Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Sokkoló világcsúcs: Teljesen abszurd vagy még reális az új női maratoni világrekord?

Kálmán Laci

Frissítve 29/09/2023 - 22:32 GMT+2

Tigst Assefa elképesztő világcsúcsot, 2:11:53-at repesztett múlt vasárnap a Berlin Maratonon, több mint két perccel javította meg a korábbi rekorder Brigid Kosgei idejét. Elsőre akár még abszurdnak is tűnhet, amennyivel az etióp a régi rekordon belül futott, ha azonban alaposabban megnézzük, kiderülhet, hogy bár brutáljó idővel ért célba, azért a teljesítménye emberi aggyal még értelmezhető.

Tigst Assefa - Berlin Marathon

Fotó: Getty Images

Tigst Assefa őrült világcsúcsot futott Berlinben, de ez az idő azért nem egészen a semmiből jött.
Az alábbiakban, részben a letsrun írása nyomán megpróbálunk utánajárni, hogy az új női maratoni világcsúcs tényleg akkora nonszensz-e, mint amilyennek első ránézésre tűnik. Akadhat talán több dolog is, ami lehozza ezt a teljesítményt az értelmezhetőség szintjére, és bizonyítja, hogy ez a futás igenis emberi, női léptékű.
Az egyik ilyen feltétlenül az, hogy az egyébként is gyors berlini pályán az idén még a szokottnál is gyorsabb versenyt futottak. Összesen nyolc nő ért célba 2:20-on belül, ami új rekord, az eddigi csúcsot a 2022-es Valencia Maraton tartotta, ahol ez hét nőnek sikerült.
Fontos adat továbbá, hogy kilenc férfi is bement 2:05 alá, amire korábban még nem volt példa. Eddig a legtöbben 2018-ban, Dubajban futottak ennél az időnél jobbat, akkor ez hét atlétának sikerült. 2:06-on belül pedig 15 futó teljesítette a távot, ebben korábban a 2020-as Valencia Maraton volt a rekorder, ahol 11-en futottak ezen az időn belül.
Azok után, hogy Letesenbet Gidey 1:02:52-es félmaratoni világcsúcsot futott két éve Valenciában, majd pedig Ruth Chepngetich 1:05:44-et repesztett a Chicago Maraton első felében, amelyet végül meg is nyert, sejteni lehetett, hogy itt van a kertek alatt a maraton világcsúcsa is. Azt nem tudtuk csak, hogy mikor dől meg, azt meg persze még kevésbé, hogy amikor majd megdől, akkor ennyivel fog.
picture

Tigst Assefa

Fotó: Getty Images

Ha megnézzük a hagyományos futószámok világcsúcsait, akkor kétségtelen, hogy Assefa új világcsúcsa áll százalékos arányban legközelebb a férfi rekordhoz. A múlt vasárnapi berlini idő csupán 8,86 %-kal lassabb, mint Eliud Kipchoge 2:01:09-es világcsúcsa.
Általánosságban elmondható azonban, hogy minél hosszabb a táv, az rekordok százalékos arányban annál közelebb vannak egymáshoz, félmaratonon például 9,30 %-kal gyengébb a női világcsúcs, mint a férfi. Csak az érdekesség kedvéért mondjuk el, hogy jelentős kivételnek számít a 100 méter, amelyen Usain Bolt rekordja csak 9,50 %-kal gyorsabb, mint Florence Griffith Joyneré, ezzel itt a harmadik legszorosabb a verseny a rekordok között.
A fentiek alapján tehát megállapítható, hogy az új női maratoni világcsúcs a legerősebb női futórekord, legalábbis a férfi rekordokhoz viszonyítva. Ugyanakkor az is látszik, hogy nem erősebb annyival, hogy az irreálisnak tűnjön.

Ráadásul Assefa rekordját történelmi távlatokban is vizsgálhatjuk. Ha Paula Radcliffe tudott 2:15:25-öt szupercipő nélkül 2003-ban, akkor vajon ördögtől való a 2:11:53 ebben a cipőben most, 2023-ban?

Kipchoge legjobb szupercipő nélküli ideje 2:04:05 volt, ehhez képest a világcsúcstartó jelenleg ugye 2:01:09-nél jár. Ha a kenyai 2:56-ot javult a cipőnek köszönhetően (is), akkor tényleg annyira irreális, hogy Assefa 3:33-at javuljon Radcliffe idejéhez képest? Főleg, hogy az etióp az új rekordot már a szupercipők legújabb változatában, az Adizero Adios Pro Evo 1-ben futotta.
picture

Paula Radcliffe

Fotó: Reuters

Százalékban kifejezve egyébként Kipchoge 2,42 %-ot javult a saját legjobb szupercipő nélküli idejéhez képest, míg Assefa 2,68%-kal futott jobbat Radcliffe egykori világcsúcsánál.
Az, hogy Assefa Berlinben a legújabb generációs szupercipőben futott, tényleg nem elhanyagolható. Egy 41-es férfi cipő esetében az Adidas új cipője 48 grammal könnyebb, mint a Nike Vaporfly-a volt. A számítások szerint ez nagyjából 0,5 %-nyi előnyt jelent a futás gazdaságossága szempontjából, ami 25-30 másodpercnyi mínusz egy 2:14-es maratonfutó esetében. Ez Assefánál egy picit valószínűleg kevesebb, mert ő nyilván női cipőben futott, amelynél kevesebb a súlyveszteség.
Beszéljünk tehát mondjuk 20 másodpercnyi nyereségről az etióp esetében, ami ugye csak a szupercipők két generációja közötti különbséget jelenti időben kifejezve. Képzeljük el a különbséget ahhoz a cipőhöz képest, amelyben még Radcliffe futott.
Szabó Gábor korábban írt arról, hogy nem mindenki ért egyet a villany nyúl intézményének feltűnésésével, hasonlóképp, a szupercipőkkel szemben is felmerülnek ellenérzések az atlétavilágban, és nem csak a gyalog drukkerek, hanem a szakemberek körében is.
„Én utálom a szupercipőket, bárcsak a döntéshozók ne engedték volna a bevezetéséüket! Sok bajt megelőzhettünk volna” – mondta Ross Tucker sporttudós. „Így most folyamatosan arról kell beszélnünk, mit tett hozzá a cipő a sportoló teljesítményéhez, ők ugyanis különbözőképpen reagálnak a cipőkre.”
Megy a vita, hogy magyarázható-e Assefa ideje pusztán a cipővel. Sokan állítják, hogy nem, hiszen Kosgeinek is volt szupercipője. Akkora különbség lehet azonban abban, hogy kire, hogyan hat a cipő, hogy adott esetben kizárólag a cipő is adhatott ekkora előnyt Assefának. Feltéve, ha az etióp teste kiemelkedően jól reagál a cipő nyújtotta előnyre, a kenyaié pedig mondjuk átlagosan.
picture

Eliud Kipchoge

Fotó: Getty Images

„A technológia minden sportban egyre jobb időket eredményez” – ezt már a korábbi brit maratonfutó Richard Nerurkar mondta a The Guardian munkatársának. „El kell fogadnunk ezt, és ünnepelnünk kell ezeknek a sportolóknak a teljesítményét. Igen, az új technológiáknak köszönhetően képesek gyorsabban futni.”
Ha nem csak a maratont nézzük, hanem általában a közép- és hosszútávfutást, elképesztő előretörést láthatunk a kelet-afrikai, zömmel kenyai és etióp futónőktől. Faith Kipyegon a nyáron három világrekordot is megdöntött, 1500-on, egy mérföldön és 5 ezer méteren. Aztán jött Gudaf Tsegay, aki utóbbi rekordot visszavette a kenyaitól nem is olyan régen.
Nerurkar, aki maga is sokat jár Etiópiába, arról mesélt, hogy a szupercipőkön kívül más is közrejátszik abban, hogy ennyire jók a kelet-afrikai futónők. Hangsúlyozta például, hogy Etiópiának női elnöke van, és az ország atlétikai szövetségének első embere is nő.
„Érdekes végigkövetni az etióp hosszútávfutás fejlődését. Derartu Tulu 1992-ben és 2000-ben is olimpiai bajnok lett 10 ezer méteren, most ő hazája szövetségének elnöke. Akkoriban jóval kevesebb nő futott, mint férfi, mostanság azonban egyre több nő veszi egyre komolyabban ezt a sportágat.”
Evelyn Watta, kenyai újságíró maximálisan egyetért a fentiekkel.
„Ha megnézzük Kenyát és Etiópiát politikai szempontból, elmondhatjuk, hogy egyre több nő ül a parlamentben. Ennek igenis szerepe van abban, hogy egyre erősebbek a nők, és egyre jobb eredményeket hoznak. Már vannak női edzők is, ami szintén fontos.”
Most már ki lehet mondani, hogy egy női sportoló terhes, gyermeket vár. Ez is nagy változás, mert korábban az volt, hogy ’az a nő sérült. Női sérülése van.’ Az ilyen apró felfogásbeli különbségek is sokat jelentenek abból a szempontból, hogy egy nő hogyan tud teljesíteni.
picture

Brigid Kosgei

Fotó: Getty Images

Watta szerint főleg a maraton esetében fontos szempont az is, hogy az atléták egyre fiatalabb korban vágnak bele.
„Régen az volt, hogy miután pályán befejezték, jöhettek a hosszabb távok. Most azonban fiatalon jönnek, frissek, erősek, ami szintén hozzájárul ahhoz, hogy jobb időkre képesek.”
Amikor Roger Bannister először futotta négy percen belül az egy mérföldet 1954-ben, azt mondta, hogy lehet, hogy ő volt az első, de sokan fogják őt követni. Igaza is lett, néhány héten belül megdöntötték a rekordját.
Most hasonló a helyzet, egyre-másra érkeznek a rekordok női hosszútávfutásban, és még biztos, hogy nem vagyunk a végén. A java még csak ezután jön.
„Tudom, hogy ott a technológia és sok minden más” – folytatta Watta. „De én, aki benne vagyok az atlétikában, pontosan tudom, hogy a tehetség valódi. Amikor Assefa idejét megláttam, megcsíptem magam. Tudtam, hogy ez egyszer megtörténik, de nem számítottam arra, hogy még az én életemben.”
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Kapcsolódó témák
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés