Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Akik nagyot robbantottak: az idei szezon legtöbbet fejlődő versenyzői

Szabó Bence

Publikálva 28/11/2021 - 10:10 GMT+1

Vannak, akik csak több év után lépnek szintet és vannak, akik váratlanul gyorsan veszik a lépcsőfokokat. 2021-ben mindkét típusból akadt bőven a mezőnyben, most összeszedtük, szerintünk kik léptek elő leginkább ebben az idényben.

Tim Merlier a Benelux kör 4. szakaszán

Fotó: AFP

2021 legnagyobbat fejlődő versenyzői között akad jövőbeni háromhetes esélyes, sprinter és vérbeli hegyimenő is, többen viszont olyan sokoldalú tehetségek, hogy beskatulyázni sem érdemes őket egy szerepbe.

Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma)

Azt, hogy a Jumbo-Visma fiatal versenyzője tehetséges, már az elmúlt évek alapján is lehetett sejteni. 2021-ben viszont Vingegaard fejlődése csúcssebességre kapcsolt, a dán versenyző párosával ugrotta a szinteket. Az év elején előbb szakaszgyőzelemmel, majd kisebb, végül nagyobb versenyeken (Coppi e Bartali, Baszk kör) elért szép összetett eredményekkel mutatta meg magát, jelezve, hogy idén nagyobb szerepet kaphat, és Tom Dumoulin kiesésével akár még kulcsfontosságú segítő is lehet a Tour de France-on.
Arra a reflektorfényre, amit végül Franciaországban kapott, viszont előzetesen senki nem számíthatott. Primož Roglič már az első héten megsérült és kiszállt, Vingegaard pedig a legjobb jumbósként maradt versenyben az összetettért. A hátralévő két hétben hiába várta mindenki, nem hogy nem zuhant meg, még feljebb is kapaszkodott, végül pedig élete első Tourját a második helyen zárta.
Hogy mi volt a biztatóbb teljesítmény, az időfutamokon mutatott stabil dobogós szereplése, vagy, hogy a Mount Ventoux-n a verseny során egyedüliként tudta leszakítani a Pogačart, azon lehetne vitatkozni, az mindenesetre biztos, 24 éves korára bejelentkezett, mint háromhetes esélyes. Jövőre ki is nézne neki egy kapitányi szerep mondjuk a Girón vagy a Vueltán, a dán Tour-rajt viszont bekavarhat, így könnyen lehet, hogy ismét Roglič elsőszámú segítőjeként láthatjuk majd.
picture

Vingegaard jövőre is a Tourra menne, de arról fogalma sincs, hogy lehetne legyőzni Pogacart

Fotó: AFP

Tom Pidcock (Ineos)

Lehet amellett érvelni, hogy első éves profiknak nincs helye egy ilyen listán, de az Ineos versenyzőjének olyan szenzációs szezonja volt, hogy jó szívvel nem tudnánk lehagyni. A 22 éves brit versenyzőt nem véletlenül várta mindenki a World Tour mezőnybe, nagyon hamar kiderült, hogy elképesztő sokoldalúságát itt is kamatoztatni tudja.
Már az első belgiumi klasszikus hétvégéjén elhozott egy harmadik helyet, majd jött a Strade Bianche, ahol végig a nagyágyúkkal tekerve lett ötödik. A tavasz második felér úgy tűnt, kicsit elfáradt, de a nagy durranást pont a végére tartogatta: megnyerte a Brabant Nyílt, pár nappal később pedig szó szerint milliméterekkel maradt le az Amstel első helyéről Wout van Aert mögött.
Ezek után, ha csak az országúti eredményeket nézzük, a szezon második fele csendesnek tűnhet, a látszat azonban nem is csalhatna jobban. Pidcock ugyanis a klasszikusok után szakágat váltott, és még egy edzésen elszenvedett kulcscsonttörés sem tudta megakadályozni, hogy Tokióban olimpiai bajnok legyen mountain bike-ban. Egy hónap sem telt el és már lenyomta életes első háromhetesét a Vueltán, a szezont pedig első felnőtt vb-jén egy hatodik hellyel zárta… A sokoldalúsága nem ismer határokat, az Ineos-nál láthatóan engedik ezt kihasználni, mind kíváncsiak lehetünk, mit hoz ki ebből a következő években.
picture

Tokyo 2020 day 3 : Mountainbike finish - Pidcock wins ( short version)

Fotó: Eurosport

Ethan Hayter (Ineos)

Pláne, mert tehetségével egyáltalán nincs egyedül a brit csapatban. Hayter sok szempontból épp olyan szenzációs, mint honfitársa, csak éppen a nagyközönség rá kevésbé figyelt fel. Ezen változtathatott a 2021-es szezon.
A 23 éves brit versenyző egy sor kisebb többnapos versenyen ért el idén remek eredményt, úgy, hogy egyaránt szépen szerepelt az emelkedős befutókon és a sprintekben. Ilyen szempontból talán leginkább Van Aerthez hasonlítható, akivel a Brit körön csatázott nagyot az összetett győzelemért, és maradt végül alul alig hat másodperccel.
Akinek itt nem, annak legkésőbb a világbajnoki időfutamon feltűnhetett a szereplése, Belgiumban többek közt Pogačart megelőzve lett nyolcadik. És akkor még nem is említettük, hogy a szezon közben neki is belefért egy váltás, az olimpián ő pályán indult, ahol Madisonban szerzett ezüstérmet.

Ben O’Connor (Ag2r)

A fiatalok persze szenzációsak, igazán nagyot talán mégis rendre azok a versenyzők szólnak, akik évek óta az elit mezőny tagjai és némileg váratlanul fejlődnek óriásit egy évben. Erre a szerepre idén több jelölt is akadt, nyugodtan hozhattuk volna például Neilson Powless nevét, végül mégis O’Connorra esett a választásunk.
Ennek oka egyszerű: az Ag2r ausztrál bringása az országúti kerékpár legnagyobb színpadán, a Tour de France-on durrantott nagyot. Mindenki emlékezhet, ahogy az esős tignes-i szakaszon nagyot szökve lépett fel az összetett második helyére, ahonnan később sem esett lényegesen vissza, végül a negyedik helyen zárva a versenyt. Igazi háromhetes esélyes valószínűleg sohasem lesz belőle, de megmutatta, hogy jóval több van benne a karrierje első éveiben látottaknál.
picture

Ben O'Connor secured the biggest win of his career

Fotó: Getty Images

Tim Merlier (Alpecin)

Kívánkozik egy sprinter is a listára, így logikus lenne Jasper Philipsen nevét írni. A fiatal belga azonban már az idény legjobb átigazolásait összeszedő cikkünkben is szerepelt, ismételni pedig nem szeretnénk magunkat, így ezúttal inkább a csapattársát, Tim Merliert hoztuk.
Aki már a csonka 2020-as idényben is mutatta, hogy képes lehet legyőzni a legjobbakat, de idén ezt a legnagyobb versenyeken tehette meg. Hihetetlen, hogy a 29 éves versenyző ebben az évben először szerepelt háromhetesen, élete első sprintszakaszát egy nagy körön pedig rögtön be is húzta a Girón. Erre aztán a Touron is rákontrázott, ahol szintén övé lett az első mezőnyhajrá, a főleg kisebb egynaposokon begyűjtött hét további győzelem pedig csak hab a tortán.
Nem véletlenül merült fel idény közben, hogy Merliert esetleg a Quick Step vinné, ő azonban végül maradt az Alpecinben, ahol jövőre is az egyik legfélelmetesebb sprinterpárost alkothatják Philipsennel.
Forrás: Cyclingnews
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés