Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

A nagybevásárlás után a Chelsea most a pénzügyi szabályok alóli mentességet kérne Angliában

Nánási Antal

Frissítve 05/02/2023 - 12:12 GMT+1

A Wall Street Farkasa c. nagysikerű amerikai filmben látott pénzügyi manőverekre hajaz mostanság a Chelsea gazdasági politikája. A klub gigaméretű költekezést hajtott végre az elmúlt két átigazolási ablakban, amelyek egyikével, a Benficától elhozott világbajnok Enzo Fernandezzel ráadásul brit átigazolási csúcsot is döntött.

Chelsea

Fotó: AFP

A könyvelés miatt a klub körül szoruló hurok lazítására most hajmeresztő ötletet dobtak be a londoniak.

Amerikai tulajdonoshoz mérten amerikai klub-, illetve franchise-vezetési stílusra váltott a Chelsea FC, amióta Todd Boehly 2022 májusában megvásárolta a Roman Abramovich szankcionálása miatt gazdátlanná váló londoni klubot. Különösen a téli költekezés volt szembetűnő, a 330 millió eurós végösszeggel ugyanis a klub egymaga többet költött a világbajnokság utáni transzfer időszakban, mint a többi négy topliga összesen 78 csapata együttvéve.
Hogy mindez az UEFA által bőszen hangoztatott Pénzügyi Fair Play (FFP) korszakában hogyan lehetséges, arról néhán napja az Eurosporton egy külön cikkben írtunk.
A módszer lényege röviden, hogy a Chelsea a kirívó üzletek keretében megvásárolt játékosokkal indokolatlanul hosszú, 7-8 éves szerződéseket köt, így az átigazolási díj (valamint a játékos fizetése is) ugyanennyi részre bontva jelenhet meg a könyvelésben. A dolog hátulütője, hogy ahelyett, hogy egy lélegzetvételre letudná a klub mondjuk Mikhaylo Mudryk átigazolási díját és gázsiját, a következő nyolc évben mindig fenn kell tartani némi pénzügyi keretet az ukrán támadó, vagy épp Enzo Fernandez transzfere aktuális hányadának.
Chelsea
S hogy miért van erre szükség?
Abban a korszakban, amelyben katari, szaúdi vagy amerikai befektetők kényük kedve szerint vásárolnak fel patinás klubokat, érkezésükkel egyszersmind jóformán korlátlan gazdasági lehetőségekkel felruházva azokat, az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) igyekszik (igyekezne) elejét venni annak, hogy ne alakuljon ki (a jelenleginél nagyobb) szakadék a gazdag és a kevésbé tehetős klubok között. Az UEFA épp nemrégiben lazított egy kicsit a gyeplőn, és azt írta elő, hogy a klubok bevétele és kiadása közötti különbség egy hároméves cikluson belül nem haladhatja meg a 60 millió eurót.
Ugyanakkor, amolyan lex-Chelsea-ként is értelmezhető módon az európai szövetség 2023 nyarától azt is megszabja, hogy egy játékos átigazolási díját, szerződjön is az bármennyi időre új klubjához, maximum öt éven keresztül lehet a könyvelésekben megjeleníteni. Maradva az ukrán Mudryk példájánál, így hiába kötöttek vele nyolc és féléves szerződést, ha 2023 nyarán jönne létre az üzlet, az érte kicsengetett pénzt “csak” öt részre osztva tudnák elsumákolni a kimutatásokban.
Chelsea
Ehhez képest szeret szolgálatnak tűnik, hogy a Premier League ennek az összegnek valamivel több mint a dupláját, konkrétan 125,5 millió eurót (105 millió font) hajlandó deficitként elnézni, mielőtt szankcionálná a klubot. A tűréshatár a PL esetében is három év, ekkora cikluson belül kell(ene) egy Enzo Fernandez-nyi transzferdíj szintjén tartani a bevétel és a kiadás utóbbi felé billenő mérlegét.
A Chelsea azonban a Goal.com szakportál híre szerint arra készül, hogy a fenti szabály felől felmentést kérjen a liga vezetőségétől. A lépés mögött nem nehéz észrevenni a hatalmas nyári és a még nagyobb téli költekezést, hiszen majd egy évtizedes szerződések ide, hosszúra nyúló könyvelési időszakok oda, valahogy mégiscsak be kellene szuszakolni a mérleget a piros vonal alá.
Az indok gyökerei, amely miatt a Chelsea kérheti, hogy a Premier League egy hároméves ciklus értékelésekor “nézzen félre”, a klub korábbi tulajdonosához, Roman Abramovichhoz vezetnek. Mint ismert, a majd egy éve tartó orosz-ukrán háború során hozott szankciók a Vlagyimir Putyin orosz elnökhöz fűződő kapcsolata miatt az akkor még a Chelsea-t tulajdonló üzletembert is érintették, a Chelsea pedig most arra hivatkozna, hogy a szankció következtében, az új tulajdonos színre lépéséig a klubnak nem volt stabil tulajdonosi háttere, ennélfogva pedig elsőszámú bevételétől esett el.
picture

Roman Abramovich

Fotó: AFP

A történethez hozzá kell tenni, hogy a PL egyébként is hajlik arra, hogy saját szabályát is meghajlítva egy kicsit, némileg engedje a deficit-keret túllépését, tekintettel arra, hogy az év végén záruló hároméves ciklusban ott volt a COVID-által bőven érintett 2021-es esztendő. A Chelsea-nek azonban jelen állás szerint 153 millió font a többlet vesztesége bevételeihez képest, így kellene még némi jószándék a liga részéről.
A Chelsea egyelőre hivatalosan még nem kommentálta az értesülést, az azonban talán még a hazai eseményeknél is érdekesebb lesz, hogy az UEFA mit reagál a kékek teljesítményére. Az mindenesetre már biztos, és nem számít különösebben jó előjelnek, hogy a klub felkerült az UEFA Pénzügyi Fair Play-t figyelő listájára, magyarul Londonban számíthatnak arra, hogy az európai szövetség alaposan át kívánja nézni a könyvelést.
Forrás: goal.com
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Kapcsolódó témák
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés