Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

„Erőszakos, bántalmazó apa mellett nőttünk fel” – állítják az Ingebrigtsen fivérek

Kálmán Laci

Frissítve 21/10/2023 - 16:38 GMT+2

Legkésőbb a budapesti atlétikai világbajnokság óta egyértelmű, hogy komoly feszültség van az Ingebrigtsen családon belül. Pontosabban a három középtávfutó fiú, Henrik, Filip és Jakob, valamint az édesapjuk, Gjert között. A fiúk nem akarták kiteregetni a szennyest, de nem bírták tovább, és most közös nyilatkozatban írtak arról, hogy apjuk agresszív volt, fizikailag bántalmazta és fenyegette őket.

Óriási csatában Jakob Ingebrigtsen megvédte világbajnoki címét 5000 méteren

A köztünk lévő konfliktusról nem lehet úgy beszélni, hogy ne tépnénk föl sebeket… Valószínűleg eljön majd az idő, amikor úgy gondoljuk, helyénvaló erről többet is mondani.
Ezeket a gondolatokat még a budapesti atlétikai világbajnokság alatt mondta a legidősebb fivér, Henrik Ingebrigtsen a VG című norvég oldalnak. Az elmúlt két hónapban tovább mérgesedett a helyzet, egészen addig, hogy bár nem szerették volna, a fiúk úgy érezték, muszáj beszélniük arról, milyen apa mellett nőttek fel.
Egészen 2022 teléig a nyilvánosság számára úgy tűnhetett, hogy minden a legnagyobb rendben van az Ingebrigtsen család háza táján. A papa, egyszersmind az edző, Gjert és a fiúk, Henrik, Filip és Jakob útjai azonban ekkor szétváltak.
Mindezidáig nem volt teljesen egyértelmű, maximum csak sejteni lehetett, hogy nem csak a közös munka szűnt meg a felek között, hanem mindennemű kapcsolat is. Az említett közös nyilatkozatból azonban kiderül, hogy a fiúk a szétválás óta nem is beszéltek érdemben az apjukkal, sőt a papa nem volt ott Jakob és párja, Elisabeth Asserson esküvőjén sem, amelyet a vb után tartottak.
A srácok úgy gondolták, a szakítás megoldja a problémákat, a 32 éves Henrik világbajnokság alatti nyilatkozatából azonban kiderül, hogy Jakob Budapesten is szenvedett. Tele volt feszültséggel, amiről akkor még nem beszélhetett.
Ez természetesen kihathatott a versenyzésére is, úgyhogy talán ennek tudható be, hogy 1500 méteren „csak” második lett. Azt, hogy nem jött össze az arany, a fiúk akkor részben torokfájással és megfázással magyarázták, de Henrik már akkor utalt a családi konfliktusra is.
„Jakob nem fog megtörni, de a teljesítményére kihat a konfliktus, amiben élünk. Az élsport ilyen, ha nem vagy 100 százalékos, akkor már nem vagy elég jó. A családtagokon kívül senki sem értheti, milyen helyzetben van most Jakob. Olyan körülmények között próbál teljesíteni, ami elviselhetetlen.”
„Nem akarok többet mondani annál, mint ami eddig kiderült. Az nagyon sokaknak fájna a családban. Ezt az embereknek tiszteletben kell tartaniuk. Ez egy olyan probléma, amit a médián keresztül nem lehet megoldani. Kérem az embereket, értsék most meg Jakobot, ez nagyon fontos.”
Ehhez képest kész csoda, hogy Jakob néhány nappal később rendkívül érett és taktikus versenyzéssel meg tudta nyerni az 5000 méter világbajnoki címét.
A Norvég Atlétikai Szövetség (NFIF) nem akkreditálta Gjert Ingebrigtsent mint edzőt a budapesti vb-re, noha ő volt az 1500-on később bronzot szerző Narve Gilje Nordås edzője. Ez aztán fokozott médiaérdeklődést generált, Jakobot is állandóan faggatták, ezért nehezedett különösen nagy nyomás az olimpiai bajnokra. Főleg, hogy a papa ráadásul Budapesten tartózkodott, csak nem ugyanabban a szállodában szálltak meg.
A vb óta mit sem csökkent a családot övező figyelem. További olaj volt a tűzre, hogy a norvég szövetség úgy döntött, a márciusi glasgow-i fedett pályás vb-re, sőt, a 2024-es párizsi olimpiára sem akkredetálja Gjertet. Az indoklás az, hogy a szövetség biztonságos körülményeket szeretne teremteni az atlétáknak, amit nem látnak biztosítottnak, ha ő is tagja a csapatnak, tekintettel a családon belüli konfliktusra.
Az ügyben most valószínűleg egy jogi procedúra következik, mivel Ingebrigtsen papa nem hagyja annyiban a dolgot. A fiai pedig közben rászánták magukat, hogy előálljanak az igazsággal. A közös közleményük magyar változatát alább teljes egészében közöljük. Azt követően pedig olvasható lesz Gjert válasza is, melyben minden, a fiai által megfogalmazott vádat tagad, és melyet ügyvédjén keresztül juttatott el a VG szerkesztőségéhez.
picture

Henrik Ingebrigtsen, Filip Ingebrigtsen és Jakob Ingebrigtsen

Fotó: Scanpix

Ez a mi történetünk
Soha nem akartunk a család magányügyeivel kapcsolatos részletekről beszámolni a médiában. Sajnálatunkat fejezzük ki azok felé, akik nem részei a családnak, azonban érintettek az ügyben. Békét szeretnénk mindenki számára, ezért osztjuk most meg a történetünket. Fáj, de nem látunk más kiutat.
Majdnem két éve már, hogy a norvég média folyamatosan cikkezik a Gjerttel való szakításunkról, és annak következményeiről. Mindig úgy fogalmaznak, hogy a háttérben családi konfliktus áll. Ez így stimmel is. A családunk iránti tiszteletből nem akartunk további részleteket elárulni. Ez az időszak nagyon nehéz és terhelt volt sokak számára, számunkra is.
A nyári világbajnokság óta a média érdeklődése csak fokozódott a Gjert és a köztünk lévő kapcsolatot illetően. Sokan bevonódtak az ügybe, Narve Gilje Nordås, az ő szurkolói és a szövetség is. A média utat engedett annak, hogy egyesek durva dolgokat állítsanak, miközben mi nem beszéltünk másokról, csak magunkról.
Az ügyet most úgy tálalják, mintha érdekellentét lenne köztünk, a szövetség és a futótársunk között. Időnként úgy ábrázoltak minket mint, akik folyton követelőznek, mások kizárására törekszenek, és folyton csak bajt kevernek az atlétavilágban.
Ez egy olyan leegyszerűsítés, amelyet nem tudunk elfogadni.
Ugyanakkor egy dolgot feltétlenül el akarunk ismerni: erős érzelmek vannak bennünk ebben az ügyben. Néha olyan szavakat használtunk, amiket bár ne használtunk volna. Elnézést kérünk ezért.
picture

Jakob Ingebrigtsen

Fotó: Getty Images

Számunkra ez az egész nem más, mint egy komoly és rettenetesen nehéz családi ügy.
Amikor Gjerttől eljöttünk, úgy gondoltuk, képesek leszünk a helyzetet megfelelő módon kezelni anélkül, hogy az alábbi körülményekről beszélnünk kellene. Most már tudjuk, hogy ez nem lehetséges. Annyira elmérgesedett már ez az ügy, és olyan komoly következményei vannak, hogy kötelességünk azt tisztázni. Ezt csak úgy tudjuk megtenni, ha elmondjuk a történetünket.
Arról írni, amiről most írni fogunk, fáj. Sok szempontból. Fáj, mert egy olyan embert érint, aki sokat jelent nekünk és az egész pályafutásunk számára. Érint továbbá jó néhány olyan embert, akik nagyon közel állnak hozzánk. És érint olyanokat is, akik sosem kérték, hogy belekeveredjenek ebbe a nyilvános konfliktusba.
Mindezek ellenére fontos, hogy írjunk az alábbiakról.
Egy olyan apa mellett nőttünk fel, aki agresszív volt, és irányító, aki fizikai erőszakot és fenyegetést is alkalmazott a nevelésünk során. A mai napig van bennünk szorongás és félelem, ezek az érzések gyerekkorunk óta velünk vannak.
Valahogy elfogatuk ezt. Együtt éltünk vele, és felnőttként továbbléptünk. Legalábbis ezt hittük. Visszatekintve már tudjuk, hogy naivak voltunk. Két évvel ezelőtt ugyanis ugyanaz az erőszak és fizikai bántalmazás ért minket.
picture

Jakob Ingebrigtsen

Fotó: Getty Images

Ez volt az utolsó csepp a pohárban.
Tudtuk, milyen az a félelem, amit egy agresszív, irányító, erőszakos apa mellett felnőve tapasztal meg az ember. Amikor kisebbek voltunk, testvérekként együtt voltunk ebben a helyzetben. Most ez már elviselhetetlen.
Hamarabb kellett volna lépjünk, hogy véget vessünk ennek a helyzetnek. Annak a felelőssége, hogy ezt nem tettük, minket terhel. De két évvel ezelőtt elegünk lett.
Úgy döntöttünk, szakítunk az apánkkal, ezt követően pedig az is lehetetlenné vált, hogy az edző-tanítvány viszony fennmaradjon.
Ezért a döntésért nagy árat fizettünk a családban. Közben pedig megpróbáltunk teljesíteni. Néha embertelen nyomás nehezedett ránk. Alig volt energiánk, és nem leltük örömünket a sportban.
Most békét szeretnénk, és azt, hogy az edzésekre és a versenyekre tudjunk koncentrálni. És azt is szeretnénk, hogy az ellenfeleink is ezt tudják tenni. Élvezni akarjuk a sportot, és büszkén képviselni hazánkat a norvég zászlóval a mellkasunkon. De mindenekelőtt azt szeretnénk, hogy a családunk, és minden szerettünk biztonságban legyen.
Ennek érdekében azt kértük a szövetségtől, hogy ne hozzon minket olyan helyzetbe, ahol találkoznunk kell az apánkkal. Azzal ugyanis nem tudnánk megbirkózni. Most még nem.
Sokan akarnak velünk erről az ügyről beszélni, mi azonban nem akarunk. Már így is nagyon megsínylettük ezt az egészet. Tovább szeretnénk lépni, és azt reméljük, hogy a családunk békére lelhet.
picture

Jakob Ingebrigtsen most sem tudott vb-aranyat nyerni 1500 méteren

Fotó: AFP

Íme, Gjert Ingebigtsen reakciója fiai közös közleményére.
Az általuk megfogalmazott állítások alaptalanok. Soha nem használtam erőszakot a gyerekeimmel szemben. Az, hogy apaként voltak gyengeségeim, és hogy túl sok voltam edzőként, egy olyan dolog, amit magam is felismertem. Igaz, túl későn.
A családunk a nyilvánosság szeme előtt él hosszú évek óta. Mi magunk döntöttünk úgy, hogy beengedjük a közvéleményt az életünkbe a tévén keresztül, interjúkat adtunk, és így tovább. Elképzelhetetlen, hogy az említett erőszak, ha lett volna, ne jelent volna meg a nyilvános családi életünkben. A norvég emberek látták az életünket, ha tetszett, ha nem.
Messze nem voltam tökéletes apa és férj, de erőszakos nem vagyok. Először is ez egy tragikus helyzet a család számára, az, hogy eljutottunk oda, hogy hamis vádakat fogalmazunk meg egymás ellen a médiában. Ez mélységesen elkeserít engem.
Nem tudom, hogy fogunk túljutni ezen, de meg kell próbálnunk.

Ha bántanak, és veszélyben érzed magad, nem kell titokban tartanod, jogodban áll segítséget kérni. Az UNICEF oldalán találsz olyan telefonszámokat, weboldalakat, ahol meghallgatnak, és ahol tanácsokat, ötleteket kaphatsz.
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés