:focal(1501x379:1503x377)/origin-imgresizer.eurosport.com/2022/01/06/3281703-67151328-2560-1440.jpg)
Sergő Z. András
Publikálva 29/01/2022 - 07:22 GMT
Kína ezúttal importál, nem exportál.
Február 9-én szerdán, magyar idő szerint 9.40-kor az Orosz Olimpiai Bizottság – Svájc mérkőzéssel megkezdődik a pekingi olimpiai játékok férfi jégkorongtornája. Könnyen lehet azonban, hogy nemcsak az első, hanem az utolsó meccset is az oroszok játsszák, akikkel zsinórban a harmadik olimpián esik meg, hogy nem Oroszország néven illetjük a sorozatos és államilag kontrollált doppingesetek miatt. Ugyanis dopping ide vagy oda, az idei férfi hokitornát idén is a távolmaradók döntik el. Miután decemberben számos NHL-mérkőzést kellett elhalasztani a koronavírus-járvány miatt, az észak-amerikai profi jégkorongliga szervezői az eredetileg az olimpiára tervezett kéthetes szünetet kénytelenek voltak előrehozni. Az így távolmaradó NHL játékosok helyett is lesz kit nézni persze, de jelentősen átalakultak az erőviszonyok.
Ad
A döntés legnagyobb győztese tehát az örök második liga, az orosz bázisú KHL, ami annak köszönhetően tartozik a hoki élvonalába, hogy két feltőkésített csapata, a SKA St. Petersburg és a CSZKA Moszkva egy kicsit tovább tudja otthon marasztalni a fiatal orosz tehetségeket, mielőtt eligazolnak a tengerentúlra. Két csapat mondhatja el magáról, hogy ez a bajnokság adja az összes játékosát: az orosz és a kínai. Az okok persze különbözőek.
NHL
Auston Matthews rekordokat döntött
08/04/2022 14:20
Az oroszok – történelmük során először – címet védenének
Az orosz csapat például címvédőként érkezik Pekingbe, miután a négy évvel ezelőtti tornán 4-3-ra verték a döntőben Németországot hosszabbításban. Az a csapat nem volt híján a nagy nevekkel. Az All Star-csapatba kerülő Pavel Datsyuk, a hosszú ideje az NHL-ben játszó nagylövő Ilya Kovalchuk, a kétszeres Stanley-kupa-győztes Slava Voynov vagy Kirill Kaprizov, aki jelenleg a Minnesota Wildban játszik.
Így ő most biztosan nem lesz ott, de Voynov visszatér, valamint a KHL góllövőlistáját vezető, de korábban a Las Vegas Golden Knights centere, Vadim Shipachyov és a korábbi NHL-csatár, Mihail Grigorenko is ott lesz az újból megerősödött csapatban.
Alexander Radulov, Sergei Bobrovski és Yevgeni Malkin
Fotó: AFP
Amióta az 1998-as, naganói olimpiától kezdve jelen lehettek az NHL játékosok, az évtizedekig tartó szovjet/orosz dominancia kicsit megrogyott. Ennek leglátványosabb jele a hazai földön, Szocsiban rendezett 2014-es játékok, ahol az Ovechkin és Malkin vezette csapat csak 5. helyen végzett. (Mindketten olimpiai érem nélkül maradtak előtte és azóta is, hiába voltak hatalmas nevek.)
Azóta ez a második olyan olimpia, ahol az oroszok profitálnak abból, hogy nincsenek itt a legjobbak. A csapat az 1984-1992 közötti zsinórban, még Szovjetunió néven szerzett három aranyérme óta először szeretne címet védeni.
Kanada és az USA tehetségei és ex-NHL játékosai éremért mennek
Kanada az elmúlt évtized legnagyobb győztese. Hazai jégen, Vancouverben 2010-ben, majd négy év múlva Szocsiban álltak a dobogó tetejére, az előző játékokon pedig bronzéremig jutottak. A hokirajongó nemzetnek ismét van esélye a győzelemre, köszönhetően néhány, az NHL-ben tapasztalatot szerzett játékosnak.
Eric Staal messze a legtapasztaltabb és legelismertebb játékos, aki ott lesz a tornán: a közel 1400 NHL-meccsen játszó veterán tavaly nyáron a Montreallal Stanley-kupa-döntőt játszott, ma már az AHL-ben lép jégre. Ő az egyike annak a mindössze 29 játékosnak, akik a Triple Gold Clubban szerepelnek, vagyis nyertek a Stanley-kupát, olimpiai és világbajnoki aranyérmet is. Staal csapatkapitányként tér vissza a vancouveri olimpia hazai jégen aratott diadala után, amelyet Sidney Crosby híres aranygólja koronázott meg, amikor hosszabbításban legyőzték az Egyesült Államokat.
A Chris Kelly vezette kanadai válogatott négy éve kikapott az elődöntőben Csehországtól. Most többre vágynak.
Fotó: AFP
A csapat másik nagy veteránja a védő Jason Demers, aki szintén az NHL-ből indult, de már az orosz ligában játszik. A cseresorok mögött a korábbi Canadiens-edző, Claude Julien áll majd.
Az Egyesült Államok válogatottja 2010 óta várja az újabb érmet, 1980 óta pedig az aranyérmet.
Egy újabb győzelem majdnem akkora csoda lenne, mint a Lake Placid-i, miután ismét fiatal főiskolai sztárok kaptak behívót, ezúttal Európában és az AHL-ben levezető tapasztalt profikkal együtt.
A két leginkább várt tehetség az észak-dakotai Jake Sanderson és a michigani Matty Beniers. Velük egészül ki a Kenny Agostino, Steven Kampfer és Aaron Ness alkotta csapat. Ez messze van az olyan NHL-esektől, mint Auston Matthews, Patrick Kane vagy Seth Jones. Egy Covid-mentes olimpiának így kellene kinéznie, de a hazai elvárások így is magasak.
Ki jöhet még, és meddig juthat?
Az elmúlt hónapokban a nagy esélyesek mellett a legtöbb szó talán a kínai csapatról esett. Ahogy mi is megírtuk korábban, a Nemzetközi Jégkorong-szövetség (IIHF) komolyan fontolóra vette, hogy a szokásoktól eltérően a hazai válogatott ne kapjon automatikus kvótát – a színvonalkülönbség miatt. A kínai csapat ettől függetlenül készült, és végül ott is lesz a tornán, egy rendkívül nehéz csoportban: az USA, Kanada és a négy évvel ezelőtti ezüstérmes Németország mellett. A Kunlun Red Star hokisai 5 éve együtt játszanak a KHL-ben, a teljes csapat onnan érkezik. A csapatkapitány a kínai és ír felmenőkkel rendelkező, Kanadában élő Brandon Yip,
de a csapat számos – számottevő kínai gyökerekkel láthatóan nem rendelkező – amerikai és kanadai játékossal bír, mint például
Jack Chelios
, a Hall of Famer Chris Chelios fia.
Nem szabad persze megfeledkezni a pyeongchangi ezüstérmes német vagy a skandináv csapatokról sem. A németek nagy többsége a Bundesligában játszik, jól ismeri egymást, ráadásul tízen most is ott lesznek a négy évvel ezelőtti csapatból. Novemberben hazai jégen tornát nyertek Svájc, Szlovákia és az orosz B csapat ellen. Az NHL-döntés miatt azonban továbbra sem lehet ott legnagyobb sztárjuk, Leon Draisaitl. A hozzájuk hasonló meglepetésdöntőre azonban talán Finnországnak van esélye. Decemberben megverték az orosz csapatot a Channel One Cupon, a keretet pedig olyan ex-NHL játékosok alkotják, mint Sami Vatanen, Leo Komarov, Markus Granlund vagy Valtteri Filppula.
Az idei tornán is 12 csapat vesz részt, amelyek 3 db négycsapatos csoportban találkoznak egymással. Az A csoportban USA, Kanada, Németország és Kína, a B-ben az Orosz Olimpiai Bizottság, Csehország, Svájc és Dánia, a C-ben pedig Finnország, Svédország, Szlovákia és Lettország játszik. Minden csoport első helyezettje és a legjobb második közvetlenül a negyeddöntőbe kerül, a másik nyolc csapat pedig play-offban játszik a maradék négy helyért. A csoportmeccseket február 9-13. között tartják, a rájátszás 15-én kezdődik, a döntőt az olimpia utolsó napján február 20-án rendezik.
NHL
Ott üthetné Putyint a hokis sztár, ahol a legjobban fáj
12/03/2022 15:12
Jégkorong
Történelmet írt az orosz hokis
09/03/2022 08:50
Cikk megosztása
Hirdetés
Ad
Hirdetés
Ad