Duplantis: „Minden alkalommal rámegyek a világcsúcsra, amikor esélyem nyílik rá”

Németh Dániel

Publikálva 20/01/2022 - 19:19 GMT+1

Az olimpiai bajnok és világcsúcstartó rúdugró a szó legszorosabb értelmében új tekintettel figyeli a világot. Nemrég lézeres szemműtéten esett át, amely sokat segíthet neki a versenyzésben és a fókuszban. Nem mintha eddig bármelyikkel gondjai lettek volna.

Armand Duplantis - fotó: John Thys

Mondo Duplantis minden korábbinál fókuszáltabban készül az új szezonra.

Szó szerint: az olimpiai bajnok és világcsúcstartó rúdugró nemrég lézeres szemműtéten ment keresztül. Az eljárás gyors és fájdalommentes volt, és a sportoló bízik abban, hogy két világversenyen is segít neki a győzelemben, valamint a saját világcsúcsát is megdöntheti 2022-ben.
Egészen mostanáig kontaktlencséket viselt az ugrásoknál, de mindig tartott attól, hogy épp egy fontos verseny közepén adódnak problémái vele. Az, hogy a lencsék nélkül ugorjon, szóba sem jöhetett, ahhoz nem látott elég tisztán.
Mostantól viszont nem lesznek ehhez hasonló problémái. „A beavatkozás utáni reggel olyan volt, mintha egy egészen új világban ébredtem volna” – mondta Duplantis az Aftonbladetnek. „Most minden annyira egyszerű, nagy megkönnyebbülés.”
Nem ez volt az egyetlen változás az olimpiai bajnok életében. Pár héttel ezelőtt új lakásba költözött Stockholmban, ezáltal állandó székhelye lett abban a városban, amit a „világ egyik legszebbjeként” jellemzett.
A nagyobb függetlenség mellett könnyebb lesz az európai versenyekre való utazás is – ezek közül a karlsruhei fedett pályás verseny lesz az első január 28-án. Ott lesz február 19-én Birminghamben is, a kettő között pedig hazai környezetben szerepelhet a World Indoor Tour Gold keretein belül.
Komoly riválisokra számíthat, hiszen ott lesz az a két atléta is, akikkel egy dobogón voltak a 2019-es atlétikai világbajnokságon: Sam Kendricks és Piotr Lisek. Rajtuk kívül az olimpiai ezüstérmes Chris Nilsen, a hatméteres ugró, KC Lightfoot, valamint az olimpiai-negyedik Emmanouil Karalis is indul. Nem meglepő módon a verseny beszédtéma a városban.

Armand Duplantis

„Nagyszerű dolog, hogy ekkora érdeklődés van az esemény iránt” – mondta Duplantis nemrég egy videóinterjúban. „Szeretnék visszaadni valamit a közönségnek Uppsalában, tekintve, hogy ott éltem és edzettem az előző években. Most még fontosabb, hogy Svédországban élek.”
Fontos lépcsőfok lesz, hogy elérje az idény első nagy célját: a belgrádi fedett pályás atlétikai világbajnokságot.
Duplantis ott volt a legutóbbi, 2018-as eseményen is, amelyen a hetedik helyen zárt 5.70-es eredménnyel, csupán 18 évesen. Azóta természetesen a világ egyik legjobb rúdugrójává érett, 2020-ban kétszer is megdöntötte a világcsúcsot, a Tokióban pedig aranyérmet szerzett az olimpián.
Most, hogy már a zsákban van az egyik nagy nemzetközi cím, még többet szeretne.
„Az a cél, hogy mindent megnyerjek, remélhetőleg a jövőben is így alakul” – fogalmazott Duplantis, aki nemrég a Museum of World Athleticsnek (MOWA) ajándékozta azokat a sárga szöges cipőket, amiket a 6.18-as világcsúcsa során viselt. „Minden idők legnagyobb rúdugrója szeretnék lenni – ez adja a fő motivációt.”
„Jól mentek az edzések” – tette hozzá. „Erősebb és gyorsabb vagyok. Semmi sem hátráltatott, a sérülések vagy a betegségek. Egy edzés során ez a legfontosabb dolog. Voltak időnként fájdalmaim, de ez a rúdugrással jár.”
Tavaly Duplantis vezette a ranglistát fedett pályán és szabad téren 6.10-es eredménnyel. Fedett pályán épp Belgrádban ugrotta a legnagyobbat, abban a városban, amely a fedett pályás világbajnokságnak is otthont ad. A 22 éves sportoló azonban többet akar annál, minthogy megjavítsa ezt az eredményt.
„Minden alkalommal rámegyek a világcsúcsra, amikor esélyem nyílik rá” – mondta Duplantis, aki 2021-ben 12 versenyen ugrott 6.19-re. „Jó formában vagyok, azt érzem, hogy bármelyik pillanatban összejöhet. Időbe telik, mire eljutok a 6.19-ig, de a 6.20 lenne a nagyobb cél. Jobban is hangzik.”
„Fedett pályán könnyebb ugrani, ez egyszerűen így van. Minden versenyen azonosak a körülmények, nincs szél, amit számításba kell venni, könnyebb megfelelő ritmusba kerülni a fedett pályás szezon során.”
Duplantis azonban nem csak a fedett pályás versenyekre fókuszál, pontosan tudja, mit szeretne elérni szabadtéren.
Soha nem nyertem világbajnokságot, ez a legfőbb célom 2022-re.
Bár már többször is versenyzett Eugene-ben a Hayward Fielden a Diamond League keretein belül, ám ez a helyszín egyike a kevés ikonikus atlétikastadionoknak, amelyekben még nem nyert versenyt.
Nem mintha ez meggátolná a sikerekben: 2021-ben dominálta a rúdugrást, 15-ször nyert, 14 alkalommal 6 méter fölé jutott. Nincs más rúdugró a történelemben, akinek összejött egy idényen belül ennyi hatméteres ugrás – még a legendás Sergey Bubkának sem.
Most pedig egy erősebb, fittebb és a szó legszorosabb értelmében véve fókuszáltabb Duplantis még nagyobb dolgokra készül 2022-ben.
Forrás: World Athletics