Komoly döntést hozott meg az olimpiára a magyar úszók nagy ellenfele

Publikálva 28/03/2021 - 07:48 GMT+2

A világklasszis japán 2012-ben a szám olimpiai bronzérmese, 2016-ban a szám olimpiai bajnoka volt, 2021-ben azonban biztosan nem véd címet. Arra is megvan az ok, hogy miért.

Kosuke Hagino hosszú évek óta az olimpiai és világbajnoki döntők állandó, örökifjúnak tűnő résztvevője, pedig még mindig csak 26 éves. A 2012-es ötkarikás játékokon, néhány héttel a 18. születésnapja előtt, junior világbajnokként robbant be, 400 méter vegyesen az első helyen jutott a döntőbe (ez volt az a versenyszám, ahol Cseh László Michael Phelpsszel együtt alaposan eltaktikázta az előfutamot, az amerikai a jobb benyúlásának köszönhetően megelőzte a magyar klasszist, így továbblépett, míg Cseh kiesett), aztán ott Ázsia-rekorddal Ryan Lochte és Thiago Pereira mögött bronzérmes lett. Egy évvel később összesen hat egyéni számban volt ott a barcelonai világbajnokságon (200 és 400 gyors, 200 és 400 vegyes, 100 és 200 hát), mind a hatban döntőt is úszott, 200 vegyesen és 400 gyorson ráadásul másodikként végzett, utóbbiban japán csúccsal.
A nagy áttörés 2014-ben következett, amikor a dohai rövidpályás-vb-n előbb 400 vegyesen Verrasztó Dávidot is megelőzve ezüst-, majd egy nappal később, 200 vegyesen aranyérmes lett. A többek között egy biciklizés során összeszedett könyöktöréssel is tarkított, ám összességében abszolút jó felkészülési ciklus két évvel később, Rióban tetőzött, hisz 400 vegyesen kisebb meglepetésre óriási Ázsia-rekorddal olimpiai bajnoki címet ünnepelhetett (ebben a számban a japán úszósport történetében először), míg 200 vegyesen Wang Shunnal együtt az első ázsiai versenyző lett, aki valaha dobogóra állhatott - a kínai a harmadik, ő a második helyen zárt. Az éremkollekciót a 4x200-as gyorsváltó bronzával tette teljessé.
Hiába ő mind a mai napig a 200 és a 400 vegyes valaha élt leggyorsabb ázsiai teljesítője (1:55,07, valamint 4:06,05) és a 400 gyors japán csúcstartója (3:43,90), Rió után elkezdődött egy olyan lejtmenet, amiből azóta is nehezen lábal ki. A budapesti világbajnokságon ugyan összejött egy ezüst 200 vegyesen, 400-on csalódást keltő módon csupán hatodik lett, majd 2019-ben a gyenge formája miatt el sem utazott a kvangdzsui vb-re. Depressziós lett, nehezen tudta feldolgozni a riói aranyéremmel járó sikert, minden önbizalma elveszett, és hosszú hónapokra eltávolodott az úszósporttól.
Ha valakinek, neki jót tett a koronavírus-járvány és az olimpia elhalasztása, ugyanis sikerült visszatalálnia önmagához, az utóbbi hónapokban pedig kettőzött erővel edzett - decemberben egy hazai viadalon például egészen erős időt úszott 200 vegyesen, amivel jelenleg a világranglista hatodik helyén áll (a magyar országos bajnokságon junior Európa-csúccsal (1:57,58) győztes Kós Hubert szorította őt ki a legjobb ötből a napokban).
A motiváció új célokkal társul, hisz bejelentette: biztosan nem áll rajthoz 400 vegyesen Tokióban, azaz nem lesz címvédés. Helyette három számra koncentrál, méghozzá a 200 vegyesre, a 200 hátra és a 200 gyorsra. Mindháromban szeretne először is kijutni az olimpiára - a japán válogatót április 3-tól 10-ig tartják -, majd legalább az egyikben dobogóra akar állni, emellett a 4x200-as gyorsváltóval is az éremért mennek. Február elején 200 háton egy 1:55,84-es eredménnyel jelezte visszatérését a világelitbe.
A hagyományosan az amerikaiak felségterületének számító 400 vegyesen (Hagino riói sikerét megelőzően Tom Dolan, Michael Phelps és Ryan Lochte személyében zsinórban ötször nyertek) a magyar bajnokságon Verrasztó Dávid és Bernek Péter végzett az első két helyen, az időeredményeik alapján is övék a védett hely, ezáltal ők ketten indulhatnak Tokióban. Mivel ez lesz az egyik első olyan szám, amiben érmeket osztanak az olimpián, a japánok Hagino hiánya végett a 2019-es világbajnok Daiya Setótól várják azt, hogy egyrészt megismételje honfitársa öt évvel ezelőtti teljesítményét, másrészt minden sportágat tekintve ő legyen az első győztesük a hazai rendezésű játékokon.