Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Kilenc meccsből nyolc győzelem, mégis menesztették az edzőt

Németh Dániel

Publikálva 11/01/2022 - 20:25 GMT+1

Az NFL-ben bevett gyakorlat, hogy a csapatok az utolsó forduló után kezdik meg a tisztogatást. A legtöbb kirúgásra idén is számítani lehetett, Brian Flores menesztésével azonban meghúzta a váratlant a Miami Dolphins: bár a csapatnak volt egy pocsék sorozata a szezonban, az idény második felében remekül teljesített.

Brian Flores - fotó: Sarah Stier

Fotó: AFP

Több edzőre és általános igazgatóra lesújtott a fekete hétfő.


Az alapszakasz utolsó fordulóját követő hétfő mindig mozgalmas nap az NFL-ben, a változásban gondolkodó franchise-ok többnyire ezen a napon intézik a kirúgásokat. Nem volt ez másként idén sem, a hírhedt fekete hétfőn (a Denver Broncos esetében vasárnap) több edző és általános menedzser is elveszítette a munkáját. Az esetek többségében papírformának tekinthető a döntés, ám akadt kimondottan meglepő húzás is.

Miami Dolphins – Brian Flores

Kezdjük is a sort a Miamival, amely – általános meglepetésre – három év után megköszönte Flores munkáját. Az egykori Patriots linebacker-edző (nem hivatalosan védőkoordinátor) 24-25-ös mérleget hozott össze az előző három idényben, amely annak ellenére is komoly előrelépésnek számított, hogy ebben az időszakban egyszer sem jutottak be a rájátszásba. Tegyük hozzá: ez nem is feltétlenül lehetett elvárás, látva, milyen mélységekből hozta vissza a csapatot.
Flores előtt a Dolphins kilátástalanul játszott, éveken keresztül legjobb esetben is csak középcsapatként tengődött, ehhez képest az új főedzővel fejlődő tendenciát mutatott a Miami. Az első évét (a liga egyik legrosszabb keretével) 5-11-es mérleggel zárta, rá egy évre viszont már pozitív, 10-6 volt a csapat mérlege. Idén volt egy pocsék sorozata a Miaminak, amikor sorozatban hét meccset bukott, utána viszont jött egy 8-1-es széria, amivel sikerült 9-8-ra menteni a szezont.

Utoljára 2003-ban fordult elő olyan a Miamival, hogy egymást követő években pozitív mérleggel zárták az idényt az NFL-ben.

Ehhez az idén az is kellett, hogy 16 helyett 17 meccses volt az alapszakasz, de még ennek fényében is meglepő Flores kényszerű távozása. Stephen Ross tulajdonos nyilatkozata mindenesetre arra utal, olyan edzőt szeretnének, aki képes kihozni a maximumot a tavaly első körben drafolt Tua Tagovailoából, aki egyelőre a profik között nem mutatott sok biztató dolgot, de talán egy kreatív támadóguru segíthet neki a kibontakozásban.

Minnesota Vikings – Mike Zimmer és Rick Spielman

Minnesotában nem csak a főedzőnek, de az általános igazgatónak is távoznia kell a csalódást keltő, 8-9-es idényt követően. Mindketten hosszú ideje a franchise alkalmazásában álltak, Spielman 16 évet húzott le a Vikingsnál, és 2012-ben léptették elő általános igazgatóvá, rá két évre pedig már ő nevezte ki Zimmert vezetőedzőnek. A páros kimondottan eredményes volt, 2015-ben rájátszásba jutott a csapat, 2017-ben pedig főcsoportdöntőt játszott – igaz, ott nagy pofonba szaladt bele az Eagles ellen.
Mint kiderült, abban az idényben jutott csúcsra a csapat – annak ellenére, hogy az első számú irányítóját és futóját is nélkülözte a Minnesota – az újjáépítés pedig valahogy nem akart összejönni. Rengeteg drafttőkét áldoztak a secondary és a támadófal megerősítésére, ennek ellenére jelenleg is ez a kettő számít a Vikings leggyengébb csapatrészének. A gyenge fal ellenére az utóbbi években már inkább a támadósor vitte a hátán a csapatot, ami ellentétes volt Zimmer filozófiájával.
A főedzőt gyakorta érte az a kritika, hogy elavult nézeteket vall a futballról, amiért a futásorientált támadókoncepciót képviselte, emiatt már 2019-ben felmerült a távozása (az a Kevin Stefanski váltotta volna, aki idény végén a Cleveland Browns főedzője lett), a rájátszásban viszont 26-20-ra legyőzte a csapat a New Orleans Saintset, így végül maradt. Mindenesetre Minnesotában vonzó állás üresedett meg, a tulajdonosok híresen türelmesek, az új embereknek pedig bőven lesz mozgásterük az építkezésre.

Chicago Bears – Matt Nagy, Ryan Pace

Ha volt borítékolható váltás, akkor ez mindenképpen az, a Nagy-Pace kettős már így is jóval több türelmet kapott, mint ami reálisan elvárható lett volna. Nagy 2018-ban kifejezetten jól indított, 12-4-es mérleggel rájátszásba vezette a csapatot, amely szoros mérkőzésen, 16-15-re kikapott végül a Philadelphia Eaglestől. Ennek ellenére már akkor voltak olyan hangok, miszerint az eredmény inkább a Vic Fangio vezette védelem remeklésének köszönhető, míg a Nagy vezette támadósor legfeljebb átlagos volt.
Utóbbi idővel kiütközött, Fangio (és néhány szabadügynök) távozásával visszaesett a védelem teljesítménye, a támadóknál pedig csak nyomokban lehetett felfedezni a Kansas Citynél korábban támadókoordinátorként dolgozó Nagy koncepcióját. Persze a főedző nem volt könnyű helyzetben, a 2017-ben másodikként drafolt Mitchell Trubisky soha nem tűnt kezdő szintű irányítónak, és a piacról hozott QB-k sem feltétlenül növelték a variációs lehetőségeit.
Pace hét évet töltött el a franchise általános igazgatójaként, az eredménylistája pedig finoman szólva is vegyesnek tekinthető. Először John Foxot nevezte ki főedzőnek, aki három év alatt egészen pocsék, 13-34-es mérleget hozott össze, és 2017-ben ő cserélt fel azért, hogy elhozhassa Trubiskyt, miközben abban az évben két korszakos irányító, Patrick Mahomes és Deshaun Watson is elérhető volt. Elképzelhető, hogy Justin Fields személyében idén megtalálta a franchise arcát, az állását azonban ez már nem mentette meg.

Denver Broncos – Vic Fangio

Kicsit korábban kezdte a kirúgásokat a Denver, amely Vic Fangio munkáját köszönte meg három idényt követően. Fangio összességében nem alkotott maradandót Denverben (19-30-as mérleg), de nehezen lehet teljes képet alkotni a munkájáról, mivel egyik évében sem volt valódi franchise irányítója a csapatnak. Próbálkozott Joe Flaccóval, a 2019-ben draftolt Drew Lockkal, illetve Teddy Bridgewaterrel, a rájátszás szintjét azonban egyik játékossal sem sikerült megütni.
Az irányítóhelyzet nagyobb részben John Elway felelőssége, aki tavaly távozott az általános igazgatói posztról. Fangio menesztése valahol érthető, mindenesetre az nagy pozitívum, hogy biztos alapokat hagy maga mögött: egy remek védelmet, illetve egy tehetségekkel telezsúfolt támadósort. Ez a csapat simán Super Bowl-esélyes lenne a keret alapján, már amennyiben találnának hozzá egy jó képességű irányítót – ilyet akár a piacról is szerezhetnek.
Ez a főedző menesztésében is szerepet játszhatott, várhatóan több nagy nevű veterán irányító is elérhető lesz, akik szemében a Denver vonzó célpontnak számít, főleg, ha egy modernebb, támadó felfogású edzővel dolgozhatnak együtt. Mindent egybevetve edzői oldalról a Broncos lehet a legizgalmasabb lehetőség, mert akár már rövid távon komoly eredményeket lehet elérni ezzel a csapattal.

Minden nap hírlevelet küldünk az olvasóinknak, amiben az előző nap legfontosabb sporthíreit, az elemzéseinket és persze sok más érdekességet is megmutatunk. Az Eurosport hírlevelére ezen a linken lehet feliratkozni.
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés