Dubei kosara, Manhercz gólja, Szoboszlaiék iksze, Böde-Bíró védése - az Év katartikus pillanatai

Frissítve 14/12/2023 - 10:34 GMT+1

Akadtak katartikus pillanatok a magyar csapatsportokban 2023-ban is, ezek közül négyet válogattunk ki cikkünkben. Az apropót női kéziseink a horvátok ellen az utolsó percben megnyert vb-középdöntős meccse jelentette, volt itt utolsó másodperces győztes gól egy vb-elődöntőben Manhercz Krisztián révén, vagy olyan kosár Dubei Deborától, amely 26 éve nem látott sikert jelentett a női kosárlabdában.

Böde-Bíró Blanka világklasszissá érett Pálinger Katalin szerint is © Kovács Anikó/MKSZ

Fotó: facebook

Dubei Debóra, Manhercz Krisztián, Szoboszlai Dominik és Böde-Bíró Blanka révén felejthetetlen sportos momentumokat élhettünk át idén.
A magyar női kézilabda-válogatott horvátok elleni, katartikus körülmények között, hatgólos hátrányból fordítva, az utolsó percben megnyert világbajnoki középdöntős mérkőzése adta az ötletet, hogy gyűjtsünk össze 2023-ból bármelyik hazai nemzeti együtteshez kötődő hasonló pillanatot.
Szubjektív válogatásunkban négy meccset emeltünk ki, amelyek mind az utolsó pillanatokban dőltek el – a javunkra. Mindegyik téthelyzetben, hol világverseny elődöntőjét, hol fináléját jelentette, volt, ami olimpiai kvalifikációt, vagy olimpiai selejtezőt ért.

Dubei Debóra élete dobása Eb-elődöntőt és olimpiai selejtezőt ért

"Megkapja Dubei, gól, gól, góóól! 3,6 tized másodperc, Dubei bedobja, vezetünk 62-61-re. ... Eldobják, tripla lejön, megvan, megvan, négy között vagyunk, elődöntőt játszunk!"
Ifjabb Knézy Jenő közvetítette júniusban az M4 Sporton, hogy a női kosárlabda –válogatott bejutott a legjobb négy közé a Szlovéniában rendezett Európa-bajnokságon.
3,6 tized másodperccel a vége előtt dobta a győztes kosarat Dubei Debóra csapatkapitány, a csehekkel vívott és 62-61-re megnyert Eb-negyeddöntőn.
1997 óta nem látott sikert könyvelhetett el a magyar női kosárlabda-válogatott az Európa-bajnoki elődöntőbe jutásával. Végül a negyedik helyen végzett Székely Norbert együttese, ahogy 26 esztendővel ezelőtt Killik László csapata Budapesten.
A mostani nemzeti együttes fele egyébként még meg sem született, amikor 1997-ben Európa-bajnoki elődöntőt játszhattak a mieink. A 12-es keretből heten (Aho Nina, Kiss Virág, Kányási Veronika, Studer Ágnes, Török Ágnes, Varga Alíz, Lelik Réka) a ’97-es Eb után jöttek a világra. A csütörtöki győztes kosár szerzője, Dubei konkrétan öt hónapos volt akkor.

Dubei Debóránál jó helyen volt a labda a csehekkel vívott Eb-negyeddöntőn is

"Nem lehetne ennél izgalmasabb végjátékot elképzelni. Nagy boldogság, hogy bement az az utolsó dobás, és ott tudunk lenni az Eb-elődöntőben. A csapatban benne volt ez az eredmény, megérdemeltük, hogy megnyerjük. Bár leadtuk a 17 pontos előnyünket, a végjátékban a szerencse is mellénk állt, és sikerült fordítanunk a csehek ellen.
Kívánom mindenkinek ezt az érzést, hogy csapatkapitányként így tudjon segíteni az ember a társainak!” – nyilatkozta Dubei Debóra az Eurosportnak a siker másnapján.

Manhercz Krisztián buzzer beatere vb-finálét és olimpiai kvótát jelentett

"Benn van, benn van, benn van!” – kiabálta az M4 Sport szakértője, Szabó Zoltán júliusban, miután Manhercz Krisztián utolsó másodperces góljával a magyar vízilabda-válogatott 12-11-re legyőzte a címvédő spanyol csapatot, ezzel bejutott a fukuokai vizes világbajnokság döntőjébe, egyúttal kvótát szerzett a jövő évi, párizsi olimpiára.
"Várjunk, várjunk, várjunk, szerintem gól! A magyarok szerint gól. Ha gól, akkor megnyertük a mérkőzést. És gólt ítél a játékvezető." – egészítette ki Szabó Zoli szavait Hajdú B. István.
A vízilabdás szaknyelv Fukuokában Hajdú B. Pisti miatt a spanyoloknak lőtt, hálót nem érő győztes Manhercz-lövés után a "bemanherczezte"-kifejezéssel gazdagodott.
"Örülök, hogy a FIFA-góloknak adtunk egy vízilabdás megfelelőt is. A spanyolokkal vívott elődöntő alapból egy látványos mérkőzés lett, amely extravagáns befejezést hozott. Örülök azért, hogy egy ilyen mérkőzésen egy nagyon emlékezetes gól mégis az enyém lett." – mesélte a honlapunknak adott nyári nagyinterjújában Manhercz.
Varga Zsolt csapata aztán világbajnok lett, miután a görögöket büntetpárbajban, Vogel Soma zsenialitásával legyőzte.

Manhercz Krisztiánék öröme a vb-döntőbe jutáskor © Stuber Sándor/VLV

Szoboszlaiék 97. perces pontmentése Eb-kijutást eredményezett

"Góóól, Góóól! Hát ott van! Most kellett kiegyenlíteni, hát most egyenlítettünk ki!”
A korai vezetését és az emberelőnyét is elherdáló magyar labdarúgó-válogatott a 97. percben öngóllal mentett pontot Bulgáriában, a zárt kapuk mögött játszott 2–2-s döntetlennel pedig kijutott a 2024-es Európa-bajnokságra.
Természetesen a 97. percben született bolgár öngólt, és az Eb-kijutás tényét is Hajdú B. István közvetítette az M4 Sporton.
"A hosszabbítás hetedik percében az utolsó esélyt megragadva a magyar csapatkapitány [Szoboszlai Dominik] előre ívelését Petkov a saját kapujába csúsztatta, ezzel kijuttatta a magyarokat az Eb-re.” - írta az MTI a tudósításában.
"El kell ismerni, Magyarország jobban játszott. Gratulálok az Eb-részvétel kiharcolásához. Szoboszlai Dominik ismét megmutatta, hogy igazi világklasszis” - Ilian Iliev bolgár szövetségi kapitány így gratulált a magyar válogatottnak.

Szoboszlai Dominik vezérletével jutott ki az Eb-re a válogatott

Böde-Bíró Blankáék az utolsó vb-meccsük utolsó percében harcolták ki az olimpiai selejtezőt

"És Bíró véd! Bíró védi ki az utolsó percben!” – az M4 Sporton Varga Ákos kommentálta a női kézilabda-válogatott utolsó középdöntős mérkőzését a decemberi világbajnokságon, amelyet hatgólos hátrányból fordítva nyertek meg a mieink 23-22-re a horvátok ellen.
És bár ez csak egy vb-10. helyre volt jó, a győzelemmel olimpiai selejtezőt játszhatnak Vámos Petráék. Amilyen mélységeket megélt a csapat ezen a vébén a zárás előtt, és magán ezen a meccsen, amilyen felzárkózást és fordítást hajtottak végre Klujber Katrinék, az tényleg nehezen felejthető.
13-19 után 10-3-as sorozatot produkált a magyar csapat. Debreczeni-Klivinyi Kinga az 59. percben lőtte be a győztes gólt. A 60. percben büntetőhöz jutottak a horvátok, de a csapatkapitány, a szédületes teljesítményt nyújtó kapus, Böde-Bíró Blanka kivédte Dejana Milosavljević hétméteresét. A meccsen többször, ez előtt fél perccel ziccert is védett a csapatkapitányunk.
"Böde-Bíró védte óriási bravúrral Šimara szélsőziccerét. A következő támadásban Debreczeni-Klivinyi tört be bátran, gólt lőtt, és ugyan Milosavljević hetest és kétperces kiállítást harcolt ki a túloldalon, az ő utolsó hetesét Böde-Bíró a kapufára rúgta, onnan az alapvonalon túlra pattant, a hátralévő 40 másodpercben pedig iszonyatosan okosan sikerült ráülni a labdára, így a végén a horvátoknak már nem volt idejük támadni.” írta Rév Dániel kollégánk.
Aki azzal a mondattal fejezte be cikkét, hogy "kell ennél jobb lélektani állapot és sorsolás ahhoz, hogy kimozduljon a gödörből a magyar női kézilabda?!"

Böde-Bíró Blanka hősies teljesítményt nyújtott a horvátok ellen © Kovács Anikó/MKSZ

Csatlakozz az Eurosport magyar nyelvű Viber-csatornájához a legfrissebb sporthírekért, a legmenőbb videókért, játékokért és érdekességekért!