Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése
Opinion
Vívás

Győztünk, avagy most akkor Oroszország fog kezet Ukrajnával?

Lantos András

Frissítve 02/08/2023 - 19:17 GMT+2

Őszintén mondom, nem fogadtuk meg itt az Eurosportnál, hogy most akkor mindannyian írunk valamit a Olha Kharlan – Anna Smirnova ’kéznemfogós’ esetről. Nem is értek a víváshoz (sem), örülök, ha egyáltalán látom, hol a penge. Viszont két kollégám, Horváth Mariann és Szabó Gábor cikke a sporthoz erősen kapcsolódó gondolatokat ébresztett, amik most már leíródnak, ha kell, ha nem.

Olha Kharlan és Anna Smirnova

Fotó: AFP

Ha még nem olvastad ezeket az írásokat, akkor Mariannét itt, Gáborét pedig itt teheted meg.
Mariann cikkében a kézfogás szimbolikájának kérdése indította el az idegkapcsolatok felizzását. Hozzáteszem, szerintem nem ez az írás központi gondolata. A mondanivaló szíve nem a kézfogás vagy kéznemfogás kérdése, hanem az, ahogyan egy kialakult helyzetet a vívószövetség kezelt.
Ennek ellenére mindenki a kézfogás elmaradásáról, annak jogosságát, érthetőségét firtatja. Én is azt fogom.
Mariann írt arról röviden, mi mindent jelenthet egy kézfogás.
Engem inkább az gondolkodtatott el, valójában kik fognak kezet, amikor két sportoló gratulál egymásnak?
Kinek a kézfogása maradt el Milánóban? Smirnováé és Kharlané, vagy Oroszországé és Ukrajnáé?
A témában született két íráshoz már bőven több mint ezer hozzászólás érkezett. Volt köztük sok fájdalmasan egyszerű, de jó pár kifejezetten elgondolkodtató is. Az előbbieket meghagynám a pszichológusoknak, az utóbbiakat olvasgatva viszont mintha többségben lennének azok, akik ebben a kérdésben az elsőt gondolják.
Mármint azt, hogy itt két magánszemélynek kellett volna kezet fognia, és az egyik magánszemély ezt megtagadta a másik magánszemélytől.
Sokan vannak azon a véleményen, hogy ami Ukrajna és Oroszország között történik a csatatéren, az maradjon ki a sportból. Hogy a sportolók maradjanak „csak” emberek, tiszteljék egymást egyénenként, ne keverjék bele a világpolitikát. Hogy itt most az egyik sportember nem adta meg a tiszteletet a másiknak.
Mindezt teljesen elfogadható álláspontnak tartom.
De akkor hova tesszük azt, amikor: „nyertünk”, „bajnokok lettünk”, „szenzációs magyar világcsúcs született”, „csodálatos magyar aranyérmet ünnepelhetünk”?
Pár napja csak „13 fürdőgatyás fiú” lett világbajnok vagy Magyarország is? Az 1:50,34 az egy „Milák-világcsúcs” vagy „magyar-világcsúcs” is. 2021 májusában a tehetséges Valter Attillát láttuk a Giro összetett élén, vagy az első magyar rózsaszín trikóst? Michelisz Norbi egy gyors és szimpatikus srác, vagy egyben az első magyar is, aki FIA-világbajnokságon futamot nyert?
Miért játsszák el az ország himnuszát egy egyéni sportoló győzelme után? Miért húzzák fel még ma is a hazája zászlóját? Miért visznek a szurkolók magukkal tengernyi nemzeti zászlót?
picture

Szinte nincs sportesemény nemzeti zászlók nélkül.

Fotó: AFP

Azért nehéz ez a kérdés, mert úgy hiszem, itt valójában két világszemléletről van szó. Mind a kettő teljesen rendben van, csak mi emberek gyakran próbáljuk leegyszerűsíteni a világot jóra és rosszra, igazra és hamisra, helyesre és tévesre. Pedig akár így, akár úgy válaszolsz a fenti kérdésekre, a válasz rendben van.
Vannak személyiségtípusok (magam is ezek közé tartozom), akik inkább közösségeken keresztül látják a világot. Akikben erősebb a vágy a valahova tartozásra. Akiknek jó érzés és nem gyomorgörcs a magyar szó a horvát tengerparton.
És vannak, akik számára az egyén függetlensége valamivel fontosabb; az individuum önállóságának átélése. És mielőtt belecsúsznánk a polarizálás hibájába: e kettő végtelen arányú keveréke létezik.
De egyik sem jobb a másiknál, maximum az egyik közelebb áll hozzánk, mint a másik.
Az elmaradt kézfogást azért nagyon nehéz megmérni, mert nincs két egyforma 'mérleg'. Mert akikben erősebb az első, ők úgy érezhetik, hogy – mivel a sportoló akarva akaratlanul is képviseli azt az országot, amelyet hazájának tekint - itt egy Oroszország és Ukrajna közti kézfogás (is) volt az elvárás. Ami ugye a jelen helyzetben tényleg nem egyszerű dolog.
Akikben az utóbb érzés az erősebb, azok valószínűleg nem annyira értik, mi a probléma; egy sportember miért nem képes megtisztelni egy másikat egy fonnyadt kézfogással? Főleg, ha még a szabály is előírja.
A dolog szerintem ott válik érdekessé, hogy ez nem ilyen vegytiszta. Bizonyára akadnak olyan sportrajongók, akik sem Milák világcsúcsát, sem Michelisz Norbi győzelmét nem igazán érezték a magukénak vagy Magyarországénak, sokkal inkább egy tehetséges és szorgalmas ember sikerét látták, és pont. Én nagyon kevés ilyennel találkoztam, de ettől még biztosan van.
picture

Olha Kharlan és Anna Smirnova

Fotó: AFP

Tapasztalásom szerint viszont sokkal gyakoribb, amikor ez a két gondolkodásmód keveredik. Mármint úgy, hogy a világcsúcs ’magyar’, világbajnokok is ’mi lettünk’, és Valter Ati is ’Magyarország büszkesége’, de azért Kharlan ne vigye be ezt a kérdést a pástra, ő lásson csak egy másik embert a túloldalon.
Pedig, ha úgy látjuk a világot, hogy a férfi vízilabda válogatott, Milák Kristóf, a Balczó Bandi vagy a Puskás Öcsi Magyarországot is képviseli / képviselte, akkor azt is el kell tudnunk fogadni, hogy ott Milánóban, a páston Kharlan úgy érezhette, ha kezet fog Smirnovával, azzal Ukrajna fog kezet Oroszországgal.
Annyi alázat pedig legyen legalább a mi sok évtizedes békében felnőtt generációnkban, hogy nem próbáljuk meg mi megmondani, milyen lehet ezt a dilemmát átélni.
Adja az Isten, hogy örökre tudatlanok maradhassunk ebben a kérdésben.
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Kapcsolódó témák
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés