Az egyik legnagyobb női tehetséggel erősít idén az Iron Dames

Lantos András

Frissítve 30/01/2024 - 21:21 GMT+1

Bejelentette 2024-es pilótafelállás az Iron Dames / Iron Lynx csapat, amely idén két Lamborghini Huracan GT3 versenyautót indít a WEC LMGT3-as kategóriájában. A legnagyobb újdonság, hogy a női pilótákat felkaroló program egyik legnagyobb ígérete, a francia Doriane Pin is csatlakozik a tavaly történelmi győzelmet arató egységhez.

Iron Dames (Fotó: IMSA, LAT Images, Michael L. Levitt)

Fotó: From Official Website

A tavalyi év egyik színfoltja volt az Iron Dames egység a GT Am-kategóriában. A három női pilótával és rikító rózsaszín festéssel futó csapat három pole pozíciót szerzett a szezonban, és történelmi tettet hajtott végre, amikor megnyerte géposztályát a bahreini idényzárón.
Azóta mindenki azt találgatta, idén milyen felállással indulnak majd az új LMGT3-ban. Menet közben bejelentették, hogy három rajtelsőséget elérő Sarah Bovy és a dán Michelle Gatting is marad, így már csak az volt a kérdés, ki lesz a harmadik versenyzőjük.
Ma kiderült, hogy Rahel Frey helyét az a Doriane Pin veszi át, akit az egyik legtehetségesebb női sportautó-pilótának tartanak.
A 20 éves francia 2022-ben a Ferrari Challenge Europe megnyerésével hívta fel magára a figyelmet, illetve azzal, hogy futamot nyert az ELMS GTE-kategóriában is. Tavaly aztán máris a WEC LMP2-ben találta magát (a szintén az Iron Lynx tulajdonában lévő Premánál), ahol Sebringben szintén dobogóra állt.

Balról: Michelle Gatting, Doriane Pin, Sarah Bovy

A P2 azonban idén kikerült a világbajnokság mezőnyéből, így Pinnek helyet kellett találni, ez a hely pedig az LMGT3-as autó lett. Ami a tavalyi Porsche helyett idén már Lamborghini lesz, hiszen az Iron Lynx az olasz márka partnere a Hypercar-kategóriában is.
A francia versenyzőre így rendkívül sűrű év vár: a WEC mellett a Prema színeiben indul az F1 Academy bajnokságban is, miután bekerült a Mercedes junior versenyzői közé.
Pin korábban már ment együtt a GT-s lányokkal, az elmúlt két Daytona 24h-n például betársult melléjük negyedik embernek, sőt, 2022-ben a WEC-ben is volt már velük közös versenye.
Rahel Frey pedig csak versenyzői minőségben távozik az Iron Dames-től; továbbra is ő lesz a program projektmenedzsere.

Balról: Claudio Schiavoni, Matteo Cressoni, Franck Perera

Az elmúlt éveknek megfelelően a csapat másik GT-autója Iron Lynx név alatt fut majd, két korábbról is ismerős névvel, Claudio Schiavonival és Matteo Cressonival. Ők ketten már tavaly is együtt versenyeztek; előbbi volt már kategória negyedik a Le Mans 24h-n, miközben utóbbi 2021-ben dobogós lett a GT Am-ben szintén a 24 óráson.
Az egység profi versenyzője ellenben idén mutatkozik majd be a WEC-ben. A 39 éves Franck Perera tavaly nyert futamot a DTM-ben, 2018-ban pedig a Lamborghinivel győzött a Daytona 24h GTD-kategóriájában. Az olasz márka hivatalos pilótájának vannak győzelmei a Blancpain-sorozatból is, de az Endurance-világbajnokságon és Le Mans-ban idén indulhat majd először.