A címvédő FTC kiejtésével bajnoki döntős Varga Dániel OSC-je

Takács Márton

Frissítve 17/05/2021 - 08:25 GMT+2

Az OSC 10-9-re győzött a kétszeres címvédő Ferencváros ellen a férfi vízilabda OB I elődöntőjének harmadik mérkőzésén, ezzel megnyerte a párharcot és bejutott a fináléba. Helyszíni tudósításunk a Nyéki Imre uszodából Erdélyi Balázs és Manhercz Krisztián nyilatkozatával.

Erdélyi Balázs és Manhercz Kriszitán gólöröme - Fotó: MVLSZ

Fotó: Other Agency

A Fradinak a bajnoki bronzpárharc jut idén, ahol a BVSC lesz az ellenfél.

Ott hagytuk abba csütörtökön, az OSC-Ferencváros elődöntő második felvonása után, egyenlőnél, hogy hozzánk hasonlóan már Varga Dánielnek is elfogytak a jelzői csapata teljesítményére. Így Joey Tribbiani ninoszíma szótárát segítségül véve azt tudtuk mondani magasröptűen, hogy higiénikus pszichéjű homo sapiensekből álló csapata termetes aortapumpákkal is rendelkezik. Nos, a párharc mindent eldöntő harmadik mérkőzése után már a Jóbarátok Joey-ja sem tudná visszaadni az újbudaiak teljesítményének jellemzését a maga sajátos módján.
Ebben a rájátszásos csatában most kezdte a legjobban a meccset az OSC, 2-0-ra is vezettek Salamon Ferencék az első negyedben úgy, hogy Manhercz Krisztián büntetőjét Vogel Soma kivédte, ahogyan csütörtökön is a szétlövés során. Az Európa-bajnok kapus viszont még abban a játékrészben szemsérülést szenvedett, onnantól Gárdonyi András védte végig a találkozót, remekül, 58%-kal.
Vámos Márton már öt perc alatt begyűjtött két hibát, így jó sok időre felborult a Fradi megszokott szerkezete, Zalánki Gergő mellett Ioannis Fountoulis játszott rosszkéz oldalon, Varga Dénes és Vigvári Vendel mellett pedig Jansik Szilárd tűnt fel kapáson, és utóbbi gólokat is lőtt onnan.
Ez a meccs nem volt szakmailag olyan színvonalas, mint az előző, mindkét gárda játékában sok volt a hiba, ahogy a parton a játékvezetők teljesítményében is.
3-1-re és 4-2-re is vezettek a hazaiak, de Varga Dénesék 6-4-re fordítottak, 5-7 után viszont a megint hatalmasat játszó Hárai Balázs vezérletével tolt egy 4-0-sorozatot az OSC - közben Varga Dumi ötméteresét védte Lévai Márton -, 9-7 után viszont gyorsan visszajött a meccsbe az FTC, és 9-9 után megint ott tartottak a XI. kerületiek, mint a Szolnokkal vívott Eurokupa-döntőn. Támadhattak a győzelemért. Akkor nem sikerült begyötörniük még egy gólt, most igen.

Hárai Balázs megint extrát játszott - Fotó: MVLSZ

Az ebben a naptári évben extrát nyújtó csapatkapitány, Erdélyi Balázs nyolc másodperccel a vége előtt emberelőnyből bevágta az OSC 10., saját maga negyedik találatát, és ezzel 10-9-re megnyerték a meccset a vendéglátók. 5-2-re (!) hozta a negyedik negyedet az egyértelműen gyengébb játékoskerettel rendelkező OSC a zöld-fehérekkel szemben, ezt a Fradit pedig nem szokták így lehajrázni. Az évad előtt még óriási meglepetés lett volna azt mondani, hogy az OSC búcsúztathatja a Fradit, de ebben az idényben olyan lelkierőről tettek már sokszor tanúbizonyságot Salamon Ferencék, hogy a rájátszáshoz közeledve már az ő sikerük is bőven benne volt a pakliban.
A fenomenális első felnőtt vezetőedzői évet produkáló Varga Dániel az Eurokupa után az OB I-ben is fináléba vezette fiatal csapatát, ahol ismét a Szolnok lesz az ellenfelük, már szerdától. A Dózsa két szerb klasszisa, Filip Filipović és Radomir Drašović is ott ült a lelátón a Kondorosi úton, régi ismerősként láthatják viszont az OSC játékosait a két nyert meccsig tartó fináléban.
A Ferencváros 2018 óta, ahol elindult, mindig döntőt játszott, sorozatban 10 trófeát nyertek meg Vámos Mártonék, idén viszont nem lesznek aranyérmesek - és ezüstérmesek sem - a bajnokságban. A BVSC ellen kemény bronzmeccs vár rájuk, ahol a Bajnokok Ligája-indulás lesz a tét.
Az elmúlt évtized egyik legnagyobb párharca volt az OSC-FTC csata, reméljük, valami hasonlót hoz a hátralévő két playoff-küzdelem is!
A meccs után a csapatát döntőbe lövő Erdélyi Balázst kértük nyilatkozatra:
"Kijárt már, hogy egyszer végre szerencsénk legyen egy meccs végén. Akár az Eurokupa-döntőt nézem, akár az előző mérkőzést, vagy más rangadókat, vagy az utolsó másodpercben sikerült behúznia az ellenfelünknek, vagy ötméteresekkel. Mindig hátrányból jöttünk vissza a negyedik negyedben, most az utolsó nyolc perc előtt el is hangzott részemről, hogy ’csak a szokásos’, azt kell megcsinálni. 4-0-s rohamot produkáltunk, ahonnan még visszajött a Fradi, de hát elképesztő, amit a csapatunk művelt. Köszönöm mindenkinek, mert ez óriási élmény volt! Aki követi a játékunkat, az látja, hogy hétről hétre óriási iramú rangadókat játszunk, és mindig felmerül a kérdés, hogy meddig bírjuk? Hát bírjuk még! Egy elég lendületes és fiatalos csapat a miénk, fogunk tudni menni, fizikális problémánk biztosan nem lesz. Nagyon jó állapotban is vagyunk, és lélektanilag rettenetesen erősek vagyunk most, ez pedig egy óriási plusz a mi javunkra.”
Két gólja mellett megint nagy mezőnymunkával járult hozzá a sikerhez Manhercz Krisztián, majd így értékelt:
"Fizikálisan nagyon kemény mérkőzés volt, de taktikailag is, mindkét csapat rengeteget hibázott. Borzasztó sok kiállítás volt, úgy, ahogy az előző meccsen is, a kulcsszituációkban viszont nem csak a Fradi tudott erőre kapni, hanem mi is. A bajnokságnak abban a szakaszában járunk, amikor az összes csapat minden játékosa fáradt, ilyenkor az nyer, amelyik jobban tudja redukálni ezeket a hibákat. Nagyon büszke vagyok a csapatra! Tavaly áprilisban ez a klub a megszűnés szélére került, akkor kevesen gondolták volna, hogy ez a csapat egy évvel később külföldi játékosok nélkül ki tudja ejteni a Ferencvárost. Az egymás ellen vívott öt mérkőzésünk alapján nem érdemtelenül.
Vitt minket előre a szívünk, és elég dinamikus a keretünk, sok jó úszónk van, akik a terhelést is nagyon jól bírják fizikálisan. A Fradi is borzasztóan akarta a sikert, nem véletlen, hogy egy szűk héttel ezelőtt 7-2-re vertek meg itt minket. Sok időnk nincs a pihenésre, de ha a csütörtöki vesztes meccs után azt mondják nekünk, hogy el lesztek nagyon fáradva, de ti fogtok döntőt játszani, akkor elfogadjuk az ajánlatot. Nekünk is egy visszajelzés ez a siker, meg azoknak is, akik a szezon előtt nem tudták, hogy Varga Dánielből milyen edző lesz azok után, hogy milyen játékoskarrierje volt. Most az ő csapata kiejtette azt a Ferencvárost, amely három sorozat címvédőjeként kezdte az idényt."
E.ON férfi vízilabda OB I
elődöntő, 3. mérkőzés
OSC-Újbuda - FTC-Telekom Waterpolo 10-9 (2-1, 2-3, 1-3, 5-2)
Gólszerzők: Erdélyi 4, Manhercz 2, Burián 1, Hárai 1, Salamon 1, Csacsovszky 1, ill. Jansik Sz. 3, Zalánki 2, Varga D. 2, Vámos 1, Constantin-Bicari 1
Az egyik fél 7. pontjáig tartó párharc végeredménye: 9-6 az OSC javára