Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Élete utolsó olimpiáján, csapatban alkotna maradandót a visszatérésre készülő teniszbajnok

Nánási Antal

Frissítve 13/12/2023 - 21:12 GMT+1

Másfél év kihagyás után 2024 januárjában tér vissza a WTA Tourra a németek háromszoros Grand Slam-győztes teniszezője, Angelique Kerber. A Naomi Osakához hasonlóan szülési szabadság után újra ütőt ragadó játékos ráadásul közel sem egy levezetőkörre készül, a felkészülés finisében ugyanis a lehető legnagyobb célokat jelölte meg 2024-es terveit illetően.

Angelique Kerber

Fotó: AFP

Tényleg ötödik Grand Slam lehet 2024-ben a párizsi olimpia.
Nincs konszenzus a sport világában arra vonatkozóan, hogy egy-egy verseny, vagy egy egész szezon előtt milyen célokat érdemes megfogalmaznia az adott csapatnak vagy egyéni sportolónak.
A teljesíthetőség vagy a motiváció, a képességek reális felmérése, esetleg ezekre való rálicitálás, vakmerő idealizmus, vagy két lábbal a földön járó realizmus? Mi az ideális szemléletmód, ami meg kell, hogy határozza azt a folyamatot, ami azzal végződik, hogy egy sportoló egy számára fontos verseny előtt meghatározza a céljait?
Mint általában minden, ez is egyénfüggő, így a teniszben sincs ez másként.
picture

Novak Djokovic a 2021-es olimpián Tokióban

Fotó: AFP

Az immáron 24 Grand Slam-győzelemmel rendelkező Novak Djokovic például 2024-ben, 37 évesen nem kisebb célt fogalmazott meg önmagának, mint a Golden Slam teljesítése. Ez a bravúr azt jelentené, hogy a szerb a négy Grand Slam-torna mellett a Párizsi olimpiát is megnyerné. Jól ismerjük Djokovic cél-orientáltságát, valamint formaidőzésítési érzékét is, ezen kívül pedig azért sem tűnik lehetetlennek a dolog, mert 2021-ben és 2023-ban is egyetlen mérkőzésre volt a naptári Grand Slam teljesítésétől. Innentől kezdve már “csak” egy plusz lépést jelentene az olimpiával megspékelt Golden Slam, amire 2021-ben Tokióban is vállalkozott, de Japánban be kellett érje egy negyedik hellyel.
A minap az Eurosporton is beszámoltunk arról, hogy a gyermekének augusztusban életet adó Naomi Osaka sem aprózta el a pályafutása új fejezete céljainak meghatározását. A korábbi világelső, emellett négyszeres GS-bajnok japán ugyanis szeretné tovább növelni major-győzelmeinek számát, és az is tervei között szerepel, hogy valami nagyot alkosson az ötkarikás játékokon. Utóbbi eseménnyel kapcsolatban, Djokovichoz hasonlóan, neki is van némi restanciája, Tokióban ugyanis, toronymagas favoritként már a harmadik fordulóban kiesett, igaz, az őt kiejtő Marketa Vondrousova olimpiai ezüstérmével, és főleg idei Wimbledoni bajnoki címével némileg azért legitimálta azt a vereséget.
picture

Osaka Tokióban lánggyújtóként sikeresebb volt, mint a pályán

Fotó: AFP

A nagy célokat megfogalmazók táborához csatlakozott most Angelique Kerber is, aki 35 esztendősen, ugyancsak immáron édesanyaként vág neki karrierje utolsó periódusának.
Az Ausztrál Open 2016-os bajnoka felkészülését, konkrétan az elvégzett munka mennyiségét és minőségét illetően elégedett, arra azonban, hogy mindez mire lesz elegendő, még nem tud választ adni.
“Jól érzem magam. Minden tervezett munkát elvégeztem az ütemtervnek megfelelően.
Nagyon korai lenne még jóslatokba bocsátkozni. Nagyon rozsdásnak érzem a kezdetet itt Ausztráliában, talán ennyire nehezen még egyetlen szezonom sem indult. De emiatt nem csüggedek, sőt, ez még inkább motivál.”
A német teniszező a United Cupon kezdi a szezont és pályafutása új fejezetét, amelyen Alexander Zverevvel az oldalán vezeti hazája csapatát. A páros nem először szerepel év eleji vegyes tornán Ausztráliában, 2018-ban és 2019-ben egyaránt döntőt játszottak az azóta már eredeti formájában jobb létre szenderült Hopman kupán, mindkétszer a Roger Federer-Belinda Bencic párostól vereséget szenvedve.
picture

A 2019-es Hopman kupa döntősei

Fotó: AFP

Talán ezen is felbuzdulva, Kerber vakmerő célt jelölt meg 2024-re vonatkozóan, amelynek első tárgyalásaira épp a United Cup adhat lehetőséget.
“Nagyon boldoggá tenne, ha szerepelhetnék az olimpián. Az az esemény a sport legnagyobb presztizsű versenye, Németországot képviselni pedig számomra minden alkalommal megtiszteltetés. Ausztráliában biztos, hogy beszélünk egy lehetséges olimpiai párosról Saschával.”
Az olimpia alapvetően valamennyi sportágban a legmagasabb nívójú versenyt testesíti meg, ennélfogva pedig az ott aratott győzelem minden más sikert önmagában felülír. Vannak azonban olyan sportágak, amelyek esetében nem az olimpia számít a versenyek versenyének. Ilyen például a labdarúgás, amelynek férfi olimpiai tornáján három, ún. túlkoros játékos kivételével csak 23 éven aluli futballisták vehetnek részt, és ilyen az egyéni sportok közül a tenisz, ahol a Grand Slam-tornák nívóban beelőzik az olimpiát.
Az olimpia szimbolikus értéke ettől függetlenül továbbra is vonzó tényezőnek számít a teniszezők körében, a Roland Garros létesítményeiben sorra kerülő Párizsi játékok tenisztornáján pedig jelen állás szerint pofás kis mezőnyre számíthatunk. A fent már idézett Naomi Osaka kifejezetten készül Párizsra, mint ahogy néhány hónapja tartja magát egy értesülés egy lehetséges Carlos Alcaraz-Rafael Nadal spanyol párossal kapcsolatban is. Ebbe a sorba tökéletesen illene egy Kerber-Zverev német vegyes páros is.
Angelique Kerbernek és Sascha Zverevnek is van már egyéni olimpiai érme, Kerber 2016-ban ezüstérmet szerzett, míg Zverev 2021-ben Tokióban olimpiai bajnoki címet ünnepelhetett.
Forrás: ubitennis.net
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Kapcsolódó témák
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés