egyik legnagyobb sikeréről, melyben főszerepet játszott. A döntő első meccsére akkor így emlékezett vissza:
"Váratlan dolog volt, hogy eljutottunk a döntőig, bár nekünk nem volt az. Mások már korábban leírtak minket, papíron nekünk a nyolc között ki kellett volna esnünk. A Split ellen játszott párharcunk idegenbeli mérkőzése fordította meg a dolgot, evés közben jött meg az étvágy.
A finálé március 15-i első meccsén ihletett állapotba kerülve pólóztunk. Nem szakmailag voltunk jobbak a Fradinál, amit az első három negyedben csináltunk, az ajándék volt. Kapusunk, Németh Zsolt mindent védett, csak az utolsó negyedet engedtük el kicsit, az öt gólból, 10-5-ről kettő maradt, 11-8 lett a vége az 1-4-es negyedik felvonással. Ha a meccs előtt azt mondják, hogy kettővel nyerünk, aláírom, de azért kijózanító volt a nagy előny leadása."
Az ugyancsak a Komjádiban rendezett, teltházas, fantasztikus hangulatú visszavágón ugyanez az eredmény született a rendes játékidőben, csak éppen fordított előjellel. Az FTC nyert 10-8-ra, így hosszabbítás következett. A ráadásban az újpestiek 12–11-re nyertek, a győztes gólt a parádézó Kásás Tamás szerezte. Az UTE 22–19-es összesítéssel hódította el a kupát, 1993 után másodszor.
Felejthetetlen, ahogy Kásás a saját térfeléről pattintja be a labdát a zöld-fehérek kapujába, szerencsére a parti hosszabbításáról fent van egy összefoglaló a youtube-on.
Szakértőnk, Szabó Zoli a visszavágón kétszer volt eredményes, a hosszabbítás első percében nagyon fontos találatot szerzett (majd adott nagyszerű gólpasszt Kéri Péternek), amelyre a televíziós közvetítés szakkommentátora, Kemény Fecsó bá' így reagált: "Helyesen járt el Szabó, hogy egyből rálőtte a labdát".
Szabó doktor a második meccsről is hosszabban nyilatkozott nekünk:
"Mindenkinek nagy élmény volt a visszavágó, aki ott volt a Komjádiban, annak azért, aki nem volt ott, annak meg azért, hogy basszus, miért nem mentem el. Nagy muníciót adott nekünk, hogy előzetesen mindenki a Fradit tartotta esélyesebbnek, többen - nem a játékosok közül - hangoztatták is fölényüket. Nehéz volt, mert nagyon koncentráltan játszott a Fradi. Azt mindenki tudta, hogy nekik hosszabb a kispadjuk, ez diplomáciai úton is ismert volt, vagyis a játékvezetők tudták, hogy a több kiállítás a Ferencvárosnak kedvez.
Ennek megfelelően, ha jól emlékszem, a kiállítási arány 341-351 volt, a medencében tartózkodó játékosokon kívül a lelátóról is mindenkit kiállítottak. 9-8 után Matajsz Márk lőtt egy olyan gólt, amilyet véletlenül nem lehet, abban egy egész élet munkája benne volt. Aztán következett egy olyan hosszabbítás, amelyben egy átlagember nem tud részt venni. Ezt a helyzetet semmilyen körülmények között nem lehet modellezni, ilyen értelemben még egy űrhajós sem élhet át ilyet, mint amit egy vízilabdázó igen. Mi türelmesek voltunk, az FTC játékosai kapkodtak."

Hesz Máté és Kásás Tamás a 2014-es múltidéző meccsen - Fotó: UVSE

"Kásás Tamás lőtt két óriási gólt, az elsőt félpályáról, az utolsót pedig nyolc méterről pattintotta be, megmutatva, hogy az első sem volt véletlen. Még ha többen nem lehettünk olimpiai bajnokok is a csapatból, se mondjuk Gál Andris, vagy Nitsovits Tamás, ezzel a sikerrel mégis óriási élményben volt részünk, ami nekem nagyon sokat jelentett és jelent azóta is."
Egészen 2021-ig ez volt az utolsó olyan nemzetközi férfi vízilabda kupadöntő, amelyben két magyar klub találkozott. Tavaly a Szolnok és az OSC vívott nagyszerű párharcot, a Tisza-partiak örülhettek a végén, ötméteresek után az Eurokupa fináléjában.
De ez azt az 1997-es Újpest-Ferencváros csatát még így sem tudta felülmúlni. Mintha tegnap lett volna, pedig 25 éve történt.
Az UTE 1997-ben LEN-kupa-győztes csapata:
Ambrus Tamás, Bene András, Binder Szabolcs, Bíró Ákos, Gál András, Gérusz Krisztián, Hajós Péter, Katonás Gergő, Kásás Tamás, Kéri Péter, Kollár György, Németh II. Zsolt, Nitsovits Tamás, Szabó Zoltán, Zantleitner Tamás (edző: Kovács István)

Minden reggel hírlevelet küldünk az olvasóinknak, amiben az előző nap legfontosabb sporthíreit, az elemzéseinket és persze sok más érdekességet is megmutatunk. Az Eurosport hírlevelére ezen a linken lehet feliratkozni.