Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Ötszettes maratonokat játszott, miközben pánikrohamok kínozták – A mentálcoach lett az új menő

Nagy Bettina

Frissítve 21/01/2022 - 15:14 GMT+1

Az élsport a fizikális megterhelés mellett rengeteg stresszel is jár, ami alól a tenisz sem kivétel, sőt, azonban sokáig a világ legjobb játékosainak is egyedül kellett megbirkózniuk a lelki gyötrelmekkel és a szorongással. Mindez már nem számít tabunak, így körbejártuk, milyen lehetőségeik vannak és kihez fordulhatnak a mentális gödörbe kerülő teniszezők.

Robin Soderling

Fotó: Getty Images

A mentális egészség korábban tabutéma volt a hivatásos teniszezők körében, de a legnagyobb sztárok már büszkén vállalják, hogy sportpszichológussal készülnek.

Miközben a pályán Grand Slam-trófeákért harcolt, Robin Söderling legbelül az összeomlás szélére került.
2009-ben, amikor a svéd még csak 24 éves volt, hatalmas megdöbbenésre legyőzte Rafael Nadalt a Roland Garros salakján – ő volt az első, akinek ez sikerült –, majd a döntőig menetelt, amire minden bizonnyal máig sokan emlékeznek.
Söderling 2010-ben is döntőbe jutott Párizsban, akkor épp Nadaltól kapott ki. Ugyanakkor a szezon végén már a világranglista negyedik helyén jegyezték.
Nyolc hónappal később lejátszotta utolsó profi mérkőzését.
„Állandóan azt éreztem, hogy nyomás alatt vagyok” – mondja Söderling, aki 2011-ben vonult vissza. „Minél jobban ment a játék, annál rosszabb lett a helyzet. Gyakorlatilag minden egyes mérkőzésemen én voltam a favorit. Amikor nyertem, inkább megkönnyebbülést éreztem, mintsem örömöt. Amikor viszont kikaptam, az maga volt a tragédia. Szörnyű embernek éreztem magam amiatt, hogy elveszítettem egy teniszmeccset.”
picture

Rafael Nadal battu par Robin Söderling à Roland-Garros 2009

Fotó: AFP

Sikeres junior pályafutással a háta mögött hazájában komoly reményeket fűztek hozzá. De mire betöltötte a 26-ot, a szorongással és súlyos pánikrohamokkal küzdő Söderling kiszállt, ráadásul a mononukleózis-fertőzés fizikálisan is legyengítette.
Az egész immunrendszerem tropára ment attól a stressztől, amit én okoztam saját magamnak
– magyarázza.
„Még a pihenőnapjaimon sem tudtam igazán kikapcsolni. És a szervezetem egyszer csak besokallt. Onnan, hogy ötszettes maratonokat játszottam salakon, eljutottam odáig, hogy már a lépcsőn sem tudtam felmenni. De erről csak kevés embernek mertem beszélni, mert ha kiderül, beskatulyáztak volna.”
A sportpszichológusok ma már együtt utaznak a mezőnnyel, és valamennyi ATP- és WTA-tornán készenlétben állnak, ha valakinek lelki tanácsadásra lenne szüksége. Szintén pozitív változás, hogy egyre kevesebb olyan profi teniszező van, aki magába fojtja ezeket a problémákat. A tavalyi WTA-világbajnokságon résztvevő nyolc topjátékos is nyíltan beszélt arról a sajtónak, hogy igénybe veszi pszichológus segítségét, amikor gödörbe kerül.
picture

Maria Sakkari fête sa qualification en demi-finale du Masters féminin après sa victoire contre Aryna Sabalenka

Fotó: Getty Images

„Évek óta dolgozom együtt egy sportpszichológussal” – mondja Maria Sakkari, aki tavaly a Garroson és a US Openen is elődöntőt játszott. „Sokat fektettem ebbe anyagilag, és talán ez a legnagyobb ajándék, amit magamnak adhattam.”
Mivel a tenisz tipikusan egyéni sport, a nem a közvetlen élmezőnyhöz tartozó játékosok sokszor csak saját magukra számíthatnak, nem engedhetnek meg maguknak egy népesebb stábot. Az év 11 hónapjában egyedül utaznak a nagyvilágban, és a legtöbbször egy vereség után állnak tovább, amit nehéz lehet feldolgozni.
„A tenisz az egyik legkeményebb sportág, mert állandóan változik a program, ellentétben azokkal a sportágakkal, ahol fix a menetrend” – magyarázza a jelenleg ranglista-30. Danielle Collins. „Sosem tudhatjuk hetekre előre, hogy mikor kell pályára lépnünk. Városról-városra utazunk, több kontinenst bejárunk, miközben különböző kultúrákkal találkozunk, és az ételek is merőben mások. Még a teniszlabdák sem ugyanolyanok. És minden héten kikapunk, hacsak nem nyerjük meg az adott tornát. Ehhez pedig hozzá kell edződni.”
Tavaly októberben, a mentális egészség világnapján Iga Świątek, a 2020-as Roland Garros bajnoknője bejelentette, 50 000 dollárt adományoz egy lelkisegély-szolgálatnak. Nyilatkozataiban ő is sokszor hangsúlyozza, mennyire fontos számára, hogy a pszichológus Daria Abramowiczot is az utazócsapatában tudhatja. A 23-szoros GS-bajnok Venus Williams pedig a WTA-val összefogva ajánlott fel kétmillió dollárt a BetterHelp nevű online terápiás szervezetnek, mely bárki számára ingyenes szolgáltatást kínál.
picture

Iga Świątek

Fotó: Getty Images

Persze a sportpszichológusok, és mentális jóllétet segítő szakemberek alkalmazása nem újkeletű dolog. Ivan Lendl például 1985-ben, sorozatban harmadik elbukott US Open-döntője után kérte fel az azóta Kevin Anderson, Simona Halep és Andy Murray mellett is megforduló mentáltrénert, Alexis Castorrit. Lendl a következő három New York-i fináléját már megnyerte. Ennek ellenére a teniszezők sokáig nem szívesen vállalták fel, hogy terapeuta segíti a felkészülésüket.
A 2015-ben visszavonult, hatszoros tornagyőztes Mardy Fish, aki Jim Couriert váltotta az amerikai Davis-kupa-válogatott élén, nemrégiben vallott arról, hogy a 2012-es US Openen pánikrohamok törtek rá a Roger Federer elleni negyedik fordulós mérkőzése előtt. Fish végül visszalépett a találkozótól, később pedig szorongásos zavarokat állapítottak meg nála. Tapasztalatait egy Netflixen megjelent dokumentumfilmben mesélte el (Első kézből: Töréspont), amivel egy fontos párbeszédet indított el.
Naomi Osaka 2021 májusában azzal került a címlapokra, hogy előbb sajtóbojkottot hirdetett a Roland Garros idejére, majd a megnyert első fordulós mérkőzése után egy közleményben tudatta, mentális egészségének megóvása érdekében visszalép a tornától. Az olimpián és a US Openen ugyan elindult, de korai búcsúját követően határozatlan időre szüneteltette pályafutását, a melbourne-i WTA-tornán tért vissza.
Naomi Osaka will bald wieder auf dem Tennisfeld stehen
Jim Loehr klinikai pszichológus 1970 óta praktizál, számos témába vágó sikerkönyv szerzője és évtizedek óta dolgozik együtt topjátékosokkal az Amerikai Teniszszövetség és a WTA főtanácsadójaként.
„Régebben a teniszezők inkább titokban tartották, ha mentáltrénertől kértek segítséget” – mondja Loehr. „És mi sem beszélhettünk erről nyilvánosan, hiszen a munkánk bizalmas. Manapság viszont aki megteheti, már saját sportpszichológust alkalmaz.”
„Ez persze teljesen logikus” – fejti ki a pszichológus. „A sportolóknak szüksége van egy állandó stábra, amely előhozza belőlük a kiemelkedő teljesítményeket. Az edzők az ütések biomechanikai hátteréért felelnek. Aztán ott vannak a fiziók és a gyúrók, akik a rehabilitációban segítenek, valamint az erőnléti edzők, az étkezési tanácsadók, és a sportpszichológusok, sőt különböző spirituális gurukról is hallani. Az emberi szervezet rendkívül összetett, és csak akkor működik megfelelően, ha minden alkatrésze össze van hangolva.”
Minél egészségesebb és boldogabb valaki, annál jobban megy neki a pályán is.
A WTA és az ATP is felkarolta a mentális jóllét ügyét. Utóbbi a Sporting Chance nevezetű brit mentálhigiénés szervezettel működik együtt, melynek értelmében a hét minden napján, a nap 24 órájában terapeuták állnak a teniszezők rendelkezésére, ha konzultálni szeretnének valakivel.
picture

2012 TENNIS Mardy Fish of the US

Fotó: Reuters

„Kéz a kézben működünk együtt ezzel a céggel, szinte olyan, mintha egy házon belüli szolgáltatást nyújtanánk” – fogalmaz a korábbi párosspecialista Ross Hutchins, aki ma már az ATP munkatársa. „Az a cél, hogy minél nyitottabbá tegyük a játékosokat, hogy merjenek beszélni a problémáikról, anélkül, hogy kellemetlenül éreznék magukat. Talán sokan nem tudnak erről úgy beszélni, mint egy fizikai sérülésről, de bárhogy is legyen, mi azt szeretnénk nekik üzenni, hogy ez teljesen normális dolog.”
A WTA immár 20 éve biztosít mentálhigiénés szolgáltatásokat, de az utóbbi években még több figyelmet és anyagi forrást fordítottak az ügyre: négy újabb szervezettel kötöttek szerződést, melyek közül az egyik vállalta, hogy a szezon minden egyes tornájára delegál szakembereket. A játékosok nem kizárólag a versenyzéssel járó érzelmi kihívásokkal kapcsolatban fordulhatnak hozzájuk: pénzügyi tanácsadás mellett a visszavonuló sportolók civil életben való elhelyezkedését is segítik.
„A mi feladatunk az, hogy segítsük a játékosokat abban, hogy a pályán kívül is a legjobb formájukat hozzák” – mondja Becky Ahlgren Bedics, a WTA mentális egészségért felelős alelnöke. „Nem nyúlunk a technikai alapokhoz, a személyes fejlődésre összpontosítunk. Áttételesen szólva, felhívjuk a figyelmet arra, amikor futás közben kavics kerül a cipődbe. Ilyenkor azt mondjuk, ’Állj meg és szedd ki a kavicsot, mielőtt még nagyobb lesz a baj.’”
Victoria Azarenka - Australian Open 2013 (AFP)
A Grand Slam-tornák is követik ezt a példát. Az éppen zajló Australian Openen sportpszichiáterek, pszichológusok és mentálhigiénés szakértők egész garmadája áll készenlétben, emellett pedig csendszobákat is biztosítanak, ahol a játékosok lepihenhetnek vagy épp felkészülhetnek a következő mérkőzésükre anélkül, hogy bárki és bármi megzavarná őket. Sőt, az öltözők területén még hangszigetelt kabinokat is felállítottak.
A kétszeres Ausztrál Open-győztes Victoria Azarenka szerint sokkal empatikusabbá vált a teniszvilág.
„Szerintem a mentális egészség kérdéséhez való hozzáállás változóban van” – véli Azarenka. „Amikor látjuk, hogy valakinek fizikai sérülése van, magától értetődő módon együtt érzünk vele.”
A mentális probléma viszont olyasvalami, amit nem látunk. Pedig ugyanolyan fájdalmas és erőteljes tud lenni, akár egy fizikai sérülés.
Söderling manapság már ritkán ragad ütőt, persze két gyermekével szívesen teniszezik. Többször próbálkozott a visszatéréssel, de a pánikrohamok mindig kísértették, így végleg elengedte a teniszkarrierjét. Jelenleg egy sportruházati céget vezet, és a svéd Davis-kupa-csapat kapitányaként is találkozhatunk vele. Gyógyultnak vallja magát, és bárkinek szívesen segít, aki hozzá fordul tanácsért.
picture

YSWP: Robin Soderling nice dropped reverse shot against Nadal in Roland Garros 2009 ( TV Brodcast on Monday 25)

Fotó: Eurosport

„Élsportolókként hozzászoktunk, hogy az elérhető legjobb ellátást kapjuk, ha mondjuk térd- vagy csuklósérülésünk van” – mondja Söderling. „De sok időbe telt, hogy a mentális oldallal is professzionális módon foglalkozzunk. Nem szerencsés, hogy mentális egészségként utalunk rá, hiszen nekem sem csak a fejemben volt a probléma. Az egész testem érintett volt.”
„Örülök, hogy ma megértéssel közelítenek a mentális problémákhoz” – teszi hozzá a svéd. „De szomorú, hogy ennyi nagyszerű játékosnak kellett ezen keresztülmennie, mielőtt bárki komolyan vette volna.”
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés