Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

„Főhősként, nem outsiderként leszek ott Párizsban” – az álmodozó sprinter címvédésre készül

Kálmán Laci

Frissítve 27/05/2023 - 11:32 GMT+2

Marcell Jacobs az első olasz, aki olimpiai bajnok lett 100 méteren. Ennyivel persze nem elégedett meg, és minden idegszálával arra összpontosít, hogy címet védjen Párizsban. Egy nemrégiben készült interjúban arról beszélt, milyen hozzáállás kell ahhoz, hogy valaki eljusson a világ tetejére, és ott is maradjon. És hogy mi minden hajtja őt előre, hogy kétszeres olimpiai bajnok legyen 100-on.

Olasz sprinter lett a 100 méter új királya

Sokszor hallom atlétáktól, hogy már az áldozat számukra, hogy korán kell kelni. Én ezt nem így érzem. Számomra ebből semmi sem áldozat.
A Real Madridnak ott a Barca, a Yankeesnek ott a Red Sox, Muhammad Alinak pedig ott volt Joe Frazier. Kevés dolog használ annyit egy sportágnak, mint egy jó kis rivalizálás.
Usain Bolt egyeduralkodása után most ott tartunk 100 méteren, hogy van Marcell Jacobs, az olimpiai bajnok, és Fred Kerley, a világbajnok.
Nem lennénk teljesen igazságosak a többiekkel szemben, ha azt mondanánk, hogy a klasszikus sprintszám csak kettejükről szól, de kétségtelen, a két legnagyobbat ők nyerték az utóbbi években, ráadásul ők ketten mintha személyiségükkel is kiemelkednének a mezőnyből.
Ez abból az üzengetésből is látszik, amit egy közösségi médiás egymásnak feszülés alkalmával folytattak le egymással.
„Akármikor, és akárhol meccselek veled, amikor és ahol csak akarod, de emlékezz rá, hogy amikor igazán számított, ez lett a vége.”
Ezt írta Jacobs, mellékelve egy képet, amelyen az olasz éppen a Tokióban szerzett aranyérmét ünnepli, ahol Kerleynek csak az ezüst jutott.
Akárki akármit mond, manapság, amikor a nagyok elég ritkán csapnak össze egymással versenyeken, kellenek az ilyesfajta szájkaraték, hogy a rajongók még feszültebben várják a következő egymás elleni meccsüket.
picture

Lamont Marcell Jacobs of Team Italy looks on after competing in the Men's 100 Meter Dash heats on day one of the World Athletics Championships Oregon22

Fotó: Getty Images

Jacobs egyébként visszalépett a hétvégi rabati Diamond League-versenytől, de, ha minden jól megy Firenzében, június 2-án végre összecsapnak majd.
Jacobs céljai alapvetően változtak meg 2021 nyarán, amikor meglepetésre lett olimpiai bajnok 100 méteren, ráadásul hazájában elsőként. Ez a sorsfordító győzelem természetesen felülírt minden korábbi tervet az életében.
„Párizsban ennek ugyanúgy kell majd lennie” – mondta Jacobs. „Az ember azt akarja, hogy minden ugyanúgy történjen majd újra. Olimpiai bajnokként, címvédőként érkezem majd a játékokra, sokkal több tapasztalattal, sokkal több készséggel, belefektetett munkával és mentális felkészüléssel.”
Ráadásul ott lesz a fejemben az is, hogy nem outsiderként leszek ott, hanem főhősként.
Persze nem csak tapasztalatból és tudásból áll majd több a rendelkezésére, a nyomás is összehasonlíthatatlanul nagyobb lesz rajta. Vagy mondjuk inkább úgy, hogy míg Tokióban semmiféle teher nem volt a vállán, addig Párizsban mázsás súlyok nehezdnek majd rá.
picture

Marcell Jacobs vor Christian Coleman

Fotó: Getty Images

„Ha egyszer megvan, megszerezted az olimpiai bajnoki címet, mihez kezdesz? Rajtad áll, hogy erős maradsz-e és elszánt, hogy néhány év múlva ismét megmérettesd magad.”
Van egy dolog, ami Jacobs szerint kiemeli őt a többi atléta közül, akik az olimpiai aranyért küzdenek. Az, hogy imádja a sportágát, annak minden velejárójával együtt, és hogy ennek megfelelően az életét teljesen neki is szentelte.
„Sokszor hallom atlétáktól, hogy már az áldozat számukra, hogy korán kell kelni. Én ezt nem így érzem. Számomra ebből semmi sem áldozat. Szeretek reggel felkelni és elmenni edzeni. Szeretem, amikor tudom, hogy délután van egy kemény edzés vagy egy verseny. Ettől lesz értelme a napomnak.”
És akkor ott van még a Kerley-vel való versengés, ami nagyban hozzájárul ahhoz, hogy igyekezzen minden nap jobb és jobb lenni.
„Minden negatívumot, ami történik velem, igyekszek leckeként felfogni. Úgy néztem a tavalyi vb döntőjét, amit Kerley nyert meg, hogy a fizióm ott volt velem a kanapén, hisz épp sérült voltam. Ahogy láttam, hogy mindenki más fut, a tokiói ellenfeleim is ott vannak a mezőnyben, elfogott az irigység.”
picture

Gold medalist Lamont Marcell Jacobs of Italy celebrates after the Athletics - Men's 100m Final on day 6 of the European Championships Munich 2022 at Olympiapark on August 16, 2022 in Munich, Germany.

Fotó: Getty Images

„Sokszor azonban ezek a vereségek visznek engem előre. Ilyenkor erős, jó értelemben vett düh alakul ki bennem, egy vágy, hogy bebizonyítsam magamnak, mennyire gyors is tudok lenni. Ki kell mondanom, ezekre a vereségekre is szükségem van.”
Usain Bolt visszavonulása óta sokakban ott motoszkál a kérdés, ki helyettesíti majd a jamaicait. De lehet, hogy nem jó a kérdés, és nem ’ki’, hanem ’kik’ kellene, hogy legyen a kérdőszó. Hisz az a fajta dominancia, amit Bolt véghez vitt, talán sosem ismétlődik meg többé.
Jacobs azonban egy megrögzött álmodozó, ami teljesen rendben is van. Ráadásul nem csak álmodozik, hanem kőkeményen meg is dolgozik azért, hogy ő legyen generációja legnagyobb sprintere.
„Akik ismernek, tudják, hogy szeretek álmodozni, vagy nevezzük ezt inkább imaginációnak. Elképzelek dolgokat. Elképzelem azt a jövőt, amire vágyom. Imádok így élni, imádok az álmaimért harcolni, azért dolgozni, hogy elérjem őket.”
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Kapcsolódó témák
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés