Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Ott lehet a pofozógép a pekingi téli olimpián

Nánási Antal

Frissítve 03/11/2021 - 15:06 GMT+1

Eddig veszélyben volt, most azonban már biztos: lesz hazai jégkorongcsapat a pekingi téli olimpián.

Kunlun Red Star

Fotó: facebook

Sok minden miatt éri meg olimpiát rendezni, a nyilvánvaló presztizsnyereség és figyelemösszpontosulás mellett sportszakmai szempontból talán az az érv kívánkozik az élre, hogy a rendező ország valamennyi csapatsportágban alanyi jogon résztvevője a játékoknak.


Így hihették egy ideig a kevesebb mint 100 nap múlva rajtoló pekingi olimpia szervezői is, néhány hete azonban a Nemzetközi Jégkorong Szövetség (IIHF) belengette, hogy felülvizsgálja a kínai férfiválogatott olimpiai részvételét. Az óvatosság oka egyszerű: az IIHF szerint a kínai férfi jégkorong színvonala fényévekre van az olimpia mezőnye által képviselt nívótól.
Nyilvánvaló tény, hogy Kína finoman szólva sem jégkorong nagyhatalom, főleg nem a férfiak mezőnyében. Az ázsiai ország a sportági szövetség megalakulása óta jórészt a C-csoportban töltötte az éveket, melyet az átszervezést követően a Divízió I követett. 2006 óta a kínai válogatott folyamatosan a Divízió II mezőnyének tagja, liftezve az A és a B csoport között, jelenleg a negyedik vonalnak megfelelő Divízió II A-csoportjának tagja.
A kínai csapat, amennyiben a COVID-helyzet nem szól bele, ott lesz az áprilisi horvátországi világbajnokságon, ahol a házigazda válogatott mellett a holland, a spanyol, az izraeli és az új-zélandi csapat ellen próbálhatja meg kiharcolni a harmadosztályba való feljutást. A nem kifejezetten hokinemzetekkel összevetve valóban túl nagy falatnak tűnik a kínaiakra az olimpián váró 11, kizárólag az A-csoportból érkező ellenfél, amelyek közül jó eséllyel csak hárommal kell majd összemérnie a csapatnak az erejét.
picture

Players of China looks on during the men's Ice Hockey match between Japan and China

Fotó: Getty Images

A házigazda válogatott és a mezőny többi része közötti szakadéknyi különbség miatt (is) gondolhatta a nemzetközi szövetség, hogy felülvizsgálja, nem árt-e többet három vélhetően nagyarányú vereség a kínai jégkorongnak, mint amennyit az olimpiai részvétel jelentősége használ?
A kérdésre a válasz az IIHF napokban tartott kongresszusán született meg, amely a várakozásoknak megfelelően eltekintett a precedens értékű kizárástól, és zöld utat adott a kínai jégkorongosoknak. Ennyivel azonban nem ússza meg Kína, a válogatottat ugyanis éles, klubcsapatok elleni mérkőzéseken teszteli a nemzetközi szövetség november folyamán.
Itt tegyünk egy rövid kitérőt a kínai játékosokat befogadó klub kapcsán. A Nemzetközi Jégkorong Szövetség ugyanis az orosz bázisú nemzetközi liga, a KHL keretein belül, a Kunlun Red Stars csapatának kötelékében szeretné megnézni a kínai játékosokat. A csapat neve hallatán felszisszenő olvasó gyanúja nem alaptalan, a csapat ugyanis alapvetően pekingi, és 2016 óta tagja az orosz ligának. Habár a KHL-nek van finn, lett és kazah tagja is, tehát nem életidegen az Oroszországon kívüli jelenlét, egy kínai részvételt úgy érezzük, illik megmagyarázni.
A Kunlun Red Stars KHL-beli versenyeztetése épp azért merült fel öt éve, hogy a kínai jégkorong ezzel is készüljön a pekingi téli olimpiára. Hasonló példáért nem is kell messzire nyúlnunk a nemzetközi sportéletben, hiszen a következő labdarúgó világbajnokság házigazdája valami hasonló dolgot művel az elmúlt években. Katar volt már résztvevője Copa Americának, jelenleg pedig az egyik európai világbajnoki selejtező sorozat állandó vendége, hazai pályáját ráadásul Debrecenben rendezte be. A cél itt is hasonló: komfortzónából kimozdulva, erős ellenfelekkel szemben készüljön a csapat a hazai rendezésű nagy eseményre.
picture

Blake Parlett kommt von den Kunlun Red Stars

Fotó: SID

„Együttműködünk a Kínai Jégkorong Szövetséggel annak érdekében, hogy tisztázzuk, mely játékosok képviselhetik Kínát a pekingi olimpián, továbbá minden segítséget megadunk az országnak azért, hogy elősegítsük a csapat felkészülését az olimpiai szereplésre.”
Luc Tardif, az IIHF elnöke fenti kijelentésében nem véletlenül helyezte a hangsúlyt a játékosok hátterének tisztázására. A Kunlun csapatának keretében találunk orosz, amerikai és kanadai légióst is, ugyanakkor a kínai színekben szereplő játékosok döntő többsége is a tengerentúlon született. Habár a jégkorongban viszonylag egyszerű dolog játékost honosítani, a nemzetközi szövetségnek szó szerint vékony jégen táncolva kell egyensúlyoznia, hogy olyan arányos döntés szülessen, ami később nem válhat más országok számára hivatkozási alappá. Egy tisztán honosítottakból álló keret ugyanis bármelyik kellő pénzzel és akarattal rendelkező ország előtt megnyitná az elitjégkorong kapuját.
A kínai férfiválogatott egyébként még az olimpia szintjén is pazar társaságba került, az A-csoportban ugyanis Kanada, az USA, valamint a pjongcsangi olimpia ezüstérmese, Németország lesz az ellenfele. Az IIHF azt is megerősítette, hogy a kínai női válogatott olimpiai részvétele szintén biztos. Az olimpia női jégkorongtornáján tíz csapat vehet részt, a házigazda Kína mellett hat válogatott ranglista helyezése alapján vehet részt az olimpián. A fennmaradó három helyet november közepén három európai selejtezőtorna győztese foglalhatja majd el. A részvételre még az A-csoportos magyar válogatottnak is van esélye, Lisa Haley együttese ugyanis november 11-14 között Csehországban kísérelheti meg a kvóta megszerzését a házigazda cseh, valamint a lengyel és a norvég válogatott ellen.
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Kapcsolódó témák
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés