Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

„Én akartam eldönteni, hogyan fejezem be” – ősrégi módszerrel versenyez tovább a hoppon maradt belga

Szabó Bence

Frissítve 22/02/2023 - 17:47 GMT+1

Jens Debusschere egyike volt azoknak a versenyzőknek, akik a B&B Hotels csapatának kései bedőlésével kerültek nagyon nehéz helyzetbe. A belga versenyzőt viszont motivált még egy utolsó profi verseny gondolata, így egyéni versenyzőként kezdett magának szponzorokat keresni, hogy elindulhasson a júniusi belga bajnokságon. Tanulságos történet arról, hogy ha van akarat, semmi sem lehetetlen.

Jens Debusschere

Fotó: AFP

A belga versenyző nehéz helyzetben tanulta meg, hogy egyre kevesebb emberben bízhat, magában viszont jobban is, mint gondolta.
A B&B Hotels csapatának bedőlése sok versenyző pályafutását keresztbe törte. 2022 decemberére a csapatok többsége már véglegesítette a jövő évi keretét, így néhány szerencsés kivétellel, akik tudtak maguknak profi csapatot találni, a többség vagy amatőr szintre szerződött vissza vagy kénytelen volt befejezni a pályafutását. Ez utóbbi várt volna Jens Debusscherére is, ő azonban gondolt egyet, és a saját kezébe vette a sorsát.
Jó 40 évvel ezelőtt az egyéni versenyzők nem voltak elképzelhetetlenek a profi mezőnyben. Mára ez a versenyzés az országúti kerékpárból teljesen kiszorult, van azonban egy másik szakág, ami arra sarkallta Debusscherét, hogy járjon utána ennek a lehetőségnek.
Láttam Jens Adamset cyclo-crossozni a Chocovit feliratú mezében, ez is adta az ötletet. CX-ben mondjuk a heti tv-s versenyek miatt könnyebb szponzorokat találni.
A 33 éves versenyzőnek azonban lett egy különleges motivációja.
„Kiderült, hogy a belga bajnokság Izegemben áthalad majd a Kemmelbergen. A verseny útvonala így elég hasonló lesz a Gent-Wevelgemhez, ami a kedvenc versenyem. Előjött bennem a gondolat: Jens, ott kell lenned június 25-én Izegemben. Az lehetne a búcsúd.”
A helyszín különlegessége onnan is adódik, hogy a belga versenyző 2014-ben Wielsbekében épp a környéken lett belga bajnok, szóval egy újabb siker tökéletesen bezárná a kört. Így aztán elkezdett támogatókat keresni, hogy ezt megpróbálhassa.
“Leültem a gép elé és létrehoztam egy dokumentumot „Célegyenes” címmel. Ezzel kerestem meg a lehetséges szponzorokat. Három hét alatt összejött a dolog. Az apósom eljuttatott a Benelux Transhoz, aztán ott volt Guy Kostermans a Belisolnál, ami a Lotto korábbi szponzora, most pedig a Walloon Baloise WB Ladies csapatát támogatják. Vele mindig jó kapcsolatom volt még a lottós időkből.”
picture

Philippe Gilbert és Jens Debusschere

Fotó: AFP

„Lett még három kisebb partnerem (Appelmans, 't Misverstand and Verleyzenbandencentrale). A Soigneurs Vélo biztosított két Ridley bringát. Van egy mezem az összes támogatómmal, a Decca csinál belőle versenyfelszerelést is. Hat hónapra megvan a fizetésem.”
Ami a versenyprogramot illeti, Debusschere lehetőségei profi szinten nyilván korlátozottak, de megvannak a tervei. Belga kritériumokon, gravel- és monti versenyeken tervez indulni, egykori lottós csapattársa, André Greipel pedig segít neki, hogy Németországban is találjon versenyzési lehetőséget. Ez a versenyzés nagyobb szabadsággal is jár.
„A saját magam főnöke vagyok, ott van a családom és a barátaim, hogy támogassanak a versenyek előtt és alatt. Van egy profi edzőm, méghozzá Tim Declercq, akinek diplomája van ezen a területen. Vele rendben leszek.”
Persze az egész helyzet a B&B bedőlése miatt állt elő. Debusschere saját elmondása szerint 35 éves koráig szeretett volna tekerni, de a decemberi megszűnés gyakorlatilag minden más lehetőséget elvett tőle. Ráadásul a csapatvezetés kommunikációja sem volt épp korrekt.
A legnagyobb baj a bejelentés időzítése volt, ilyen későn ez már nem szokás. Jérôme Pineau felől azóta nem is hallottam, csak az ügyvédjétől jött egy üzenet, hogy le kell adnunk a bringáinkat.
picture

Jens Debusschere

Fotó: AFP

Az francia kerékpárosok szövetsége próbálja kiharcolni a versenyzők anyagi kompenzációját, de egyelőre még a tavaly decemberi pénzeken is megy a vita. Ez Debusschere számára is egy fontos lecke lett.
„Megtanultam, hogy egy szerződés nem ér sokat. Azt hiszed, biztonságot ad, pedig egyáltalán nem. Kaptam egy csomó fontos leckét. Például azt, hogy egyre kevesebb emberben bízhatsz. A legjobb, ha mindent magad csinálsz, minél kevesebb külső tényezővel. A feleségem és egy ingatlanügynök, Yannick Prevost segítettek, hogy az UCI-val minden rendben legyen, de ennyi.”
A történetnek van azért pozitív oldala is, a belga kerékpáros rájött, hogy nem teljesen elveszett az üzleti világban.
“Megtanultam, hogy ha megvan az akaratod, minden megvalósítható. Olyasmibe kezdtem, amihez korábban nem volt merszem. Semmi tapasztalatom nem volt az üzleti életben, erre elmentem cégekhez pénzt kérni tőlük. Szóval elég büszke vagyok, hogy a 20 ezer eurós minimálbér összejött fél évre.”
Debusschere az utolsó fél év aktív versenyzés mellett már a pályafutása utáni időkre is készül. A profi mezőnnyel a Sporza belga lappal fennálló szerződését is bukta – mint kiderült, ő volt a mezőnyről információkat szolgáltató „Rejtett Profi” – de lehet, hogy a jövőben átveszi felesége szüleinek pékségét. Kenyeret sütni elmondása szerint mondjuk még nem tud, de az eladásban most szerzett némi tapasztalatot.
Különben sem lehet sokkal bonyolultabb, mint reménytelen helyzetből megmenteni és szépen befejezni egy profi karriert.
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Kapcsolódó témák
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés