Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

David Beckham: „Nem gondoltam arra, hogy tíz év múlva saját klubom lesz, és szerződtetem Leo Messit"

Gecsei Dina

Publikálva 01/10/2023 - 14:41 GMT+2

David Beckham neve a napokban viszonylag sokszor fel fog bukkanni a médiában, ugyanis hamarosan érkezik a Netflixre egy új dokumentumfilm-sorozat, ami azt ígéri, soha nem látott felvételeket, soha el nem mesélt történeteket és még sok más érdekességet mutat majd be a nézőknek a legendás játékos életéből.

David Beckham

Fotó: Getty Images

A 'BECKHAM' egy négyrészes dokumentumfilm-sorozat, ami 2023. október 4-től lesz elérhető a Netflixen. A sorozat készítői elmondták, hogy eddig soha nem látott archív felvételeket láthatunk David Beckham elmúlt bő negyven évéből, és hogy a család mellett természetesen megjelennek a futballvilág ismert szereplői is, akik örömmel osztottak meg részleteket az életéről, a pályafutásáról, és néhány olyan emlékezetes esetről a pályán, aminek a részleteiről korábban még soha nem hallottunk.
A sorozat Beckham életének szinte minden területét körbejárja, elmeséli a munkásosztályból származó srác történetét, akiből az a befolyásos férfi lesz, aki egy Spice Girlt vesz feleségül, meg persze – és számunkra ezek tűnnek a legérdekesebbnek –, bemutatja, hogy mik zajlottak a háttérben, amikor David Beckham volt a focivilág egyik legnagyobb sztárja (vagy épp a leggyűlöltebb figurája Angliában).
A Telegraph még a sorozat bemutatása előtt készített egy interjút Beckhammel, ami messze nem csak azoknak szól, akik a kilencvenes évek manchesteri színfalai mögé szeretnének bepillantani, vagy akik az Inter Miami és Lionel Messi főnökéről tudnának meg előszeretettel belsős infókat.
Kezdjük is rögtön Miamival. Beckham elmesélte, hogy nyáron kétszer is huzamosabb ideig az Egyesült Államokban tartózkodott, először azért, hogy pontot tegyenek az igazi nagy ügylet, a Messi-szerződtetés végére.
David Beckham 2013 óta dolgozott azon, hogy egy befektetői csoporttal létrehozzanak egy klubot, ami később az MLS-ben indulhat majd. Ez 2018-ra valósult meg, a klubnak, aminek a hivatalos neve Club Internacional de Fútbol Miami, rövidítve Inter Miami CF, Beckham lett az elnöke.
Szóval tíz év alatt eljutottak oda, hogy nemcsak, hogy megvalósították a tervüket, hanem még egy ekkora sztárt is sikerült megszerezniük, mint Lionel Messi. Az elnök viszont messze nincs elszállva magától, a második amerikai útja azért volt szükséges, hogy néhány hetet el tudjon tölteni a csapattal – ez azt jelentette, hogy minden reggel 7 órakor megérkezett az edzőpályára, hogy személyesen üdvözölje a játékosokat. Nem túl szokványos dolog ez egy milliárdos klubelnöktől, de Beckham úgy érzi, nem csak a klub arcának kell lennie, hanem minden helyzetben képviselnie is kell azt.
picture

Messi és Beckham

Fotó: SID

Focistaként még eszébe sem jutott, hogy egyszer majd egy ekkora üzleti birodalom élére kerül, de a visszavonulásakor azonnal tudta, hogy bele kell vágnia valamibe.
A dokumentumfilm bemutatja azokat az időket, amikor még a Manchester Unitednél eltöltött évek elején elkezdték tudatosan felépíteni a közös brandjüket feleségével, Victoriával.
„A megérzéseim alapján tettem, amit tettem, nem gondoltam arra, hogy »tíz év múlva saját klubom lesz, és szerződtetem Leo Messit«. De az összes döntésem, amit fiatalabb koromban hoztam, szerencsére bejött” – mondja.
Nem gondolnám, hogy okos voltam, csak önmagamat adtam.
picture

David Beckham

Fotó: Getty Images

A legtöbb visszavonult sportolóval ellentétben Beckham nem szeret nosztalgiázni a pályafutásáról, az egykori dicsőségeinek felidézése nem tartozik a kedvenc elfoglaltságai közé, sőt.
„Mindig is ilyen voltam, szeretek azonnal továbblépni. Így neveltek minket a Unitednél. Tripláztunk (1999-ben), de aztán Sir Alex még aznap este azt mondta, »rendben, most menjetek, és csináljátok ezt meg újra a következő szezonban«. Nem igazán szeretek túl sokat beszélni a dolgokról, vagy túl sokat merengeni rajtuk” – meséli, és ebből már lehet arra is következtetni, hogy a netflixes interjúk egy jó része már-már kínzásnak tűnt a számára, pedig a rendező vagy két éven keresztül kérdezgette mindenféléről. De akkor miért is vállalta be?
„Tíz évvel a visszavonulás után így éreztem helyesnek” – mondja.
„Az a bizonyos szabadrúgás a görögök ellen, a stoplis, ami eltalált [hála Sir Alex Fergusonnak]… az emberek ismerik ezeket a történeteket, de az én oldalamról még sosem hallották őket.”
A sorozatban egyébként megszólal maga Ferguson is, de halljuk Cantonát, a fél 1999-es Manchester Unitedet, az LA Galaxyval, az AC Milannal és a PSG-vel kapcsolatban álló figurákat, sőt, még az a Diego Simeone is beszél, akinek azt a bizonyos 1998-as piros lapot köszönhette Beckham.
picture

David Beckham piros lapja

Fotó: AFP

Egyébként érdekes, valóban sok különböző történetet ismerhetünk Beckhammel kapcsolatban, de kevés olyan esetet tudunk felidézni, amikor ő maga mondta el, pontosan mi történt vele, vagy mit érzett akkor. Most azonban a Fergusonnal való konfliktusa és a keserű távozása a Unitedtől is terítékre kerül, kicsit beleláthatunk abba, milyen volt számára elhagyni a klubot, amihez 14 évesen csatlakozott, és amiről azt hitte, örökre a tagja marad.
„A Man United elhagyása nem az én döntésem volt” – mondja már mai fejjel, de elismeri, hogy valószínűleg ez volt a helyes döntés mindkét fél számára. A rendkívül fiatal United apafigurája, Ferguson és ő eredetileg Beckham celebsége miatt kapott össze, sokáig nem is beszéltek egymással. Az eset után a focista három évig nem is bírta megnézni a United meccseit.
Annak ellenére, hogy kibékültek, ő és Ferguson nyilvánvalóan soha nem beszélték át, miért érezték ennyire megbántva magukat, most viszont interjúk sorozatán keresztül lehetőségük adódott erre.
„Nem gondoltam volna, hogy ennyire elérzékenyülök, amikor erről beszélek” – mondja Beckham.
picture

Sir Alex Ferguson és David Beckham

Fotó: Imago

És ha már szóba került az a bizonyos piros lap, amit az 1998-as világbajnokságon, a legjobb 16 között Argentína ellen kapott, az is egy jó példa arra, milyen mélyre próbáltak ásni a sorozatban.
Glenn Hoddle, Beckham másik gyerekkori példaképe a 23 éves játékosát hibáztatta a csapata vereségéért, ami annyira mély sebeket hagyott benne, hogy még a családjára is kiterjedt ez. A dokuban a családtagok, az édesanyja és a felesége is megszólalt, előbbi még mindig szinte undorodik Hoddle-től, Victoria pedig még arra sem képes, hogy „férfinak” nevezze. Ez a szál végül nem oldódott meg a Netflix-manók segítségével, állítólag Hoddle volt az egyetlen, akit megkerestek, hogy adjon interjút, de ő elutasította azt.
A piros lapos eset után egyébként Beckham lett az ország leggyűlöltebb embere, biztos sokan emlékeznek rá, hogy egy kocsma előtt még fel is akasztottak egy Beckham-figurát, a fejével ellátott darts-táblákat nyomtatott a Daily Mirror, meg hasonló finomságok.
„És akárhányszor beszéltem róla, vagy interjút adtam, csak annyit mondtam: nehéz volt” – de a sorozatban Victoria elmondja, hogy az akkor még csak vőlegénye valójában depresszióban szenvedett.
„Így van” – mondja ma David. „De ez olyasmi, amit soha nem vallanék be, mert olyan apa nevelt fel, aki, ha azt mondtam volna, hogy »Apa, ma egy kicsit rosszul érzem magam«, azt mondta volna, hogy »Fiam, csináld tovább«. De én depressziós voltam. Nem ettem, nem aludtam. Napról napra azon gondolkodtam, hogy mi jöhet még. Az emberek azt mondták, hogy el kellene hagynom az országot. Kemény volt” – meséli Beckham.
picture

David Beckham, Alex Ferguson

Fotó: Getty Images

Szakemberhez viszont nem fordult, tudta, hogy jó ötlet, és látja, hogy manapság egyre többen fordulnak ilyen fajta segítséghez. „De én az East Enden nőttem fel Londonban, ha azt mondtam volna apámnak, hogy »terápiára van szükségem«, azt felelte volna, hogy »minek?«. Így hát csak lehajtottam a fejem és még keményebben dolgoztam."
Azt is elmesélte, hogy hálás azért, hogy akkoriban még nem volt közösségi média, még akkor is, ha mára azért már finomodott is, és kevésbé bántóak az angol focistákkal szembeni kritikák ezeken az oldalakon (persze, van, ami nem az, ahogy azt Bukayo Saka, Lauren James vagy Harry Maguire meg is tapasztalta).
A sorozatban aztán a valósághoz hűen szinte egymást követi a pokol és a menny, mindössze három év választotta el a piros lapos esetet attól, amikor minden helyre jött. Egy évvel a kiállítás után jött a manchesteri triplázás, utána csapatkapitány lett az angol válogatottban, feleségül vette az egykori Spice Girlt, megszületett az első gyermekük.
És akkor kezdődtek a problémák is a celebséggel és Fergusonnal, aki úgy érezte, Beckham kinövi a csapatot (végül aztán az országot is kinőtte, ahogy fogalmaz a Telegraph újságírója).
picture

A Beckham-család

Fotó: Eurosport

Sőt, annak ellenére, hogy már majdnem 50 éves, és már hosszú ideje nem láttuk focizni sem, a népszerűsége még mindig meghaladja a világ szinte minden más labdarúgóját vagy egykori labdarúgóját.
Beckhamnek nemcsak több Instagram-követője van, mint bárkinek Gareth Southgate jelenlegi csapatában, hanem több van neki, mint mind a 33 játékosnak együttvéve. Valójában csak Cristiano Ronaldo, Messi, Kylian Mbappé és Neymar rendelkezik több online követővel, mint Beckham, akinek a posztjai 83 millió embert érdeknek. Egyetlen brit van, akit töben követnek, ő pedig nagyon nem focista, még csak nem is sportoló: Dua Lipa az.
Pedig még most is, hogy már nem aktív, betalálják néha a viselt dolgai miatt – legutóbb például azért, mert elfogadta, hogy a 2022-es katari foci-vb nagykövete legyen, a rosszindulatú feltételezések szerint csupán a pénzért.
Azzal vádolták, hogy „elfogadta a jó kövér csekket” ezért, miközben Katar nőkkel és a szexuális kisebbségekkel szembeni álláspontja elfogadhatatlan, az emberi jogokkal mit sem törődnek, és emlékezhetünk mi is a további vádakra. Bekcham erre is reagált.
„Mindig megvizsgálom a partnereket, akikkel üzletet kötök. Szerettem volna részt venni a világbajnokságon, szeretem látni, ahogy a játék fejlődik, és ez azt is jelenti, hogy eljut olyan helyekre, ahol addig még nem járt” – mondja.
„Mindig is az volt a filozófiám, hogy nem szabad kirekeszteni az embereket, mert ha nem veszünk részt valamiben, és nem adunk lehetőséget az embereknek, akkor a világ nem változik. Számomra az ezzel való foglalkozás sokkal fontosabb, mint az elutasítás” – teszi hozzá.
„Tudtam, hogy ezzel szemben lesznek fenntartások, hogy lesznek kérdések, hogy lesznek kritikák, de mindig is hittem abban, hogy a futball egy nagyon erős eszköz a kezünkben.”
picture

Beckham Katarban

Fotó: Getty Images

És végül az is szóba került, hogy mi van most David Beckhammel, hogy kezeli a láthatóan kiváló formában lévő, de azért mégis csak lassan ötvenes férfi, hogy az idő őt sem kíméli? Erre is kitértek az interjúban.
„Sokan mondják, hogy nem jó dolog megöregedni, és vannak bizonyos részei, amelyek tényleg nem a legjobbak, de engem nem zavar. Mindig is fájt, amikor reggel felkelek. Amióta befejeztem a focit, fáj a hátam, fáj a csípőm, fáj az achillesem... De tudod, ez is hozzátartozik."
De hogy megőszülni, megkopaszodni? Na, az nem érdekel.

A sorozat a Netflixre október 4-én érkezik, a Telegraph cikkét ezen a linken lehet elolvasni.
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Kapcsolódó témák
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés