Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Forronganak az oroszok amiatt, ahogy a biatlon világa elbánt velük

Nánási Antal

Publikálva 03/03/2022 - 15:26 GMT+1

Orosz és fehérorosz biatlonosok nélkül folytatódik a világkupa sorozat. Az orosz-ukrán háború miatt szankcionálja a nemzetközi szövetség az oroszokat, akik kígyót-békát kiabálnak a döntést meghozókra meg úgy általában véve mindenkire.

Forronganak az oroszok amiatt, ahogy a biatlon világa elbánt velük

Fotó: AFP

Az orosz-ukrán háború sportot érintő vetületeinek sorát a fegyveres konfliktus kirobbanásának napján a szentpétervári férfi tenisztorna Kazahsztánba költöztetése nyitotta.
Várható volt, hogy a világ felzúdulását kiváló katonai eseményeket a sport terén sem “ússza meg szárazon” a legutóbbi három olimpián eleve semleges színek alatt versenyző orosz sporttársadalom.
A teljesség igénye nélkül azóta kiderült, hogy nem lesz idén Orosz Nagydíj a Forma 1-ben, nem vívhatja ki az orosz férfi labdarúgó válogatott a katari világbajnokságra való kijutást, és a kézilabdások is hasonlóan jártak. A legtöbb eltiltás ráadásul a cinkostárs Fehéroroszországot is érinti.
A szigorítás nem maradt el a biatlonosok részéről sem, azonban kicsit furcsára sikeredett. A Nemzetközi Biatlon Szövetség (IBU) február 26-án jelentette be, hogy a világkupa sorozatból hátralévő három versenyhétvégén az orosz és fehérorosz sportolók semleges zászló alatt vehetnek csak részt. Mindennek tetejébe pontot sem írnak nekik jóvá az elért eredményeik után, jelenlétük így maximum egy megfigyelői státuszra redukálódik. A szó szerinti kitiltást jó eséllyel nem merte meglépni az IBU, tekintettel arra, hogy a biatlonban (is) elég komoly orosz befolyás érhető tetten.
picture

A nemrég végetért olimpián ezüstérmet szereztek az orosz női váltó tagjai

Fotó: AFP

Minderre válaszul, egy nappal az IBU lépését követően, az orosz sportági szövetség bejelentette, hogy, mintegy tiltakozásképpen a bevezetett szankciókkal szemben, az orosz sportolók a fenti körülmények közepette nem kívánnak részt venni a világkupa következő futamain. Nem sokkal az orosz bejelentést követte egy hasonló közlemény fehérorosz oldalról is, így az már biztos, hogy többek között Dzinara Alimbekavát és Alexander Loginovot ebben a szezonban már nem látjuk.
Az orosz sportági sajtót ellepték az IBU döntését kommentáló hangzatos nyilatkozatok, eheti írásunkban, néhány nyugat-európai visszhang mellett, ezekből válogattunk.
A szakadár, mint jelző, az elmúlt nyolc évben nagyban meghatározta az orosz-ukrán politikai és hadászati párbeszédet. A jelenleg zajló háború egyik ürügye is épp az ukrajnai szakadár területeknek való orosz segítségnyújtás. A nemzetközi biatlon közösség oroszokat sújtó lépését követően a sportág ottani közbeszédében máris megjelent egy szakadár irányzat. Ennek egyik formájáról először a sportág négyszeres olimpiai bajnoka, Alexander Tikhonov beszélt rögtön az orosz álláspont ismertetését követően:
“Van elegendő létesítményünk ahhoz, hogy egymás között versenyezzünk. Eljön még annak az ideje, amikor ők fognak elnézést kérve hozzánk jönni. Elnökségem alatt tizenhét biatlon komplexum épült az országban, ezek közül valamennyiben remek versenyeket tudnánk rendezni. Meghívhatnánk a fehéroroszokat, kazahokat, bárkit, aki szeretne idejönni. Semmi szükség arra, hogy feltartott kézzel kullogjunk haza!”
picture

Alexander Tikhonov

Fotó: AFP

Az Orosz Biatlon Szövetség egy másik ex-elnöke, Vladimir Drachev még Tikhonov ötletét is továbbgondolva már egyenesen egy alternatív világkupának is beillő keleti ligáról beszélt, ami a térség versenyzőinek szervezne világkupa kereteket idéző sorozatot. Amíg azonban Tikhonov ötlete inkább a világkupa három záró versenyétől való távolmaradással keletkező idő elütését szolgálja, addig a másik javaslat már hosszabb távú, épp ezért ez egyelőre komolyabban nincs még napirenden.
Egy másik orosz portálnak nyilatkozva Tikhonov már erősebb hangnemet is megütött az IBU által szövetségére kivetett szankciók kapcsán. Mint elmondta, a nemzetközi szövetség 2017 óta korlátozza az orosz biatlonosok jogait, most pedig a sportág valamennyi szegmenséből “kiűzte” az oroszokat.
“Megmondaná valaki ezeknek a sakáloknak az IBU-ban, hogy az elmúlt hetven évben az amerikaiak például több tucat államot bombáztak szét?” - szólt Tikhonov költőinek szánt, viszont erősre sikeredett kérdése.
Az interjú-részlet további részei valóságos defínicóját nyújtják a sokat bolygatott orosz életérzésnek. Figyelve a nemzetközi eseményeket, amint egymás után zárják ki az orosz sportolókat egyik vagy másik nemzetközi versenyrendszerből, valamint látva, hogy orosz vezetőket vagy díjazottakat hívnak vissza pozícióikból, a riporter feltette a kérdést Tikhonovnak, őt nem érinti-e hasonló folyamat? A választ sem a kérdező, sem az olvasó nem teszi zsebre:
“Őszintén szólva nem érdekel, hogy ki mit gondol. Oroszok vagyunk, márpedig nálunk jobb egyszerűen nem létezik. Ennek ellenére járjunk meghunyászkodva, lehajtott fejjel? Közben meg az a Norvégia diktál a sportágban, amelynek képviselői a taknyukon csúsznak, miután teljesítettek egy-egy versenyt. Mégis miről beszélünk?”
picture

A pekingi olimpia legeredményesebb biatlonosa Johannes Bø

Fotó: AFP

Az oroszok tehát fel vannak háborodva és kikérik maguknak ezt a bánásmódot, de mit szól mindehhez a mezőny többi része? A nevükben egyelőre egy német biatlonos, a sokat látott Erik Lesser szólalt meg, aki az oroszok önkéntes távolmaradását nemes egyszerűséggel színjátéknak tartja:
“Sportolóként az is a dolgunk, hogy egységesek legyünk és békét közvetítsünk. Szomorú, hogy az orosz szövetség most megpróbálja eljátszani az áldozat szerepét. Világos volt, hogy valamit tennie kellett a nemzetközi szövetségnek, hiszen nem tehettünk úgy, mintha semmi sem történt volna. Az oroszok viselkedése nem segít abban, hogy a békét egységesen tudjuk megjeleníteni.”
picture

Erik Lesser

Fotó: AFP

Némileg meglepő, hogy egy oroszokat támogató gesztus is a sportág fősodrát adó norvég-francia duótól érkezett egy olyan ex-biatlonos által, aki mindkét országhoz kapcsolódik. Simon Fourcade, a korábbi kiváló francia biatlonos, manapság a norvég junior válogatott szakmai stábjában tevékenykedő szakember ugyanis az elmúlt héten mutatott szolidaritást az orosz sportolókkal. A norvég csapattal akkoriban épp Soldier Hollow-ban, a junior világbajnokságon tartózkodó Fourcade ugyanis, az IBU szankció, valamint az orosz válaszlépés másnapján az egyik waxoló kabin ajtajára ragasztott ki egy fehér, egy kék és egy piros színű szalagot, így megformázva az orosz nemzeti színeket. Az esetről az orosz válogatott csapatorvosa, Ayshat Erkenova számolt be Instagram oldalán.
A junior világbajnokságot egyébként Oroszországként kezdte az orosz csapat, menet közben azonban, reagálva az időközben meghozott szankciókra, a RUS rövidítés helyét a NAR (Semleges Orosz Sportolók) vette át. Magánakciójával erre reagált Simon Fourcade.
A világkupa-szezon tehát oroszok és fehéroroszok, valamint a férfiaknál az olimpián magát halomra nyerő Johannes Bø nélkül folytatódik. Kontilahatiban cikkünk megjelenésének napján, március 3-án a női 4x6 km-es váltóval indul a program, amelyet másnap a férfiak 4x7,5 km-es váltóversenye követ. Március 5-én sprint-, március 6-án pedig üldözőversenyt rendeznek mindkét nem számára a finnországi helyszínen.
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés