A Gyulai–Deutsch páros sorsa eldőlt, de azért elköltenének még 3 milliárdot a nyáron
Egyik beszámolót sem fogadták el a Magyar Atlétikai Szövetség küldöttgyűlésén – ezzel a címmel adott hírt a hétvégén a Távirati Iroda a MASZ küldöttgyűléséről. Tehát annak ellenére, hogy – akárcsak tavaly – a küldöttek ezúttal is nyíltan szavaztak arról, hogy titkos legyen-e a szavazás, az elnök/vezérigazgató kontra elnökség csatából idén egyértelműen az utóbbi került ki győztesen.
Történelmi világcsúcs a London Marathonon: a kenyai Sawe elsőként törte át a kétórás álomhatárt
Videó forrása: Eurosport
Bár kétségtelenül jogi és sportszakmai szempontból a legfontosabb az első mondat, a Távirati Iroda címe, az, hogy a szövetség elnökét és vezérigazgatóját a tagság gyakorlatilag mindenben leszavazta, érdemes feleleveníteni azt is, hogy mi történt a küldöttgyűlést megelőző napokban, illetve magán a küldöttgyűlésen. Arról, hogy az atletika.hu-n megjelent egy eléggé alákérdezős interjú Gyulai Miklós szövetségi elnökkel, a küldöttgyűlés előtt két nappal már beszámoltunk (Az atlétikai szövetség elnöke páros lábbal szállt bele Halász Bence edzőjébe címmel), arról azonban még nem, hogy a küldöttgyűlés napján még egy hasonló hangvételű üzenet is megjelent tőle ugyanott, mely ezzel a félmondattal zárult: "2026. szeptember 30-án teljes tisztújítást tartunk."
Ezt követően a küldöttgyűlés elején, a protokolláris formaságokat követően, Deutsch Péter vezérigazgató – aki hivatalból levezető elnöke minden hasonló közgyűlésnek – ragadta magához a szót. Először hosszasan méltatta a szövetség elmúlt 10 évét, majd, alighanem picit kiesve levezető elnöki szerepéből, a küldöttgyűlés nyilvánossága előtt rontott neki először Németh Zsoltnak, Halász Bence edzőjének, majd Tölgyesi Elődnek, az elnökség egy másik tagjának, végül pedig Kámán Bálint volt szövetségi kapitánynak. Annak ellenére, hogy a monológnak voltak személyeskedő, külső szemlélő számára már-már kellemetlen részletei is, Deutsch nem adta meg a viszontválasz lehetőségét egyik érintettnek sem, hanem az alapszabály ide vonatkozó pontjára hivatkozva előbb akadályoztatást jelentett be, majd a levezető elnökséget átruházta Farkas Attila Erikre.
Ő maga pedig felállt és elment.
Ezután következett a lényegi rész, a 66 küldöttből 45 támogatta, hogy a napirendi pontokról ne nyilvánosan, hanem titkosan szavazzanak, innentől pedig egyértelmű volt, hogy a továbbiakban az ellenzék akarata érvényesül majd. Így a küldöttgyűlés nem fogadta el a felügyelőbizottság jelentését, nem fogadták el a könyvvizsgáló jelentését a 2025-ös költségvetésre vonatkozóan, de a tavalyi évre vonatkozó, illetve az idei tervekről szóló beszámolót sem.
Követve az elmúlt évek eseményeit, onnantól kezdve, hogy Deutsch elhagyta a termet, és ettől talán nem teljesen függetlenül eldőlt, hogy a küldöttek szavazhatnak titkosan, egyetlen izgalmas kérdés maradt:
Gyulai Miklós elnök a küldöttgyűlés végeztével benyújtja-e a lemondását?
Több okból is lehetett erre számítani. Egyfelől azért, mert a tavalyi küldöttgyűlés előtt úgy nyilatkozott, hogy ha nem fogadják el a beszámolókat, lemond, másfelől pedig azért, mert a már idézett interjúban ezt mondta:
”Amennyiben a tagszervezetek – csakúgy, mint egy évvel ezelőtt – bizalmukról biztosítanak, akkor az említett elnökségi tagoknak le kell vonniuk a tanulságokat, és a magyar atlétika érdekében többé soha nem szabad veszélyeztetniük a működést. Ha viszont ez a számomra értelmezhetetlenül ellenséges kis csoport éri el a célját, akkor bennem kérdőjeleződik meg sok minden.”
Mindezek ellenére azoknak lett igazuk, akik úgy gondolták, hogy semmiféle lemondásról szó sem lesz, mivel az elnök és a vezérigazgató ezt a nyarat még mindenképpen szeretné végigcsinálni. Az ülés végeztével nem történt semmi, sőt, Gyulai a következő sorokat posztolta a Facebookra:
”Tudják, mi a hit valódi próbája? Nem az, amikor valaki akkor tűnik fel, amikor süt a Nap, hanem az, amikor a viharban is a kormánynál marad, és nem hagyja, hogy a hajó zátonyra fusson. Az értékek nem divatcikkek, amiket le lehet cserélni egy új politikai kampány kedvéért.”
Lehet persze mondani, hogy Gyulainak és Deutschnak legalább 1 195 476 624 oka van nem lemondani, hiszen Magyarország kormánya ennyi pénzzel támogatja a Gyulai Memorialt és a World Athletics Ultimate Championshipet a MASZ-on keresztül, de valójában még ennél is fontosabb számukra, hogy maradhassanak. Az NRÜ-n keresztül az állam ugyanis további majdnem 2 milliárd forinttal finanszírozza csak a Memorialt. 1 195 476 624 forintba csak a két verseny a sportszakmai feladatai kerülnek. Amennyiben Gyulai és Deutsch maradnak még a nyáron a Szövetség élén, amennyiben továbbra is ők irányítják a magyar atlétikát, akkor továbbra is ők diszponálnak ezek felett az összegek felett.
És valami, ami alighanem még sokkal fontosabb nekik a jelen helyzetben: akkor nem derül ki, hogy mennyibe is kerül egy Gyulai Memorial valójában.
Kapcsolódó cikkek:
Kapcsolódó témák
Hirdetés
Hirdetés
/origin-imgresizer.eurosport.com/2026/06/15/image-97263c8e-d53d-42b9-90a4-86b8fd21fe03-68-310-310.jpeg)