Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Teljesen érthetetlen, hogy lett világcsúcstartó, most visszavonult

Nagy Benjámin

Frissítve 21/04/2021 - 17:47 GMT+2

Az úszósport elmúlt tíz évének egyik legfurcsább teljesítményével Gyurta Dániel rekordját múlta felül, 26 évesen azonban már nem folytatja. Olimpiai döntős honfitársa is így döntött.

Akihiro Yamaguchi

Fotó: AFP

Ki ne emlékezne arra, hogy Gyurta Dániel Londonban világcsúccsal lett olimpiai bajnok?

A 200 mell aranyérmét senki és semmi nem veheti el tőle, a 2:07,28-as világcsúcs azonban már szűk két hónappal később a múlté lett. Az, hogy hogyan, a mai napig értelmezhetetlen.
A 18. születésnapját éppen betöltő, még középiskolás Akihiro Yamaguchi 2012. szeptember 15-én úgy rajtolt el a gifui japán nemzeti sportfesztiválon, hogy egy évvel korábban, Limában nagy tehetségként junior-világbajnok lett. Akkor 2:11,70-nel nyert, majd a következő hónapokban nagyon gyanús elképesztő módon fejlődött, szinte minden úszásával egy-egy másodperccel lejjebb faragta a legjobbját, 2012 augusztusában, egy középiskolai versenyen pedig már 2:07,84-et repesztett.
Ilyen előjelek után jött a bizonyos szeptember 15-i úszás, ahol mindenkit megdöbbentett. 29,46-tal kezdett, majd 100-nál 1:01,72-vel fordult, hogy aztán erre jöjjön egy 33,06-os és egy 32,23-as 50-et – az óra 2:07,01-nél, tehát világcsúcsnál állt meg. A futamot követő nyilatkozatakor csalódott volt, mert szeretett volna a történelemben elsőként 2:06-tal kezdődő időt menni, de összességében annyira elégedetlen így sem lehetett, hisz az egyik legnehezebb versenyszámban egy év alatt majd’ öt másodpercet fejlődött - az ilyen mértékű előrelépés teljesen hihetetlen és példátlan.
Pláne úgy, hogy a Kosuke Kitajima utódjának kikiáltott Yamaguchi a kiugró eredményt olyannyira nem tudta megismételni, hogy teljesen eltűnt a mezőnyben. A 2013-as barcelonai világbajnokságon döntőt úszott ugyan, ám a győztes Gyurtától bő két másodperccel elmaradva, 2:09,57-tel hetedikként zárt, majd ezek után sem a kazanyi, sem a budapesti, sem pedig a kvangdzsui világbajnokságra nem tudott kijutni, mint ahogy a riói olimpiára sem - a 2016-os japán kvalifikációs bajnokságon az előfutamban 2:13,11-gyel, saját világcsúcsától bő hat másodperccel elmaradva a 19. helyen esett ki. Az utolsó csepp a pohárban a most áprilisi japán bajnokság volt, ahol utolsó utáni alkalomként próbára tette magát. 200-on el sem indult, míg 100-on 1:02,01-gyel mindössze 28. lett, nagyon-nagyon messze a tokiói kerettagság lehetőségétől.
Ezek után senkit sem lepett meg, hogy bejelentette a visszavonulását – holott még mindig csak 26 éves.
Egyáltalán nincsenek bennem rossz érzések. 22 év úszás után elmondhatom, hogy mindent kielégítő karrierem volt, tele szép és kevésbé szép pillanatokkal. A junioréveimben nagy csúcsokat állítottam fel, az elmúlt kilenc évben azonban messze jártam ezektől. Remélem, hogy egyszer meg tudom osztani a tapasztalataimat és az érzéseimet, most csak annyit tudok üzenni az olimpiára készülőknek és az úszósport feltörekvő tehetségeinek: szurkolok nektek
A 2:07,01-es világcsúcsot végül 2017-ben a honfitárs, Ippei Watanabe döntötte meg (2:06,67), míg manapság Anton Chupkov a rekorder (2:06,12).
Yamaguchin kívül egyébként Sakiko Shimizu is befejezte a pályafutását. A 29 éves úszónő a riói olimpián 400 méter vegyesen úgy döntőzött, hogy az előfutamban japán rekordot úszott, ám az idei japán bajnokságon ebben a számban kikapott Yui Ohashitól és Ageha Tanigawától, s mivel nemzetenként csak két versenyző indulhat, így lemarad a tokiói játékokról. Shimizu a közeljövőben az úszósportban maradna, búcsúképpen úgy fogalmazott, hogy szeretne visszaadni valamit abból, ami 3 éves kora óta meghatározta az életét.
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés