Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

A megsértett olimpiai bajnok, Mickey Rourke trükkje és a titkok, amiknek a jégen kellene maradniuk

Gecsei Dina

Frissítve 14/11/2022 - 21:55 GMT+1

Egészen extra interjút közölt az FS Gossips nevű, műkorcsolyával foglalkozó oldal egy pár éve visszavonult olimpiai bajnokkal, a jégtáncos Elena Ilinykh-kel. Olyan témákat érintettek, mint az áldozatok, amiket az olimpiai éremért kell meghozni, a szorgalom, a szerencse, a testsúly vagy a kemény edzések, de olyan őszinte válaszokkal, és olyan határozott véleménnyel, amilyet ritkán olvasunk.

Elena Ilinykh és Nikita Katsalapov

Fotó: AFP

Az fs-gossips.com nevű, műkorcsolyás hírekkel (és pletykákkal) foglalkozó oldalon közöltek egy hosszú, eredetileg orosz nyelvű interjút Elena Ilinykh-kel. A 28 éves korábbi jégtáncos Szocsiban aranyérmet szerzett a csapatversenyben, jégtáncban pedig harmadikok lettek Nikita Katsalapovval, de Európa-bajnoki ezüst- és bronzérme is van, 2010-ben pedig junior világbajnok lett. Öt éve vonult vissza, azóta neki és a férjének, az orosz színész-balett-táncos Sergei Poluninnak két fia született, most különböző jégshow-kban szerepel, és mint kiderült, nem fogja vissza magát, ha őszintének kell lenni egy-egy interjúban. Mutatjuk, mire gondolunk..
Sohasem felejtem el, amit mondtál egyszer, hogy amikor befejezted a versenysportot, megfogadtad magadnak, hogy soha többé nem állsz a mérlegre. Ennyire traumatikus élmény volt ez?
Az volt, persze. És nem csak ez. Bár időnként, amióta hallom, hogy sportolók ilyesmikről beszélnek a nyilvánosság előtt, nem tudom, hova tegyem ezeket. Egyrészt megértem, hogy ezek a nyilatkozatok egyfajta segélykiáltások, másrészt viszont úgy gondolom, nem kellene mindent kiteregetni, ami ott, a jégen történik.
Olyan ez, mint amikor hollywoodi filmet forgatnak, gyönyörű a kép, mindenki boldog, és senkit sem érdekel, mi történik a színfalak mögött.
Most, hogy már befejezted a sportot, tudsz őszintén válaszolni arra, hogy megérte-e?
Persze. Nyilván mindannyian egy ideális világban akarunk élni, ahol senki sem szid minket, ahol senki sem kényszerít arra, hogy fogyjunk le, és ahol minden meg van engedve, amit csak akarunk, miközben olimpiai bajnokok leszünk (lehetőleg többszörösen), és elkorcsolyázgathatunk vagy 45 évig.
De ez nem így megy, tudjuk, milyen a sport, tudjuk, hogy mivel kell szembenézni, és igen, ez cseppet sem egyszerű. Viszont mindig ott van a lehetőség, hogy azt mondja valaki, hogy „srácok, én ezt nem bírom”, és akkor ki lehet szállni.
De igazából még sohasem hallottam senkitől, aki elérte a célját, hogy panaszkodott volna az életére.
picture

Elena Ilinykh és későbbi jégtánc-partnere, Ruslan Zhiganshin

Fotó: AFP

Több mint 30 éve írok sportról, és gyakran azt veszem észre, hogy szinte lehetetlen elmagyarázni az embereknek, hogy semmihez sem hasonlítható az a szint, amikor a sportoló már az olimpiai érmekért harcol.
Az egy teljesen más világ. Ahogy idősebb lettem, akkor kezdtem megérteni, hogy bármennyire is tehetséges vagy szorgalmas egy sportoló, mindennek a megfelelő időben, a megfelelő helyen kell egyszerre összeállnia.
Tehetség, szorgalom, szerencse, a helyszín, hogy ne legyél covidos, ne kapj - teszem azt - ételmérgezést, hogy ne legyél beteg, vagy csak hogy ne bal lábbal kelj fel a verseny napján... Nem is olyan régen Alina Zagitova nagyon megsértődött rám, mert azt írtam, hogy a phjongcshangi győzelménél nagyon szerencsés volt számára a csillagállás, és elképesztő, mennyire minden klappolt neki.
Teljesen egyetértek. Nem is igazán értem, amikor az emberek azt mondják, hogy „ezt én értem el!”, mert nem, ott vannak a rokonok, az edzők, a specialisták, akik veled dolgoznak, nekik is ugyanúgy mindennek össze kell állnia a napon, amikor versenyzel. Minden olimpiai győzelem egy hihetetlen adag szerencse is egyben.
Gabriella Papadakis nemrég bevallotta, hogy egy évvel az olimpia előtt abortusza volt, ezért tudott versenyben maradni az olimpiára. Erre képes lennél?
Olvastam azt az interjút, és megpróbáltam magam beleképzelni abba a helyzetbe. Próbáltam elképzelni, hogy Kolja és Nikita (Morozov, Katsalapov) hogyan reagálna... Nikita nyolc évig korcsolyázott velem, együtt nyertünk junior vb-t, és egy csomó más versenyt, együtt haladtunk a közös a céljaink felé, és egyszercsak bejelenteném, hogy „srácok, szülni fogok”.
Valószínűleg nem merném ezt mondani, sőt, ez megint egy olyan sztori, amit nem biztos, hogy egyáltalán nyilvánosságra kell hozni.
Te döntöttél az abortuszról, vagyis az olimpiát helyezted a fontossági sorrended elejére. Miért kellene bárkinek is sajnálni téged emiatt?
picture

Elena Ilinykh és Nikita Katsalapov

Fotó: AFP

Ilinykh az interjúnak ezen a pontján mesélt kicsit a családjáról, a gyermekeik születéséről, és hogy milyen boldogságot jelent neki anyának lenni.
Tudom, milyen érzés, amikor az ember annyi éven át fgyel arra, hogy hány kiló, aztán egyszer csak egy „plusz húszas” állapotban találja magát.
Amikor szeretnek, nem veszed észre ezeket a dolgokat. Én viszont három hónappal a szülés után úgy döntöttem, szeretnék visszatérni a versenysúlyomhoz, és elkezdtem figyelni magamra. Soha nem fogytam még ilyen könnyen, ez a 20 kiló 3-4 hónap alatt eltűnt. Most már csak néhány kilót kell leadnom, hogy elérjem azt a súlyt, amivel az olimpián voltam.
De sokat szenvedtél emiatt a sportban, nem?
Nekem úgy tűnik, hogy a gyerekek a műkorcsolya világában nem magukért, hanem az edzőikért teszik meg ezeket a dolgokat. Például soha nem értettem, amikor azt mondták, hogy soványnak kell lenned, különben a partnered nem tud felemelni. Állandóan éhes vagy, és ahelyett, hogy ennél valamit, csak fogysz, fogysz, fogysz. Fogysz, mert az edződ ezt mondta, vagy valami nő a szövetségtől, vagy az anyukád, a partnered azt mondta.
Valaki másért próbálsz fogyni, mert úgy érzed, hogy tartozol nekik ezzel. Ezt kellene a gyerekeknek elmagyarázni valahogy, hogy értsék, hogy miért vagy kiért csinálják ezt.
Olvastam pár interjúban, hogy szerinted az ideális edző olyan, mint Eteri Tutberidze.
Mindig is szerettem a kemény munkát. Sergei-jel nemrég Amerikában találkoztunk Mickey Rourke-kal, a színésszel. Ő mesélte, hogy az egyik filmjében volt egy drámai jelenete, amikor sírnia kellett, ő pedig úgy csalt könnyeket a szemébe, hogy ránézett az elhunyt nagyanyja fényképére. Sőt, még az ügynökét is megkérte, hogy verje meg egy övvel, hogy tényleg fájjon. Valaki így készül a szerepére, valaki meg máshogy...
Ha kiabálnak velem, mielőtt kimegyek a jégre, az nekem bátorságot ad, meg valami egészen hihetetlen adrenalin löketet. Bár lehet, hogy ez épp amiatt van, hogy a műkorcsolyázásban már egész gyerekkorodtól kezdve kiabálnak veled, és hozzászoksz. Amikor hirtelen abbahagyják, az ijeszt meg, hogy „igen, itt valami nem oké”.
picture

Nikita Katsalapov és Elena Ilinykh

Fotó: AFP

Ilinykh mesélt még arról, hogy milyen jövőt lát maga előtt, hogy szeretne saját jégtánc show-t, hogy miért választották a fiaiknak azt a nevet, amit, és még sok minden másról.
De ami igazán megkongatja az agyban azt a bizonyos vészcsengőt, az az, amit Gabriella Papadakis döntéséről mondott, és csak ezért érdemes látni a kontextust is, amiben elhangzott ez a vélemény. Papadakis vetéléséről nagyon kevés információ található az interneten, az pedig, hogy az olimpiai bajnok sajnáltatná magát, vagy azért adna interjúkat a témában, hogy bárki sajnálja, tényszerűen nem igaz. Viszont ez pont egy olyan kérdés, amivel érdemes foglalkozni, és cseppet sem baj, ha a "jégen kívül" is téma lesz, mert ez jóval túlmutat a sporton. Szóval hálás köszönet ennek az interjúnak, amiért útjára engedte a vezérhangyát, hamarosan jövünk a folytatással!
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés