Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Gyilkosság, embercsempészet, gyerekmunka - Mo Farah kegyetlen őszinteséggel mesélt a kezdetekről

Németh Dániel

Frissítve 12/07/2022 - 21:50 GMT+2

A négyszeres olimpiai bajnok Mo Farah egy dokumentumfilmben elárulta: embercsempészek juttatták be Nagy-Britanniába, és gyerekmunkára kényszerítették. A családjától elszakított gyerek végül a testnevelő tanárának árulta el a történetét, aki a hatóságokhoz fordult, később pedig az állampolgárság megszerzésében is segített.

Mo Farah

Fotó: AFP

Sir Mo Farah, négyszeres olimpiai bajnok hosszútávfutó elárulta: gyerekkereskedők csempészték be az országba, ahol kezdetben sanyarú sors várta.
Hussein Abdi Kahin: a név, ami egy extraklasszis sportolóhoz tartozik, mégis ismeretlen a világ nagy része előtt.
Mo Farah: a név, ami egy extraklasszis sportolóhoz tartozik, és amit világszerte ismernek, mégis egy sötét múltat takar.
A négyszeres olimpiai bajnok hosszútávfutó a BBC és a Red Bull Studios közös gyártású dokumentumfilmjében mesélt a gyerekkorának traumatikus éveiről, amikor embercsempészeken keresztül Nagy-Britanniába került, hogy aztán a szigetországban házi cselédként gyerekmunkára kényszerítsék.
Családjára a kezdetektől fogva nehéz sors várt, mivel Szomáliában a 80-as években polgárháború dúlt. Farah csupán négy éves volt, amikor az édesapját lelőtték a harcok során. Nem sokkal később az édesanyjától is elszakították, és Hassannal, a testvérével együtt a Dzsibutiban élő rokonokhoz kerültek.
Farah nyolc-kilenc éves volt, amikor a jobb élet reményében Dzsibutiból is elvitték. Azt ígérték neki, hogy Európába költözhet, és a már kivándorolt rokonainál lakhat. Elmondása szerint az Egyesült Királyságba való bejutást egy ismeretlen nő segítségével szervezték meg. Izgatott volt az utazás miatt, mivel soha nem ült még repülőgépen.
Az ismeretlen nőnél hamis papírok is voltak, a fiú fényképe mellett a Mohamed Farah név szerepelt. A fiúnál is volt egy papír, rajta a rokonok elérhetőségeivel, ám ezt a megérkezésüket követően elkobozták tőle. „Aztán a szemem láttára széttépték, és kidobták a szemetesbe. Abban a pillanatban tudtam, hogy bajban vagyok” – mondta a sportoló.
Ezután munkára kényszerítették, a nő pedig közölte vele: ha látni akarja még valaha a családját, egyetlen szót sem szólhat senkinek. „Gyakran előfordult, hogy magamra zártam a fürdőszoba ajtaját, és sírtam” – idézte fel a történteket Farah. Eleinte iskolába sem járhatott, 12 évesen került a Feltham Community College-hez.
picture

Mo Farah

Fotó: Getty Images

Mindenkinek azt kellett mondania, hogy szomáliai menekült. Korábbi osztályfőnöke, Sarah Rennie a BBC-nek elmondta, ápolatlanul és gondozatlanul járt iskolába, a rossz angol nyelvtudása miatt pedig érzelmileg és kulturálisan egyaránt elszigetelődött az új közegben. Állítólagos nevelőszülei még csak a szülői értekezletekre sem jártak el.
Farah életét a sport változtatta meg Alan Watkinson, a régi testnevelő tanára szerint. „Úgy tűnt, hogy a sport és a testnevelés az egyetlen nyelv, amelyen beszélt” – jelentette ki. Farah akkoriban azt érezte, egyetlen megoldás volt, hogy kiszakadjon a mindennapok gyötrelmei elől: ha szó szerint a futásba menekül.

Végül elmondta Watkinsonnak, ki is ő valójában, hogyan került az országba, és, hogy házi cselédként dolgoztatják.

A tanár felvette a kapcsolatot a hatóságokkal, a fiatal fiút pedig elhelyezték egy szomáliai családnál, ami sokat javított a helyzetén. „A valódi családom változatlanul hiányzott, de onnantól minden jobb lett. Nagy kő esett le a szívemről, újra önmagamnak éreztem magam. Ekkor lépett színre Mo – vagyis a valódi Mo.”
Tehetségére hamar felfigyeltek, 14 évesen pedig meghívták egy Lettországban tartott versenyre. Valódi iratok hiányában nem tudott volna elutazni, Watkinson azonban ismét a segítségére sietett, és 2000 júliusában megkapta a brit állampolgárságot. A dokumentumfilmben az állampolgársága jogi hátterére is kitértek.
Az egyik jogász szerint az állampolgárság megszerzésének módját akár csalásként is értékelhetnék, amely esetben visszavonhatnák azt. Hozzátette viszont, hogy Farah esetében kevés az esélye ennek, mivel emberkereskedelem útján, kiszolgáltatott gyerekként érkezett az országba, majd ezt követően elismerte a hatóságok előtt, hogy nem a Mo Farah az igazi neve.
Farah útja végül a profi sporthoz vezetett, 5000 és 10000 méteren éveken keresztül egyeduralkodónak számított. Nagy-Britannia színeiben nyert olimpiát, ebből kettőt hazai környezetben, de világ- és Európa-bajnokságon is állt a dobogó legtetején. Eredményei miatt 2017-ben lovaggá ütötte II. Erzsébet.
Történetét most azért mesélte el, hogy eloszlassa a tévhiteket az emberkereskedelem és a rabszolgaság kapcsán. „Fogalmam sem volt arról, hogy mennyire sok ember van, aki ugyanazokon ment keresztül, mint én. Ez azt bizonyítja, hogy mennyire szerencsés vagyok. Az mentett meg, az tett különlegessé, hogy jól futottam.”

Minden nap hírlevelet küldünk az olvasóinknak, amiben az előző nap legfontosabb sporthíreit, az elemzéseinket és persze sok más érdekességet is megmutatunk. Az Eurosport hírlevelére ezen a linken lehet feliratkozni.
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Kapcsolódó témák
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés