Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Mintha az apját rúgta volna ki – Előzmények nélkül szakított edzőjével a teniszsztár

Németh Dániel

Publikálva 23/02/2022 - 20:45 GMT+1

Jannik Sinner merész döntést hozott azzal, hogy Riccardo Piatti teljes stábjától megvált, új fejezetet nyitva karrierjében. Az olasz teniszező úgy érezte, nagy a lemaradása a topjátékosokkal szemben, és csak akkor van esélye a továbblépésre, ha sokoldalúbbá teszi a teniszét. Most még több részlet derült ki azzal kapcsolatban, miért lehetett elégedetlen az iránnyal a top 10-es játékos.

Stefanos Tsitsipas és Jannik Sinner - fotó: Paul Crock

Fotó: AFP

Második apjaként gondol rá, Jannik Sinner mégis megvált Riccardo Piattitól.


„Sok évnyi sikert követően úgy döntöttünk az edzői csapatommal, hogy külön utakon folytatjuk. Szeretnék köszönetet mondani Riccardónak, Dalibornak, Claudiónak, Andreának, Cristiannak és Gaiának mindazért, amit értem tettek a karrierem korai szakaszától egészen mostanáig” – írta Instagram-oldalán Jannik Sinner. Ezzel hivatalossá vált, amiről az olasz sajtó egy ideje cikkezett: Sinner megvált Riccardo Piattitól, attól az edzőtől, aki teniszezőt faragott belőle.
A kiszivárgott hírek alapján nem személyes ellentétek vezettek a szakításhoz, ami furcsa is lenne, elvégre Sinner egyfajta apafiguraként tekint a rutinos szakemberre. Az is valószínű, hogy nem egy konkrét ok áll a háttérben, hanem több tényező együttesen vezetett odáig, hogy az olasz úgy érezte, csak akkor tud előbbre lépni, ha más edzőt vesz maga mellé. Sztáredzőről – egyelőre – nincs szó, hivatalosan Simone Vagnozzi dolgozik vele, Marco Cecchinato korábbi edzője.
Az olasz Ultimo Uomo nevű oldalon összegyűjtötték azokat a tényezőket, amelyek végül az edzőváltás felé terelték Sinnert.

Gyenge eredmények a topjátékosok ellen

Bár a fiatal olasz remek eredményeket tud felmutatni, köztük két Grand Slam-negyeddöntővel, 1000-es döntővel, 500-as tornagyőzelemmel, valamint néhány 250-es sikerrel, soha nem tudott legyőzni aktuálisan top 5-ben lévő játékost. Tavaly Rómában és a Roland Garroson is kikapott Rafael Nadaltól, Novak Djokovic Monte-Carlóban ejtette ki, a US Openen Alexander Zverev állította meg, az ATP-vb-n pedig – igaz, nagy csatában – Daniil Medvedev.
Ez alapján jogosan érezhette úgy, hogy hiába sikerült betörnie az elitbe azzal, hogy top 10-es teniszező lett, még mindig nagy a lemaradása a legjobbakkal szemben, ráadásul nem csak az előtte lévőkre kell figyelnie. Az utóbbi időben láttunk kiemelkedő eredményeket Denis Shapovalovtól és Felix Auger-Aliassime-tól is, és akkor arról a Carlos Alcarazról még nem beszéltünk, akiben sokan a férfi tenisz következő nagy egyéniségét látják.
Sinner esetében a fő problémát a sokoldalúság, egészen pontosan annak hiánya okozhatja. Federerék mögött több generáció azért szorult a második vonalba, mert legfeljebb egy jó A-tervvel rendelkezett, ám az csak a legritkább esetben bizonyult elegendőnek, nagy meccseken szinte soha. Vagyis az olasz esetében is fennáll az a veszély, hogy ha nem tud extra elemeket vinni a játékába, sokoldalúbb teniszezővé válni, akkor háttérbe szorul a jövő sztárjai mögött.

Próbáltak ezen változtatni

Piatti természetesen maga is észlelte ezt a veszélyt, és szép fokozatosan hozzáláttak, hogy finomítsák az olasz játékát. Sokat dolgoztak azon, hogy a tenyerese sokoldalúbb legyen, jobban variálja onnan a játékot, és ebben szemmel láthatóan fejlődött is Sinner, miközben ez nem ment a védjegyévé váló, kőkemény ütések kárára. Az adogatásokat valamelyest mélyebbről kezdte el fogadni, próbálta magát jobb helyzetbe hozni, hogy onnan helyezhessen nyomást az ellenfeleire.
picture

Jannik Sinner

Fotó: Getty Images

Nyártól Sinner egyik gyenge pontja, az adogatás került középpontba. Piatti tanácsára egyből három dolgot is megváltoztattak: visszatért a hátsó lábas technikára (ilyenkor a bal lábra érkezik a terhelés, a jobb nem csatlakozik), hamarabb készíti elő az ütő fejét, és a labdát is magasabbra dobja. Részeredményeket sikerült elérni, de nem lett sokkal több olcsó pontja Sinnernek, a második szervái pedig változatlanul igen sebezhetőek.

Túl nagy befolyása volt az edzőnek?

A Sinnert ténylegesen felfedező Massimo Sartori azt gyanítja, a háttérben közel sem volt annyira jó a felek viszonya, mint azt kívülről gondoltuk. „Ha Riccardo valóban egy apa lett volna a számára, Jannik nem hagyta volna ott” – mondta az Il Messaggerónak adott interjúban. Sartori szerint egészen egyszerűen az történt, hogy elsősorban Piattinak volt szüksége Sinnerre, és nem fordítva, ezáltal a munkakapcsolatuk fenntarthatatlanná vált.

Egészen konkrétan arra utalt, hogy Piatti Sinneren keresztül akarta elérni az egyik nagy álmát: Grand Slamet nyerni edzőként.

Olaszországban sokat beszéltek arról, hogy Sinner versenynaptárát az edzője állítja össze, és a szakember döntött például az olimpia kihagyásáról is, amiért rengeteg támadást kellett elviselnie a fiatal teniszezőnek. Olyan hírek is megjelentek, miszerint Piatti rossz szemmel nézte, ha más edző tanácsot adott Sinnernek – Sartorit is beleértve –, ami utalhat éppenséggel egy apa-fiú kapcsolatra, csak épp nem az egészséges fajtából.

Nem kizárt a sztáredző

Sinner nagy kockázatot vállalt, hiszen nem csak Piatti szolgálatairól mondott le, de a teljes stábját kénytelen volt otthagyni. Hivatalosan csak Vagnozzi előléptetését jelentette be az olasz, ám továbbra is pletykálnak Magnus Norman esetleges érkezéséről. Aki minden szempontból tökéletes választás lenne: a múltban dolgozott már hasonló helyzetben lévő játékosokkal, és Robin Söderling, valamint Stan Wawrinka pályafutását is új szintre tudta emelni.
picture

Magnus Norman és Stan Wawrinka

Fotó: Getty Images

Ha minden összeáll Sinnernél, kevés játékos van, aki képes nála is nagyobb sebességet generálni a labdamenetek során. Viszont, ha az A-terv nem működik, hajlamos nagyon lerövidülni, vagy épp ellenkezőleg, túlerőltetni a dolgot, és hibákkal megkeseríteni az életét. Az viszont egyelőre hiányzik a játékából, hogy játsszon a szögekkel, variálja a játék sebességét, és mindenekelőtt: hogy az esetek többségében a megfelelő megoldást válassza.
Norman korábban Söderling és Wawrinka játékában egyaránt képes volt ezekben fejleszteni (a mentális oldal mellett, amiben Sinner már most elég jónak mondható). Velük relatíve későn (24 és 27 év) kezdett el dolgozni, vagyis technikailag már nem tudott sokat hozzátenni a teniszükhöz, elsősorban taktikailag adott több fegyvert a kezükbe. Az olasznak pedig épp erre lenne nagy szüksége, hogy valóban a topjátékosok szintjére emelkedhessen.

Minden nap hírlevelet küldünk az olvasóinknak, amiben az előző nap legfontosabb sporthíreit, az elemzéseinket és persze sok más érdekességet is megmutatunk. Az Eurosport hírlevelére ezen a linken lehet feliratkozni.
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés