Hatalmas fogás: igazi forma-1-es nagyágyút igazolt a Lamborghini

Lantos András

Publikálva 06/12/2022 - 11:03 GMT+1

Szenzációs igazolást jelentett be kedd reggel a Lamborghini, az olasz márka leszerződtette a Forma-1-ben kilenc szezon alatt tíz dobogós helyet elérő Romain Grosjeant, aki jövőre már részt vesz a 2024-ben bemutatkozó LMDh prototípus autó fejlesztésében. Az is hivatalossá vált, hogy a francia pilóta ezen kívül a márka GT3-as gépével fog versenyezni, hogy felvegye az endurance-ritmust.

Ilyen volt a 90. Le Mans-i 24 órás autóverseny - az összefoglaló, amire mindenki várt

Romain Grosjean hivatalosan is Lamborghini gyári pilóta lett.
Ezt a legendás olasz márka választott partnercsapata, az Iron Lynx jelentette be, és egyből nyilvánosságra is hozták az első közös versenyüket.
A Forma-1-ben a Renault, a Lotus és a Haas színeiben versenyző Grosjean 2023-ban a márka GT3-as autójával, a Lamborghini Huracánnal versenyez majd, miközben részt vesz a 2024-ben bemutatkozó LMDh-autó fejlesztésében is.
Az első lamborghinis versenyére már nem is kell sokat várni, hiszen ott lesz a január 28-án rajtoló Daytona 24h-n, ahol a márka két régi motorosával, Mirko Bortolottival és Andrea Caldarellivel osztozik majd az autón a GTD Pro kategóriában.
Annyi biztos, hogy jövőre több más hosszútávú versenyen is találkozhatunk vele, de a teljes programját egyelőre nem hozták nyilvánosságra. Azt viszont igen, hogy a fent említett két pilóta mellett ő is szerepet kap a prototípus autó fejlesztésében.
„Igazi, született autóversenyzőként ő egy olyan pilóta, aki nem vállal kompromisszumokat, és a pályán sem riad vissza a bátor megmozdulásoktól. Szerintem a jelenlegi forma-1-es korszak egyik legnagyobb tehetsége. Arra számítunk, hogy Romain keményen megharcol majd minden egyes helyezésért és pontért a szezon során” – fogalmazott Andrea Piccini, az Iron Lynx csapatvezetője, aki korábban versenyzett egy bajnokságban Grosjeannal.

Romain Grosjean Lamborghini gyári pilóta lett.

Fotó: From Official Website

A Lamborghini november elején jelentette be, hogy 2024-ben beszáll az FIA Endurance Világbajnokságba, és az amerikai IMSA WeatherTech SportsCar Championshipbe, és mind a két projektet az Iron Lynx csapatra bízza.
„Először is nagy megtiszteltetés csatlakozni a Lamborghinihez, ami minden autóimádó számára egy legendás márka. Köztük vagyok én is, akárcsak a gyerekeim. Két dolog miatt vagyok izgatott. Az egyik, hogy először indulhatok Daytonában, ahol a GT3-as autó nagyon eredményes volt eddig” – mondta Grosjean.
„A másik az új LMDh-gép fejlesztése, ami egy gyönyörű autó – szerencsésnek érzem magam, hogy én már láthattam. Ez egy nagyszerű endurance-projekt lesz, a kategória pedig már amúgy is elég izgalmas, hiszen rengeteg gyártó érkezik.”
Bár Grosjean szinte az egész pályafutását a formaautóknak szentelte, van minimális GT-s tapasztalata is. 2010-ben egy privát fejlesztésű Ford GT-vel indult a GT1-es Világbajnokságon (itt volt Piccini ellenfele), és két futamon is győzött. Ugyanezzel az autóval elindult Le Mans-ban is, de a Matech Competition egysége nem ért célba.
A 36 éves francia megnyerte hazája Formula Renault sorozatát, kétszer GP2 Ázsia, illetve egyszer Forma-3 Euroseries és AutoGP bajnok lett, mielőtt megérkezett volna a Forma-1-be. Sosem volt szerencséje igazán versenyképes autóhoz, de 179 indulása során így is 10-szer állt a dobogón. Kilencszer volt harmadik, 2013-ban pedig másodikként intették le az Amerikai Nagydíjon.

Romain Grosjean keze

Fotó: Twitter

2020-ban a Bahreini Nagydíjon súlyos balesetet szenvedett a Haas autójával, amely könnyen halálos is lehetett volna, ám végül sikerült kimásznia a lángoló, fejtetőn álló roncsból. Később részletesen beszélt azokról a pillanatokról, a kézfején pedig még ma is láthatók az égési sérülések.
Az elmúlt két évet az IndyCarban töltötte a Dale Coyne majd az Andretti csapatnál, és 30 futam alatt négyszer állt a dobogón. A most bejelentett lamborghinis projekt mellett Grosjean az amerikai formaautós sorozatból sem távozik.

Romain Grosjean üléspróbán a Lamborghininél.