Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Hová tűntek a jó német síugrók?

Szabó Bence

Frissítve 22/03/2024 - 11:37 GMT+1

A német síugrók jelenleg még ott vannak a világ elitjében, de a csapat magja öregszik, az utánpótlás pedig nem látszik megérkezni. A helyzet rendszerszintű problémákat mutat, a fiatalok kiszorulásában pedig a jelenlegi generáció sikere is szerepet játszik. A rivális osztrákok közben sorra nevelik a tehetségeket, így a síugrás jövője elég egysíkú lehet.

Kettőből kettő - Geiger uralta a hazai világkupa-hétvégét

A címben feltett kérdés elsőre furának tűnhet. Elvégre Andreas Wellinger és Karl Geiger több világkupa-versenyt is nyertek a héten záruló szezonban, de Pius Paschke is állt a dobogó csúcsán. Ez azonban csak a jelen, nagyon maximum a közeljövő: Geiger 33 éves, Paschke szintén, a csapat veteránja, Markus Eisenbichler pedig már 35. Még az örökifjú Wellinger is közelít a 30-hoz, vagyis neki, ahogy az egész jelenlegi generációnak valószínű, hogy a 2026-os lesz az utolsó olimpiája.
Utánuk pedig óriási űr tátong. A csapat, ami most a világkupában versenyez, szinte kizárólag olyan versenyzőkből áll, akik az előző német szövetségi kapitány, Werner Schuster alatt kerültek a keretbe. A fiatalabbak közül legfeljebb Constantin Schmid-Philipp Raimund párost lehet kiemelni, de 23-24 évesen egyelőre ők sem szerepelnek a nagyok szintjén.
Schuster, aki tavaly nyár óta a német utánpótlásban dolgozik, aggódik.
„Még a nagy síugró nemzetek is kifogyhatnak egyszer a tehetségből. A finnek 40-50 évig voltak a világ tetején, de már 10 éve nem robbant be tőlük senki. Figyelned kell, hogy mozgásban tartsd ezt a kereket.”
Nem arról van szó, hogy az egykori kapitány az utódját hibáztatná. Stefan Horngachernek nem sok köze van a problémához, aminek két fő oka van.
Az egyik paradox módon épp Geigerék jelenléte és jó teljesítménye. Azzal, hogy ez a generáció ilyen régóta ilyen jól szerepel, egyszerűen nem hagynak helyet maguk mellett a csapatban. Mivel a világkupában a nemzetek többsége már csak 5, legfeljebb 6 fővel indulhat, a fiataloknak nagyon türelmesen kell várniuk a lehetőségre, de nincs meg mindenkiben az elszántság, ami mondjuk a későn érő Paschkében megvolt.
A másik gond egyszerűen a fiatalok fogyatkozó száma.
Kevesebb is a gyerek, sokkal több dologból választhatnak, és bejátszik a kényelmesség is.
- mondja Schuster.
picture

Karl Geiger

Fotó: Getty Images

A helyzeten nem segít, hogy a szövetség sem kezeli megfelelően a helyzetet, elsősorban anyagi okokból. Martin Schmitt szerint a jelenlegi csapat teljesítményének fenntartására egyre több pénz megy, az utánpótlásba pedig egyre kevesebb jut.
Van ugyan pár olyan tehetség, mint a junior világbajnoki második, Adrian Tittel, vagy Horngacher 16 éves fia, Amadeus, de a számuk közelében sincs a nagy rivális osztrákokénak. A jelenlegi Kontinentális Kupa első három helyezettje osztrák, míg a FIS Kupában nyolcan is ott vannak a legjobbak között.
Így pedig a közeljövő síugrása könnyen elég egysíkú lehet. A norvég csapat anyagi problémákkal küzd, a lengyelek legjobbjai szintén kiöregednek. A német válogatott szerepe fontos lenne a versenyhelyzet fenntartásában, de a jövőkép itt sem biztató.
Forrás: eurosport.de
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés