Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Kérdésekkel provokál a US Open-bajnok – Raducanu elmagyarázta, miért "fogyasztott el" annyi edzőt

Németh Dániel

Frissítve 22/10/2023 - 21:10 GMT+2

Emma Raducanu a US Open-győzelme óta nem sok vizet zavart a női touron, amit sokan a stábját érintő változásokra vezetnek vissza. Két év alatt öt edzővel dolgozott pár hét, de legfeljebb hónap erejéig, június óta nincs is szakember mellette. A 20 éves brit választ adott arra, miért szabadul olyan kényszerességgel az edzőktől, mint Leonardo DiCaprio a 26 éves barátnőitől.

Karrierje második Grand Slam-tornáján bajnok lett: Emma Raducanu a selejtezőből írt történelmet

A 20 éves brit úgy gondolja, a neveltetésére és a gondolkodásmódjára vezethető vissza a jelenség.

Emma Raducanu 2021-ben történelmet írt azzal, hogy a selejtezőből indulva megnyerte a US Open női versenyét. A nagy és váratlan menetelést követően örökre megváltozott az élete, hirtelenjében világmárkák tucatjai versengtek azért, hogy a reklámarcuk legyen, a sajtó minden lépését árgus szemekkel figyelte, és az elvárások is megnőttek vele szemben.
Az emlékezetes ősz óta két év telt el, Raducanu minden szabályszerűséget felrúgó pályafutása pedig most épp megfenekleni látszik. Tavaly és idén is sok sérülés gyötörte, emiatt az esélye sem volt meg arra, hogy formába lendüljön. Sokan az állandóságot is hiányolják nála, a stábja ugyanis folyamatos változásban van, két év alatt öt edzővel dolgozott hosszabb-rövidebb ideig.

"Ha megértem, miért kell, megcsinálom"

Raducanu többször utalt arra, hogy ez a stratégia része: mindegyik edzőtől próbál elsajátítani valamit, és ha úgy érzi, sikerrel járt, akkor megy a következő szakemberhez. Idén júliusban a fiatal brit ügynöke, Max Eisenbud a Tennis Podcastben arról beszélt, nagy esélyt lát arra, hogy Raducanu mellett sosem lesz fix edző, ő ugyanis mindig ebben a felfogásban dolgozott.
„Az edzőkérdést Emma és az apukája intézik. A juniorok között sem volt mellette túl sokáig egy konkrét edző, szóval számukra ez a természetes: négy-öt hónapig dolgozni valakivel, majd utána valaki mással folytatni. Emmának és az apukájának megvan a saját filozófiája. Richard Williamsnek is volt egy sajátos elképzelése, ami eltért a szokásostól, és ugyanez igaz Yuri Sharapovra is.”
picture

Raducanu legszebb pontjai a US Openről - a tempós, a trükkös és a szuperelegáns

A US Open-bajnoknak a profik között Nigel Sears volt az első edzője, aki Wimbledont követően távozott a csapatából. Az amerikai keménypályás versenyekre már Andrew Richardson készítette fel, ám hiába nyerte meg az év utolsó GS-tornáját Raducanu, neki is mennie kellett. Raducanu nemrég a BBC Radio 4-nak hosszabban is kifejtette, miért tartja hasznosnak a gyakori edzőcserét.
„Sokat kérdezek az edzőimtől. Bizonyos helyzetekben előfordul, hogy képtelenek tartani a tempót a kérdéseimmel, és talán ezért értek véget az együttműködések. Mindig is ezt csináltam. Provokáltam és kérdezgettem az edzőimet, hogy próbára tegyem a gondolkodásukat. Nem vagyok az a fajta, akinek megmondják, mit kell csinálnia, és már csinálja is. Meg kell értenem, és aztán megcsinálom.”
Raducanu hozzátette: ez nem csak a teniszszemélyiségére igaz, mert a mindennapokban is jellemző rá a tudásszomj. „Szerintem intellektuális értelemben mindig is nagyon kíváncsi voltam. Talán apám volt az, aki mindig arra biztatott, hogy gondolkodjak, kérdezzek. A logikus oldalamat tőle örököltem, a szívósságomat pedig anyámtól.”
„Talán ennek köszönhetően alakítom az edzéseimet, illetve hozom meg a döntéseimet másképp. Én úgy gondolom, ez előnyt is jelenthet, mivel nem nekem vannak a legkeményebb ütéseim, és a leggyorsabb sem én vagyok; nekem az az előnyöm a többiekhez képest, hogy így használom az agyam.”

"Nagyon éhes vagyok"

Májusban a brit teniszező kés alá feküdt – ami azt illeti, többször is. Mindkét csuklóján és az egyik bokáján végrehajtottak egy-egy beavatkozást, amivel régóta fennálló problémákat igyekeztek orvosolni. Hogy sikerült-e, az 2024-ben derül ki, Raducanu mindenesetre már készül a következő szezonra, és nagyon várja a visszatérését.
picture

Australian Open: Raducanu - Gauff - a mérkőzés legjobb pillanatai

„Minden remekül megy. Imádom a mostani edzéseimet. Most már jó ideje éhezem a játékra. Remek érzés volt visszatérni ahhoz, amit ennyire szeretek csinálni. Négy nap, dupla edzésekkel – ez a legjobb érzés. Szerintem azt tanultam meg leginkább az előző hónapokban, mennyire hiányzott a tenisz. Ez tűnt fel leginkább.”
Nagyon hiányoztak az edzések, a fájdalom, a fáradtság, vagy hogy olyan gyakorlatokra is rákényszerítsd magad, amihez nincs kedved. Amikor évente 35 hetet töltesz a touron, néha úgy érzed, nehéz fenntartani a tüzet.
„A ranglistám rosszabb lesz, de nagyon várom már, hogy újrakezdhessem, tiszta lappal induljak. Igyekszem haladni, innen építkezni. Még mindig vannak új céljaim, eredmények, amiket el szeretnék érni. Persze van még 15 év a pályafutásomból, nem kapkodok. Rengeteg időm van, elvégre csak 20 éves vagyok.”

"Nem akarok kapkodni"

Ritkán fordul elő olyan, hogy valaki hamarabb legyen Grand Slam-bajnok, minthogy lenne egy teljes profi év a háta mögött, ám Raducanu esetében pontosan így történt. A tavalyi szezonja így mindenekelőtt a tanulásról szólt, és sok minden ki is derült arról, miben kell még fejlődnie, hogy kihozza magából a legtöbbet.
„Megtanultam, milyen fizikális követelményei vannak a tournak, és azt mondanám, mentálisan is megterhelő úton lenni, összecsomagolni két hónapra, hazatérni egy hétre, majd megint elutazni két hónapra. Ez nagyon nehéz. Szóval azt gondolom, a mentális és testi erőnlét tekintetében sokat bele kell tenni, hogy fel tudd venni a versenyt ezekkel a lányokkal.”
Nagyon magas szinten tudok teniszezni, ezt mindvégig tudtam magamról, de ezt egymást követő napokon meg kell mutatni.
Raducanu a következő idényre már ezeket a szempontokat is szem előtt tartva készül, és ha sikerült levonni a megfelelő következtetéseket, erősebb lehet, mint valaha. Egyelőre még ő sem tudja, mikor léphet pályára legközelebb, abban azonban biztos, hogy a következő idény elején már ott lesz a mezőnyben.
picture

Emma Raducanu - Aliaksandra Sasnovich mérkőzés összefoglalója

Még az sem kizárt, hogy a jövő évi olimpiára is kijut, amivel egy újabb álma valósulhatna meg. A brit teniszező azonban azt is hozzátette, akkor sem fog összetörni, ha végül lemarad a párizsi kvótáról, és abban sem volt biztos, van még esélye a kijutásra. Hosszabb távon azonban mindenképpen szeretné olimpián képviselni Nagy-Britanniát.
„Az olimpia nyilvánvalóan hatalmas dolog a sportban. Szerintem, ha nagyon akarnám, akár négyre is kijuthatnék, de nem akarok kapkodni, nincs rajtam nyomás, most csak vissza akarok térni a pályára. Imádom a Slameket, de át szeretném élni az olimpiai élményt is. Meglátjuk hogyan alakul, sikerül-e egyáltalán kijutni, és aztán mi lesz utána.”
Forrás: BBC Radio 4

Csatlakozz az Eurosport magyar nyelvű Viber-csatornájához a legfrissebb sporthírekért, a legmenőbb videókért, játékokért és érdekességekért!
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Kapcsolódó témák
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés