Egy kanyart benéztek, de így is pályacsúcsot döntött Kipchoge Tokióban

Németh Dániel

Publikálva 10/03/2022 - 12:45 GMT+1

Volt egy pillanat, amikor a futók sem tudták pontosan, merre is folytatódik a pálya, de a néhány másodperces zavar ellenére is megdőlt a pályacsúcs a tokiói maratonon. Eliud Kipchoge a verseny után elégedetten nyilatkozott, ami nem is csoda, hiszen egyel közelebb került ahhoz, hogy az összes majort megnyerje a hat közül.

Eliud Kipchoge

Eliud Kipchoge egy elrontott kanyar ellenére is pályacsúcsot döntött Tokióban.

Minden idők negyedik legjobb idejével nyerte meg a múlt heti Tokyo Marathont a valaha volt legjobb maratonista, Eliud Kipchoge. A kenyai sztár 2:02.40-es idővel teljesítette a 42 kilométeres távot, amivel megdöntötte a korábbi pályacsúcsot, pedig a futása ezúttal még csak nem is volt teljesen tökéletes. 10 kilométernél ugyanis az élen haladók rossz irányba akartak lefordulni, és eltartott egy darabig, mire kitalálták, merre folytatódik a pálya.
Bár ez legalább tíz másodpercbe került, nem is beszélve arról, hogy a ritmusukat is megtörte, Kipchoge így is félelmetesen nagyot futott, 35 kilométernél az utolsó üldöző, Amos Kipruto is leszakadt a kétszeres olimpiai bajnokról. Kipruto azért így sem szomorkodhat, ugyanis egyéni csúccsal zárta a versenyt (2:03.13) és Kipchoge mögött második lett, míg a dobogó harmadik fokára az etióp Tamirat Tola állhatott fel (2:04.14).
„Először is azért tértem vissza, hogy Tokió utcáin futhassak, ahogyan azt tavaly megígértem” – mondta a verseny után Kipchoge. „A második célom az volt, hogy jól fussak, a harmadik, hogy inspiráljam a világot, a negyedik pedig, hogy kiélvezhessem Tokió utcáit, megmutatva az embereknek, hogy ha mind összefogunk, akkor megtaláljuk a megoldást” – jelentette ki a futó, aki később a hosszabb távú céljairól is beszélt.
„Örülök annak, hogy sikerült megfutnom a pályacsúcsot Tokióban. Mindig is azt mondtam, hogy egyszerre csak egy célt tűzök ki magam elé. Visszatérek Kenyába, beszélek az edzőimmel, a menedzsmentemmel, a csapatommal a lehetőségeimről és a közösen kitűzött célokról, mert csapatként dolgozunk” – magyarázta a futó, aki minden idők négy leggyorsabb maratonijából hármat mondhat magáénak, köztük a leggyorsabbat 2018-ból.
Kipchoge a karrierje során először futott Tokióban, amely egyike a hat major maratoninak. Ezek közül a kenyai korábban már győzött Londonban, Chicagóban és Berlinben is, és nemrég elmondta, a karrierje végéig szeretné valamennyi majort megnyerni. Tokiói győzelmével már csak New York és Boston hiányzik a sorból, és a formáját látva bőven benne lehet még néhány sikeres év a pályafutásában, egyáltalán nem kizárt tehát, hogy sikerül mindegyik versenyt behúznia.