Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Megvan, hány éves eltiltást kaphat Kenderesi Tamás, ha bűnösnek találják

Eurosport Magyarország

Frissítve 20/04/2023 - 20:02 GMT+2

A doppingügybe keveredett olimpiai bronzérmes úszó közleményét nem hagyta szó nélkül Tiszeker Ágnes, a Magyar Antidopping Csoport vezetője, aki több dolgot is sérelmez Kenderesi állításaival kapcsolatban, és csak „egy kétségbeesett sportolót lát, aki feléget maga mögött minden hidat, miközben az igazát próbálja bizonygatni”. Az is kiderült, hogyan folytatódhat az eset és mi várhat az úszóra.

Kenderesi Tamás

Fotó: AFP

Egyre több válasz érkezik Kenderesi Tamás szerdai közleményére. Mint ismert, Rió bronzérmese egyike annak a két magyar úszónak, akiknél a biológiai útlevelükben szereplő adatok elemzése és összehasonlítása után tavaly ősszel felmerült a doppingvétség gyanúja. Három, egymástól függetlenül dolgozó külföldi analitikai szakértő véleményezte az általa levett minták adatait, az ügyben pedig a Magyar Antidopping Csoport (MACS) által delegált háromtagú bizottság fog döntést hozni.
Kenderesi szerdai nyilatkozatát – amiben beszámol arról, hogyha ártatlanul elmarasztalják, maga és a tisztességes sportolótársai érdekében az összes jogi lehetőséget felhasználva bizonyítani fogja, hogy az ellene emelt vádak hibás feltételezéseken alapulnak, egyúttal cáfolni fogja a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) biológiai útlevél-rendszerének tévedhetetlenségét – ebben a cikkünkben lehet teljes egészében elolvasni.
A hvg.hu-nak csütörtökön Tiszeker Ágnes, a MACS vezetője nyilatkozott, és további részleteket osztott meg az ügyről.
„Két eset lehetséges. Az egyik, hogy a bizottság elítéli Tamást, azaz megállapítottnak látja a doppingvétség tényét. Ez ellen fellebbezhet a Nemzetközi Sportdöntőbíróságnál (CAS). A másik, hogy nem látja bizonyítottnak a gyanút, és felmenti. Ebben az esetben a vizes sportokat tömörítő nemzetközi szervezet (World Aquatics) vagy a WADA nyújthat be fellebbezést.
Ide tények és bizonyítékok kellenek, de amit ő ír, az tele van ellentmondásokkal. Nem szeretem az effajta nyomásgyakorlást. Azzal nincs bajom, hogy egy sportoló, a találgatásokat megelőzendő, kiáll, és elmondja, hogy eljárás zajlik ellene, ismerteti a saját álláspontját és a védekezését. De nem jó ötlet gyakorlatilag megfenyegetni azt a bizottságot, amelyik hamarosan döntést hoz az ügyében.”
Hozzátette: ez egy teljesen átlátható rendszer, és pontosan lehet tudni, melyik szervezet vette le a mintát, hogyan, milyen hőmérsékleten adta le a labornak, és hogy analízisre alkalmas volt-e.
„Ha valamelyikről úgy találják, hogy nem az, akkor be sem kerül a rendszerbe. És nem azért, mert nem tetszik nekik Kenderesi Tamás, hiszen nem is tudják, hogy kié minta, mert semmiféle információval nem rendelkeznek a sportoló személyazonosságát illetően az első vizsgálatoknál, hanem azért, mert kizárólag kifogástalan állapotban lévő mintát analizálnak.”
Tiszeker Ágnes elárulta azt is, hogy amennyiben bűnösnek találják Kenderesit, úgy négyéves eltiltás várhat rá, ugyanakkor a teljes felmentés is előfordulhat.
„Lehet rá egészségi, orvosi magyarázat, de elő lehet idézni ilyen változást mesterségesen is, például éppen vértranszfúzióval vagy EPO használattal, ezt hívják vérdoppingnak. Ha a magyarázat, a benyújtott bizonyítékok, az orvosi védekezés világos, egyértelmű és jól dokumentált, akkor a WADA szakértői elfogadják. Ilyenkor azt mondják, hogy nem tartják fenn a doppingvétség gyanúját, de a továbbiakban is figyelik és tesztelik az illetőt. Ilyen magyar versenyzőkkel is megesett már.”
Kenderesi biztosan kihagyja az idei világbajnokságot – fontosabb kérdés viszont, hogy mi lesz a jövőjével...
Forrás: részben hvg.hu
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Kapcsolódó témák
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés