Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése
Opinion
Vízilabda

A párizsi olimpiáig speciális edzőpárossal, a Mihók–Cseh tandemmel teker a női pólóválogatott

Takács Márton

Frissítve 14/09/2023 - 19:18 GMT+2

Érdekes döntést hozott a Magyar Vízilabda-szövetség elnöksége, amely Mihók Attila és Cseh Sándor személyében társkapitányokra bízta a női vízilabda-válogatott irányítását Bíró Attila menesztését követően. Mozgalmas és nehéz egy év áll a csapat és a két szakember előtt olimpiai kvalifikációs Eb-vel, vb-vel, és a párizsi olimpiával.

Cseh Sándor, Madaras Norbert és Mihók Attila triumvirátusa © Bruzák Noémi

Fotó: MTI

Mihók Attila és Cseh Sándor társkapitányokként irányítják a női vízilabda-válogatottat, amire még nem volt példa a sportágban itthon.
tandem – ’kerékpár két egymás mögötti üléssel és pedállal’; ’hasonlóképp kapcsolt gépek, gépelemek együttese’.
Így szól a Magyar etimológiai szótár arcanumos meghatározása a tandem szóra. Ez a leírás most a magyar női vízilabda-válogatottat irányító kettősre, a Mihók Attila, Cseh Sándor társkapitány-párosra is illik, akik egy speciális bringára ültek fel.
Előre elvileg mindig az ül, aki gyakorlottabb, a hátul lévő pilóta pedig segít a tekerésben.
A Magyar Vízilabda-szövetség bejelentése szerint meccselni Mihók Attila fog, tehát ő a főnök, már csak azért is, mert gyakorlottabb edző női vonalon a 25 éven (!) át tartó dunaújvárosi vezetőedzői munkája miatt, mint az ebben az értelemben nullkilométeres Cseh Sándor.
Bíró Attila hosszú időn át, nyolc esztendeig irányította a női nemzeti együttest, több fiatalítást és csapatépítést végrehajtva minden nagy világversenyről szerzett érmet vele a csapat. Olimpiai bronzot, világbajnoki ezüstöt és Eb-aranyat is.
picture

Bíró Attilának a fukuokai vb-n járt le a válogatottnál töltött ideje © MVLSZ

Fotó: facebook

A tavalyi spliti Eb-5. hely, és főleg a nyári fukuokai vb-6. pozíció viszont az állásába került. Az MVLSZ elnöke és elnöksége úgy érezte, új impulzusokra van szüksége a lányoknak a januári netanyai kontinenstorna és februári dohai vébé előtt (mindkettő olimpiai kvalifikációs világverseny), aztán a kvóta birtokában a párizsi olimpián is.
A magyar vízilabdában még nem volt példa arra, hogy társkapitányok vezessék valamelyik válogatottat, mindig egy fő felelt a munkáért és az eredményekért.
A honi kézilabdában viszont mindkét nemnél előfordult már hasonló példa. Csoknyai István és Vladan Matić társ-szövetségi kapitányok voltak a magyar férfi kézilabda-válogatott élén.
Danyi Gábor és Elek Gábor is társ-szövetségi kapitányként irányította a magyar női kézilabda-válogatottat. Mondjuk ők közben tovább folytatták a klubmunkájukat, Cseh és Mihók viszont főállású szövkapok lettek – nagyon helyesen.
Ehhez Mihi negyedszázad után a dunaújvárosi kispadot hagyta ott, Cseh Sanyi pedig a szövetség utánpótlásért felelő szakmai igazgatói posztját, illetve az OSC szakmai tanácsadói pozícióját adta fel.
picture

Mihók Attila 25 év után éll fel a dunaújvárosi kispadról © MVLSZ

Fotó: facebook

Két olyan ember lett az új seriff a városban, akik soha, sehol nem dolgoztak még együtt (egymással is most ismerkednek), egyikük eddig kizárólag a férfi szakágban tevékenykedett – kiemelkedően.
Mihók Attilánál tovább pedig egy szakember sem vezetett egy csapatot olyan sokáig, mint ő. Az hagyján, hogy nyolc bajnoki címet és ugyanennyi Magyar Kupát, meg LEN-kupát és Európai Szuperkupát nyert vele a DFVE, 2021-ben pedig Euroliga-döntőig jutottak.
Az a pláne ebben, hogy akármennyiszer rabolták le együttesét a rivális egyesületek, mindig nagyon jó csapatot épített az újakból. Ezt tette a mögöttünk hagyott idényben is, amikor általános meglepetésre bajnoki fináléba és a BL négyes döntőjébe kormányozta a szezon előtt Gurisatti Grétát és Szilágyi Dorottyát is elveszítő övéit.
A dunaújvárosi időszaka alatt a tavalyi vb-ezüstérmes válogatottból rengeteg játékos fordult meg a csapatában: Garda Krisztina, Gurisatti, Keszthelyi Rita, Magyari Alda, Mahieu Geraldine, Szilágyi, Vályi Vanda.
picture

Cseh Sándor előadás közben © MVLSZ

Fotó: facebook

Két erős ember lett a két szövkap (csak nehogy kioltsák egymást), és bár mindketten nyilatkozták a kinevezésük után, hogy együtt erősebbek lesznek, a döntés azt is sugallja, hogy az MVLSZ döntéshozói szerint mintha egyedül kevesek lettek volna a posztra. Ez főleg Mihók esetében érdekes, aki sokszorosan bizonyított már a női szakágban és az Universiade-válogatott élén.
Még nem nyilvános a két kapitány szakmai stábjának összetétele. Jó lenne, ha női edző is lenne köztük, amire 2009 óta (!) nem volt példa a válogatottnál, amikor Petrovics Mátyás mellett Stieber Mercedes dolgozott röpke egy éven át.
Ha már itt tartunk, érdekes volt Mihók Attila nyilatkozatának egy része, amit az MVLSZ honlapján olvashatunk:
"Úgy gondolom, nem véletlen, hogy nem más kapta meg a lehetőséget ebben a helyzetben. Ha ez egy négyéves ciklus eleje lenne, egy évvel az első nagy verseny előtt, akkor talán olyan került volna erre a posztra, akit a játékospályafutása egyértelműen érdemesített erre, még ha edzőként talán nem is számít rutinosnak."
Itt például Stieberre is célozhatott.
picture

Keszthelyi Ritára ebben a helyzetben pláne óriási szükség lesz © MVLSZ

Fotó: facebook

Közben pedig a szövetségről az is elmondható, hogy olyan fontosnak tartja ezt az időszakot a női nemzeti együttes életében, hogy az egyik legkiválóbb, női vonalon dolgozó szakember mellé kinevezett egy olyan szaktekintélyt, akinek a felügyeletével a fiú utánpótlás-válogatottak csak azt a világversenyt nem nyerték meg az elmúlt öt évben, amelyen nem indultak el. Meg aki előtte veretlenül nyert BL-t a Szolnokkal.
Nincs könnyű helyzetben Mihók Attila és Cseh Sándor. Négy hónap múlva már fontos Eb vár a válogatottra, amit februárban vb, jövő nyáron olimpia követ. Ha már itt tartunk, minden fél, a szövetség és a két kapitány is csak erről az időszakról beszél. Egyrészt a kinevezésük is csak Párizsig szól, másrészt a magyar sportban régóta az olimpiaközpontú szemlélet dívik.
Az aktuális világbajnok holland válogatott például címvédőként nem jutott ki a londoni, majd a riói olimpiára sem. Közben becsúszott két vb-7., meg vb-9. hely is az Eb-arany mellett, mégsem menesztették a helyéről Arno Havenga szövetségi kapitányt, aki Tokió után önként távozott a posztjáról. Lehet ezt így is csinálni, és ez most független Bíró Attila személyétől.
Nálunk az eredmény mindent felülír, miközben Bíróval mindössze háromszor nem jutott a legjobb négy közé a csapat a három legnagyobb világversenyen nyolc év alatt: a 2017-es budapesti vébén (5. hely), a 2022-es spliti Eb-n (5. hely), és az idei fukuokai vb-n (6. hely.). Pont nem jött ki jól a hullám esetében az elmúlt egy esztendőben.
picture

Cseh Sándor és Mihók Attila társkapitányok © MVLSZ

Fotó: facebook

Éppen a kiváló utánpótlásunk legjobbjait lehetne beépíteni a felnőtt válogatottba, amely munkát Bíró már tavaly elkezdett.
Az U20-asok cikkünk megjelenésének napján vb-elődöntőt vívnak, a 2006/2007-ben született lányok pedig már mindent vittek, megnyerték az U15-ös Eb-t, az U16-os vb-t, augusztusban pedig a spanyolok legyőzésével az U17-es Európa-bajnoki címet is, ráadásul úgy, hogy harmadik éve veretlenek. Közülük Hajdú Kata, Tiba Panna és Torma Luca már felnőtt válogatott.
Lehet, hogy csak átmeneti megoldást jelent ez a felállás a társkapitányokkal, de a legjobb az lenne, ha az eredményesség a távlati gondolkodással együtt járna.
Külön-külön nagyon jó "kerékpárosokról" van szó Mihók Attila és Cseh Sándor esetében, egy igen nehéz és komoly időszakban derül ki, együtt hogyan boldogulnak majd a tandembicikliken.

Minden reggel hírlevelet küldünk az olvasóinknak, amiben az előző nap legfontosabb sporthíreit, az elemzéseinket és persze sok más érdekességet is megmutatunk. Az Eurosport hírlevelére ezen a linken lehet feliratkozni!
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés