Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Ami nem jött össze a vb-n Johannes „Űrlény” Bø-nek, az még összejöhet neki a világkupában

Szentimrei Kristóf

Publikálva 01/03/2023 - 19:18 GMT+1

Immár másfél hete, hogy magunk mögött hagytuk az oberhofi biatlon-világbajnokságot, ugyanakkor így is maradtak izgalmas kérdések, amiért érdemes lehet velünk tartani a világkupa utolsó három állomására. A szezon végére például megtudjuk, túlszárnyalja-e saját rekordját Johannes Thingnes Bø, valamint hogy búcsút veszünk-e a női mezőny egyik ikonjától.

Johannes Thingnes Bö halad a halhatatlanság felé

A hajrájába fordult a biatlon-világkupa 2022/23-as idénye.

A 12 napig tartó világbajnokság után egy kis pihenőt kaptak a világ legjobb sílövői, a héten viszont újra lécet és puskát ragadnak a csehországi Nové Mestóban, ahol a sprint- és üldözőversenyek mellett vegyes váltó és vegyes páros futamokat rendeznek. Ezután még két skandináv helyszín, a svédországi Östersund, valamint a norvégok „téli sport-paradicsoma”, az oslói Holmenkollen látja majd vendégül a mezőnyt, hogy aztán március 19-én pontot tegyünk az idei szezonra.
Addig viszont hátravan még hét egyéni verseny a nők és a férfiak számára is, így még bőven maradtak megválaszolatlan kérdések mindkét nem küzdelmeiben. Most ezekből választottunk ki ötöt, amelyeket a legérdekesebbnek találtunk.

Le tudja győzni korábbi önmagát Johannes, az Űrlény?

Ez a kérdés általában akkor hangzik el, ha egy sportoló éppen egy rossz periódusából szeretne kimászni, ez viszont Johannes Thingnes Bø esetében korántsem igaz mostanság, épp ellenkezőleg. A norvég sílövőklasszis olyannyira dominálja a férfi mezőnyt, hogy leginkább saját maga az, aki kihívások elé állíthatja, például olyan rekordokkal, amiket éppen ő állította fel korábban.
Emlékezhetünk arra, hogy a fiatalabb Bø milyen szinten uralta a 2018/19-es szezont is (még egy bizonyos Martin Fourcade-dal a mezőnyben), amikor végül meg sem állt 16 egyéni győzelemnél, mellyel új rekordot állított fel a férfiaknál. Ki gondolta volna ezek után, hogy a következő három évben összesen nem szerez ennyi győzelmet a világkupában (tavaly csupán egyetlen siker jutott neki), majd hogy ezt követően talán minden korábbinál dominánsabb telet fut a sportág történetében.

Jelenleg 11 vk-elsőségnél tart 14 versenyből a 2022/23-as idényben, vagyis a hátralévő hét versenyből hatot kellene megnyernie ahhoz, hogy megdöntse saját korábbi csúcsát.

Tegyük gyorsan hozzá, hogyha még idén is beleszámítanának a világbajnokság eredményei a világkupába, akkor a három egyéni vb-aranyával Johannes Bø már 14 sikert számlálna, ráadásul négy évvel ezelőtt 25 versenyből érte el a 16 győzelmet, melynek megdöntésére tehát most csak összesen 21 futam áll a rendelkezésére.
picture

Johannes Bø újra a régi, őrületes hajrában nyerte meg a norvégoknak a biatlon vegyesváltót

Ha viszont már szóba hoztuk az oberhofi világbajnokságot, ott sokak bánatára végül elmaradt a történelemírás azzal, hogy Bø-nek nem sikerült mind a négy egyéni versenyszámot megnyernie, ugyanez viszont még sikerülhet neki a világkupában, három fordulóval a vége előtt ugyanis az összetett pontverseny mellett a négy szakági világkupát is egyaránt vezeti, vagyis akár az összes kristálygömböt bezsebelheti majd hazai pályán, a Holmenkollenen. Ez egyébként már összejött neki az emlegetett 2018/19-es szezonban, ahogy például a korábbi nagy rivális, Martin Fourcade már többször végrehajtotta ezt a különleges tettet.
Persze ezek a rekordok aligha foglalkoztatják különösebben Johannes Bø-t, ez viszont nem jelenti azt, hogy ne állíthatná be vagy dönthetné meg őket. A formája abszolút megvan hozzá.

Kisajátítják a norvégok az összetett dobogót?

Míg Johannes Bø negyedik összetett világkupa-elsőségéhez aligha férhet kétség, szinte legalább ennyire biztosnak tűnik a második pozíció a honfitárs Sturla Holm Laegreidnek, aki így zsinórban harmadik ezüstérmét könyvelhetné el a végelszámolás során.
Az már egy fokkal nagyobb kérdés, hogy a pontverseny harmadik helyén is norvég versenyző fog-e zárni. Jelenleg így áll a helyzet, ugyanis Vetle Sjaastad Christiansen foglalja el virtuálisan az összetett dobogó legalsó fokát, és neki is van egy viszonylag kényelmesebb előnye a francia Quentin Fillon Maillet és a svéd Martin Ponsiluoma előtt. Ugyanakkor mivel idéntől egy győzelem 60 helyett már 90 pontot ér a biatlonosoknál, Christiansen alig több mint 100 pontos előnye nem tűnik életbiztosításnak hét versennyel a vége előtt.
Ha viszont megtartja pozícióját a 30 esztendős norvég, akkor nemcsak saját legjobb összetett helyezését éri el, hanem hozzájárul ahhoz, hogy a férfi világkupában először valósuljon meg a hármas norvég siker, ami még az Ole Einar Bjørndalen-Emil Hegle Svendsen fémjelezte időszakban sem jött össze az északiaknak.

Megállítja bárki is Julia Simon-t?

Akárcsak a férfiaknál, úgy a nőknél is egyre nehezebb elképzelni, hogy változás történjen a tabella élén, Julia Simon nevét azonban még közel sem mernénk beírni a 2022/23-as kiírás győztesének.
A franciák elsőszámú versenyzője egyáltalán nem zárt rossz világbajnokságot egy arany- valamint egy bronzéremmel az egyéni számokban, ugyanakkor mind Oberhofban, mind a vb előtti utolsó világkupa-helyszínnek otthont Antholzban sem volt olyan kiegyensúlyozott, mint a szezon korábbi részében. Talán kicsit elfáradt az idény második félére, és ez még akár esélyt is adhat a riválisoknak, hogy felzárkózzanak rá.
Simon mögött 76 pontos hátrányban áll az összetett második helyén Elvira Öberg, aki viszont betegséggel küzdött a világbajnokság nagy részében, és jó kérdés, hogy a fiatal svéd milyen formában tud ráfordulni a szezon hajrájára. A többiek pedig már lehet túl messze vannak ahhoz, hogy elkapják a sárga trikóst, ugyanis míg Lisa Vitozzinak 170, addig Dorothea Wierernek és Denise Herrmann-Wicknek már több mint 200 pont a lemaradása a legjobb ötben.
Szóval tényleg jó esély van arra, hogy Sandrine Bailly 2005-ös sikere óta először emelhesse magasba francia sílövő a nagy kristálygömböt a hölgyeknél, az viszont már jóval kevésbé egyértelmű, kik viszik majd el közülük az egyes szakágak kristálygömbjeit. Természetesen a kisebb versenyfutásokban is Simoné az egyik főszerep, aki amellett, hogy vezeti a tömegrajtos világkupát, az üldözésesben is a második helyen áll Elvira Öberg mögött.
picture

Kettős svéd siker a nőknél 15 km-en, Öberg egy lövőhibával is világbajnok - Összefoglaló

Megszakad-e a franciák hosszú sorozata?

Amíg a nőknél 17 év után avathatna újra összetett győztest a francia biatlonsport, addig a férfiaknál egy régóta tartó pozitív szériája szakadhatna meg.
A gallok igazán el voltak kényeztetve bő két évtizeden át az egyik legsikeresebb téli sportágukban, hiszen két korábbi klasszisuk, Raphaël Poirée majd Martin Fourcade is sorban szállította nekik az olimpiai és világbajnoki aranyérmeket, nem is beszélve a világkupában elért temérdek győzelmükről és kristálygömbjükről. Fourcade 2020-as visszavonulása után sokan féltették is férfi vonalon a franciákat, Quentin Fillon Maillet és Émilien Jacquelin személyében viszont az elmúlt években is bőven kijutott nekik sikerből.
Az idei szezonban viszont a világkupa-címvédő Fillon Maillet messze elmarad a tavaly látott formájától, a korábbi kétszeres világbajnok Jacquelin pedig talán a szokásosnál is csapongóbb idényt fut, amelyben egyre több a kiemelkedően rossz, mint a kiemelkedően jó teljesítmény. Mivel pedig a csapattársak sincsenek jelenleg olyan szinten, hogy reális esélyük legyen elcsípni egy-egy futamgyőzelmet,

így az 1996/97-es szezon óta először maradhatnak nyeretlenek a francia férfi biatlonosok egy teljes idény során.

Persze Fillon Maillet és Jacquelin is van akkora klasszis, aki bármikor megrázhatja magát, elnézve viszont az idei norvég dominanciát, lehet még ez is kevés lenne, hogy ez a jó 25 éves sorozat folytatódjon.

Az utolsó versenyeit látjuk Denise Herrmann-Wicknek?

A németek már jópár éve elszenvedői annak, hogy legjobb sílövőik folyamatosan vonulnak vissza. Főleg a férfiaknál tapasztalhatták meg ezt, akik közül Arnd Peiffer és Simon Schempp után tavaly Erik Lesser is befejezte pályafutását. A mostani idény végén pedig akár a nőknél érheti őket komoly érvágás, miután Denise Herrmann-Wick megszerezte a hőn áhított hazai világbajnoki címet Oberhofban.
Nem kérdés, hogy a korábbi sífutónak abszolút megérte hét évvel ezelőtt biatlonra váltania, hiszen azóta nem kevesebb, mint kilenc világbajnoki érmet szerzett, ráadásul tavaly Pekingben megnyerte az olimpiát a 15 kilométeres egyéni indításos számban. Már akkor pedzegette, hogy szögre akasztja a puskáját, viszont érhető módon végül nem tudott ellenállni az egy évvel későbbi hazai vb csábításának, melyre szintén kiváló formában érkezve egy arany- és két ezüstéremmel hálálta meg a német közönség bizalmát.
Nehéz ennél jobb zárást elképzelni, mint amire a most már 35. életévében járó klasszisnak lehetősége van, aki így könnyen lehet, hogy nemcsak utolsó világbajnokságát, hanem utolsó világkupa-szezonját teljesíti ezen a télen.
Addig is viszont biztosan várnak még rá további versenyek, többek között ezen a héten is Nove Mestóban, ahonnan természetesen minden történést élőben közvetítjük az Eurosporton.

Íme a menetrend az Eurosport 1-en:

  • március 2. (csütörtök) 16.00 – férfi 10 km sprint
  • március 3. (péntek) 16.00 – női 7.5 km sprint
  • március 4. (szombat) 14.00 – férfi 12.5 km üldözéses
  • március 4. (szombat) 15.45 – női 10 km üldözéses
  • március 5. (vasárnap) 11.30 – 4x6 km vegyes váltó (eurosport.hu, Eurosport Applikáció – 16 órától felvételről az Eurosport 1-en)
  • március 5. (vasárnap) 15.15 – 1x6 km + 1x7.5 km vegyes páros
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés