Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Novak Djokovic hallani sem akar az oltásról – Melyik Grand Slamen láthatjuk őt legközelebb?

Németh Dániel

Frissítve 15/07/2022 - 19:07 GMT+2

Wimbledonban megszerezte pályafutása 21. Grand Slam-címét, azt viszont még Novak Djokovic sem tudja pontosan, hogyan alakul innentől a versenynaptára. Szeretne ott lenni az Egyesült Államokban (és a US Openen), ám az amerikai szabályok értelmében ennek a koronavírus elleni védőoltás az egyik feltétele. Ausztráliába pedig a legutóbbi döntés értelmében még két és fél évig be sem tehetné a lábát…

Novak Djokovic

Fotó: AFP

Novak Djokovic valószínűleg lemarad a US Openről, az Ausztrál Openre viszont reális az esélye az egyik szerb újságíró szerint.
Egyszer Roger Federer mondta azt, hogy egy olyan év, amelyben sikerült Grand Slamet nyerni, már nem lehet rossz. Ilyen szempontból Novak Djokovic is elégedett lehet, hiszen a múlt héten megszerezte pályafutása 7. wimbledoni címét, összességében pedig – a rekorder Rafael Nadalt megközelítve – 21 Grand Slam-győzelemnél jár. Az öröme azonban – a versenynaptárához hasonlóan – nem lehet teljes, mivel reális forgatókönyv, hogy két GS-tornáról is lemarad 2022-ben.
Januárban az Ausztráliába való utazása – a koronavírus elleni védőoltás hiányában – meghiúsult, emiatt lemaradt az Australian Openről, a külföldi állampolgárok számára pedig az Egyesült Államok is kötelezővé teszi az oltottságot. Djokovic az idén már két amerikai versenyt kénytelen volt lemondani emiatt (Indian Wells, Miami), és miután az utazás feltételei mit sem változtak azóta, a hagyományos amerikai kemény pályás szezon is kieshet a naptárából. Köztük a US Opennel.
Egy szerb újságíró, Saša Ozmo összefoglalta, mi a helyzet most vakcinaügyben, és mekkora az esélye annak, hogy a korábbi világelső részt vehet a New York-i tornán. Írásában Ozmo rámutatott: több egykori vagy jelenlegi játékos kiállt Djokovic mellett, köztük a hétszeres GS-győztes John McEnroe-val. „Ezek a politikusok túlságosan is beleavatkoznak. Ezt tették Ausztráliában is. Engedjék be a fickót, hadd teniszezzen Amerikában. Ez nevetséges” – jelentette ki McEnroe.
Korábban pedig a Djokovichoz hasonlóan oltásszkeptikus Tennys Sandgren korholta az Amerikai Teniszszövetséget, amiért nem segítenek a szerbnek a bejutásban. „Elég nagy kár, hogy a USTA nem küzd azért, hogy Novak mentességet kaphasson. Az nem lep meg, hogy a kormány nem változtatott az őskövület-politikáján. Én játszhatok, de ő nem? Ez nevetséges” – fogalmazott Sandgren, aki amerikai állampolgárként oltás nélkül is indulhat a USTA által szervezett versenyeken.
picture

Novak Djokovic és Tennys Sandgren a 2018-as US Openen

Fotó: Getty Images

Érdemes azonban leszögezni, hogy a beutazás feltételeit nem az Amerikai Teniszszövetség szabta meg, hanem az amerikai kormány, a USTA tehát csak alkalmazkodni tud az előírásokhoz. Természetesen dönthetnének úgy, hogy egy Djokovic kaliberű sportoló részvételéért megéri küzdeni (amelyhez jól felfogott anyagi érdekek fűzik a szövetséget), ám a januári események visszatartó erővel bírnak, a Tennis Australia sem járt jól azzal, hogy segíteni próbált a szerbnek.

Az is kérdéses, hogy vajon Djokovic bízik-e annyira a szövetségi lobbi erejében, hogy még egyszer repülőre pattanjon, megkockáztatva egy, a januárhoz hasonló drámát.

„Várni fogok, és remélhetőleg jó híreket kapok majd az Egyesült Államokból, mert nagyon szeretnék elmenni a versenyekre. Most viszont csak az lenne jó hír az én szempontomból, ha eltörölnék az oltási kötelezettséget” – mondta Djokovic a wimbledoni döntőt követően. Azt már korábban tisztázta, hogy az oltást nem fogja felvenni, és ügyeskedni sem szeretne; vagyis, ha rossz híreket kap, akkor kihagyja az év utolsó GS-tornáját.
Jelenleg ez a forgatókönyv a legvalószínűbb. Franciaországban és Nagy-Britanniában lazábban álltak a kérdéshez, lényegében minden korlátozó intézkedést feloldottak, és hangulatában a járvány előtti időszakot idézték a versenyek. Mindkét helyen kisebb problémákat okozott csak a vírus: Alizé Cornet elárulta, hogy a Roland Garros alatt többen, köztük ő maga is, elkapták a betegséget, Wimbledonban pedig az egyik fő esélyes, Matteo Berrettini lépett vissza fertőzés miatt.
picture

Novak Djokovic szorult helyzetében is küzd a US Openért

Fotó: AFP

Az Egyesült Államokban tehát csekély esélyei vannak Djokovicnak, vagyis a szinte már hagyományos, Wimbledon utáni nyaralása valószínűleg hosszabb lesz a szokásosnál, lélekben talán már el is fogadta a szerb, hogy 2022-ben csak két Grand Slamből áll a naptára. De mi a helyzet 2023-mal? Az ausztrál nyár egyelőre távolinak tűnik, de tavaly is hasonlóan korán indultak meg a találgatások azzal kapcsolatban, ott lehet-e az év első Grand Slam-tornáján a kilencszeres bajnok.
Ezen a téren van oka az optimizmusra: egy évtizedes hatalom után elbukott a Nemzeti Liberális Párt, a helyükre lépő Munkáspárt pedig több ponton lazított a koronavírussal kapcsolatos szabályokon. Ami Djokovic szempontjából előnyös lehet, hogy már a külföldi állampolgároktól sem követelik meg a koronavírus elleni védőoltást, és ha nem jön nagyon durva változás a járvány alakulásában, a szerb is megkaphatja a vízumot.
Itt egy apró bökkenő van: azzal, hogy az idén visszavonták Djokovic vízumát, a szerbet automatikusan kitiltották három évre az országból, és csak akkor léphet be ennél korábban Ausztráliába, ha ezt is feloldják. A Daily Mail és a CLAY magazin értesülései szerint ezen a téren is jók Djokovic kilátásai, az új miniszterelnöknek, Anthony Albanesének szívügye a tenisz, a kitiltás alapjául szolgáló rendelet pedig már nincs is érvényben.
Minden tőlünk telhetőt meg fogunk tenni. Nem én döntöm el, hogy Novak ott lehet-e az Australian Openen, de mindig tárt karokkal várjuk őt, Ausztráliában rengeteg ember szeretné látni őt. Ez a döntés másokon múlik, de még sok idő van a versenyig.
- nyilatkozta Craig Tiley, a Tennis Australia elnöke.
picture

Craig Tiley és Novak Djokovic

Fotó: Getty Images

Hogy melyik Grand Slamen láthatjuk legközelebb, azt még nem tudhatjuk, Djokovic mindenesetre megnyugtatta a rajongóit: a visszavonulás nincs ott a gondolatai között. „Nem szoktam meghatározni, mennyi ideig szeretnék profiként teniszezni. Nem is szeretném, hogy akárki konkrétumokról, két, három vagy öt évről beszéljen. A csapatomban mindenki tudja, hogy ez tiltott téma: senki sem kérdezheti meg tőlem, mennyi ideig fogok játszani.”
Ez csak rajtam múlik, és most úgy érzem, még tartania kell egy darabig, különösen, ha Grand Slameket is nyerek.
Forrás: CLAY

Minden nap hírlevelet küldünk az olvasóinknak, amiben az előző nap legfontosabb sporthíreit, az elemzéseinket és persze sok más érdekességet is megmutatunk. Az Eurosport hírlevelére ezen a linken lehet feliratkozni.
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés