Kozuback Kamilla legjobb világkupa-eredményével a 16. helyen zárt Calgaryban

Frissítve 02/01/2022 - 15:54 GMT+1

A rettentő hideggel és a nagy széllel is meg kellett küzdeniük a ridereknek Kanadában.

Sebastien Toutan nyerte a férfi slopestyle-versenyt

Fotó: FIS

Kezdjük a sort a magyar szempontból is érdekes snowboarddal. A tét továbbra is az, hogy lesz-e a téli olimpiák történetében először magyar boardos a februárban megrendezendő pekingi olimpián. A verseny még mindig nyílt, és elméletben arra is van még esély, hogy akár két versenyzőnk is ott legyen.
A lányoknál Kozuback Kamilla – akivel nemrégiben mi is beszélgettünk, az interjú itt olvasható el – tovább javítva eddigi legjobb világkupa-eredményét ezúttal a 16. helyen végzett. Kamilla inkább biztonsági taktikát választott ez alkalommal, és ez meg is hozta az eredményt, hiszen nyolc versenyzőt is maga mögé utasítva egy értékes top 20-as helyezést szerzett. Ismerve azonban Kamilla tehetségét és trükkarzenálját – első magyar női snowboardosként a közelmúltban már lerakta a cab dub 900-at – biztos, hogy ennél jóval előrébb is fogjunk őt látni majd a vk-sorozatban. Az olimpiai kvótákért folyó harcból még két verseny van hátra: január 6. és 8. között Mammoth Mountainbe látogatnak a riderek, míg január 13. és 16. között a svájci Laax ad majd otthont mind a slopestyle-, mind pedig a félcső-versenyeknek. Ezeken a helyszíneken van tehát még lehetőség a további pontok gyűjtögetésére.
Kérdés, hogy vajon Fritz Botondnak is lesz-e alkalma mind a két versenyen elindulni. A magyar boardos pozitív koronavírustesztje miatt nem tudott rajthoz állni Kanadában és az Egyesült Államokbeli szereplése is kérdőjeles egyelőre. Ha nem tudna ott lenni Amerikában, az azt jelentené, hogy az olimpiai kvalifikációs sorozatból csupán egyetlen verseny maradna számára az értékes pontok megszerzésére. Drukkolunk Botondnak, hogy minél hamarabb ismét rajthoz állhasson, addig viszont érdemes meghallgatni a vele készült beszélgetést, amelyet még karácsony előtt rögzítettünk. A beszélgetés itt hallgatható meg:
A szezonnyitó slopestyle-versenyen egyébként nem volt túl egyszerű dolguk a boardosoknak. A zord időjárási körülmények megnehezítették a versenyzők helyzetét, hiszen a -30 foktól a szeles időn át, egészen a hóeséséig volt itt minden az elmúlt néhány napban. A legjobbakat azonban ez sem állíthatta meg, hogy egy kiváló versenyt varázsoljanak az 1988-as téli olimpia helyszénére. A január első napján megrendezett fináléba a nőknél 8-an, míg a férfiaknál 16-an kvalifikálták magukat.
A lányoknál, az idei szezonban bombaformában lévő japán Kokomo Murase bizonyult a legjobbnak. Murase az idei szezonnyitó churi big air-versenyen nyerte meg élete első vk-versenyét, míg Calgaryban 2022 első viadala is az övé lett, ezzel kettőre növelve győzelmei számát. A dobogó második fokára honfitársa Miyabi Onitsuka fért fel, aki a maga 23 évével a japán csapat veteránjának számít, és aki ezzel első slopestyle-dobogóját tudhatja magénak. A harmadik helyre a kétszeres világbajnok, a tavalyi győztes hazai Laurie Blouin állhatott fel.
A férfiaknál a kanadaiak a dobogó legfelső fokát szerezték meg Sebastien Toutan révén. 2018 big air olimpiai bajnoka eddig inkább kívülről nézte a kanadai csapat olimpiai keretét, hiszen a szezonban a hazai versenyt megelőzően csupán egy 39. és egy 23. hely volt a mérlege. Toutan közel két év után tudott ismét világkupa-elsőséget szerezni, amely hatalmas lépést jelent számára az olimpiai csapatba kerülés felé. A kanadai így nyilatkozott a győzelme után:
„Ez fantasztikus. Mindenképpen szükségem volt egy jó eredményre a mai napon. Természetesen szeretnék újra olimpiára menni, de az eddigi eredményeim alapján erre kevés volt az esély. Tudtam, hogy egy jó eredményre lesz szükségem, a célom a legjobb négy közé kerülés volt. Azzal hogy győzni tudtam, úgy érzem, újra ott vagyok a versenyben.”
A második helyet a norvég Mons Roisland, míg a harmadikat a 21 éves amerikai Luke Winkelmann szerezte meg, aki valószínűleg a verseny legérdekesebb menetét mutatta be. Roisland második helyével a park- és félcső összetett világkupában az élre ugrott.

Két versenyt is rendeztek a félcső vk-sorozatban Calgaryban

Fotó: FIS

A freestyle síelőknek félcső-versenyt rendeztek Calgaryban, ráadásul nem is egyet, hanem rögtön két versenyen állhattak rajthoz a síelők a 2021-22-es esztendő fordulóján. Mind a nőknél, mind a férfiaknál duplázást láthattunk a mostoha időjárási körülmények között megrendezett versenyeken. Az idén gyakorlatilag verhetetlen kínai Elieen Gu ismét bebizonyította, hogy miért ő az olimpiai bajnoki cím egyik legnagyobb aspiránsa. A még mindig csak 18 éves szupertehetségnek elég kaotikusan indult a kanadai versenye, ugyanis néhány nappal a rajt előtt elvesztette az útlevelét, így csupán a selejtezők megkezdése előtt néhány órával tudott megérkezni Calgaryba. Ráadásul az olimpiai parkba 45 perccel a kezdés előtt esett be csupán. A modellszakmában is a szárnyait bontogató Gu azonban így is ellenállhatatlan volt, és ez a közjáték sem zavarta meg a koncentrációját. Olyannyira nem zavarodott meg, hogy az első döntőben az egyik legelképesztőbb menetét mutatta be.
„Tegnap még egy másik országban voltam útlevél nélkül és azt sem tudtam, hogy egyáltalán eljutok-e ide. Az utolsó pillanatban megoldódott a dolog, utolsóként értem el a gépemet, de a telefontöltőm nem volt nálam, ráadásul sem az anyukám sem az edzőm nem volt velem. Úgyhogy mondhatni kicsit kaotikus kezdés volt. A felvonón viszont tudtam beszélni az édesanyámmal és az edzőmmel is, ráadásul az itteni barátaim is nagyon támogatóak voltak, így teljesen megnyugodtam. A legfőbb célom az volt, hogy kijöjjek, és jól érezzem magam. Ez sikerült is” - nyilatkozta Gu az első győzelmét követően.
A második felvonás már kicsit nehezebben indult a kínai lánynak, akinek a hatalmas széllel is meg kellett birkózni az év első napján. Az első menetében hibázott, de a második csúszása 92,8 pontosra sikerült, amely elég volt számára a győzelemhez. Gu ezzel az elsőségével karnyújtásnyira került a félcső kristálygömbjétől, hiszen 80 ponttal vezet a kanadai Rachael Karker előtt, amikor is már csak egy verseny van hátra a sorozatból. A szabadstílusú síelők világkupáját is magabiztosan vezeti a maga 400 pontjával.

Elieen Gu és Brendan Mackay is duplázni tudott Kanadában

Fotó: FIS

A férfiaknál Brendan Mackay duplázását láthatta a haza közönség. Az abszolút hazai pályán csúszó Mackay az első versenyen három 92 pontot érő mentet is bemutatott, ezzel egyértelműen bebiztosította győzelmét, amely egyúttal első vk-elsőségét is jelentette. Ha pedig egyszer egy üzlet beindul, akkor onnantól nincs megállás, így az első győzelmet hamar követte a második is. A dobogó második fokára mind a kétszer az amerikai Alex Ferreira fért fel, ezzel tovább folytatva azt az őrült hajszát, amit ők ketten egymás ellen vívnak az idei szezonban. A Calgaryban rendezett versenyek után holtversenyben vezetik a félcső szakági világkupát 260-260 ponttal. A kétszeres olimpiai bajnok – és ezzel a sportág egyedüli férfi olimpiai bajnoka – David Wise egyelőre nem jeleskedik a szezonban, Kanadában is két nyolcadik helyet tudott csak megcsípni, ezzel pedig egyre inkább veszélybe kerül az olimpiai címvédés a számára.
A folytatásban mind a snowboardosok, mind a freestyle síelők Mammonth Mountainbe helyezik át székhelyüket, ahonnan január 8-án és 9-én láthatnak majd közvetítéseket az Eurosport 2 képernyőjén.