Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Teljes abszurd: jön az aranygolyó, 167-es breaket is lehet lökni a szaúdi snookertornán

Buzás Gábor

Frissítve 03/03/2024 - 15:51 GMT+1

Hétfőtől szerdáig tart Szaúd-Arábia első profi snookertornája, a World Masters of Snooker. A verseny a bejelentésétől fogva számos okból ellenérzést szült, ráadásul két nappal a kezdete előtt változtattak egy elég fontos részleten. A legérdekesebb és a legellentmondásosabb talán az úgynevezett "aranygolyó" bevezetése, melynek segítségével akár félmillió dollárt is lehet kasszírozni.

John Higgins

Fotó: WorldSnooker

Maga a helyszín, azaz Szaúd-Arábia váltotta ki az egyik legfőbb botrányt, hiszen tudjuk, hogy arrafelé nem erősek az emberi jogok tiszteletben tartása terén.
A játékosokat ez a tény nemigen zavarta, senki sem utasította vissza a meghívást. Ami valahol érthető, hiszen nagyon komoly pénzeket lehet nyerni a tornán - a győzelemért annyi jár, mint a Masters elsőségéért. A játékosok talán úgy voltak vele, hogy elsősorban a tornákat szervező World Snooker Tour feladata megállapítani, hogy hol lehet verseny és hol nem. De persze az esetleges negatív véleményekről nem sok szó esett.
Shaun Murphy annyit megjegyzett, hogy ha csakis olyan országban lehetne versenyt rendezni, ahol hibátlanul tiszteletben tartják az emberi jogokat, akkor Nagy-Britannia is kiesne a pixisből. Olyan véleménnyel is lehetett találkozni, hogy Kína sem a legerősebb ország ezen a téren, ott mégis hemzsegnek a versenyek. Meg hát végülis a snookernél sokkal nagyobb sportok is megjelentek már Szaúd-Arábiában, nem kéne lemaradni...
Egészen szombatig úgy volt, hogy a hivatalos világranglista első nyolc helyezettje, plusz két térségbeli szabadkártyás játékos vesz részt ezen a meghívásos versenyen. A hétvégén aztán kiderült, hogy bővítik a mezőnyt, meghívták a ranglista kilencedik és tizedik helyezettjét is, azaz Ding Junhuit és John Higginst. Ez önmagában nem gond, bár nagyon sajátos, hogy csak két nappal a verseny előtt derül ki. Mint ahogy a részletes díjazás és az aranygolyó-szabályzat közzétételét sem siették el.
Nézzük a menetrendet: lesz egy szabadkártyás forduló, ahol Ding, illetve Higgins játszik a két helyi szabadkártyással, Omar Alajlanival és Ali Alobaidlivel. Ha valamelyik profi elköveti azt a gondatlanságot, hogy kikap, akkor hivatalosan "csak" 5000 dollárt keres - de persze a fellépti díjakról nem tudunk. Ezt a két mérkőzést hétfő délután játsszák, magyar idő szerint 15 órás kezdettel előbb Dingék, majd Higginsék állnak asztalhoz.
Hétfő este a győztesek, azaz nagyjából biztosra vehetően Ding és Higgins megint asztalhoz lépnek. A kínai sztár ellenfele Ali Carter lesz, a skótok négyszeres világbajnoka pedig Mark Williamsszel csap össze.
Kedden játsszák le a negyeddöntőket. Délután Mark Allen és Mark Selby, utánuk Carter / Ding és Luca Brecel találkozik. Este érkezik Judd Trump és Shaun Murphy, utánuk pedig Ronnie O'Sullivan és a Higgins - Williams mérkőzés győztese. Szerda délután elődöntők, este a finálé. Minden mérkőzés négy nyert frame-ig tart, kivéve a döntő, ahol ötöt kell majd nyerni. A győztes 250.000 fontot kap, a második helyezett 125.000-et, az elődöntősök 75.000-et, a negyeddöntőben búcsúzók 50.000-et.
De nem ez a lényeg. Hanem az a fránya aranygolyó, ami igazán szaúdivá teszi ezt a versenyt. A szervezőknek ugyanis az a céljuk, hogy szülessen 147-nél nagyobb break, és ezt egy extra golyóval szeretnék elérni. Az aranygolyó 20 pontot fog érni, de csak akkor lehet belökni, amikor a játékos már eljutott 147 pontig. Ha végül esik az aranygolyó is, akkor 167-es lesz a break, és hatalmas a boldogság.
picture

Az aranygolyó belökése 500 000 dollárt ér

Fotó: WorldSnooker

Merthogy aki ezt eléri, az 500.000 dollárral gazdaszik. Ami snookeres körökben rengeteg pénz. Fontra átszámítva nagyjából 395.000, ami azt jelenti, hogy csak a világbajnoki cím megszerzésével lehet ennél többet keresni. Ne legyen kétségünk, rá fognak menni erre a perverz nyereményre. Könnyen lehet, hogy a golfból jött az ötlet - ott a hole in one-t (amikor egy ütéssel oldasz meg egy szakaszt) szokás különdíjjal (luxusautóval vagy jachttal), illetve egészen extrém, akár millió dolláros nagyságrendű pénzösszeggel díjazni.
De talán még ezzel sem lenne olyan nagy gond. Persze, némileg bohóckodássá változtathatja a játékot, de talán ez még nem olyan nagy baj. Az viszont egészen bizarr, hogy a félmillió dolláros különdíjat annak ajánlották fel, aki elsőként hozza össze a 167-es breaket. Magyarán az utólag behívott Higginsnek és Dingnek lesz rá a legjobb sansza (pláne, hogy kvázi tét nélküli meccseket játszanak amatőrök ellen), és megeshet, hogy mire az egyébként legnagyobb favoritnak gondolt O'Sullivan vagy Trump egyáltalán asztalhoz áll, már el is vitte valaki a különdíjat. És ezt így azért elég nehéz értelmezni.
Az aranygolyót egyébként a (tévében nézve) felső rövid falra, azaz a barna fölé helyezik az asztalra. Addig lesz az asztalon, amíg van esély a maximumra. Nem szabad hamarabb eltalálni, mint más golyót, és nem eshet be - ha bármelyik megtörténik, az hiba, és az ellenfél következik. Elmozdítani, azaz játékba hozni viszont szabad, megkönnyítendő a végső belökését.
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés