Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Depresszió, alkoholproblémák – a korábbi top 10-es teniszező adna még egy esélyt a pályafutásának

Németh Dániel

Frissítve 26/03/2023 - 21:05 GMT+2

Lucas Pouille ígéretesen induló pályafutását megtörték a sérülések, 2020-as könyökműtétje óta csak elvétve tudott pályára lépni. A francia teniszező nehezen dolgozta fel, hogy a világ legnagyobb pályáit követően a Challenger Tour darálójában találta magát, a sokasodó problémák pedig mentálisan is megviselték. A mélypontot tavaly nyáron érte el, most viszont azon dolgozik, hogy formába lendüljön.

Hubert Hurkacz ott lesz a legjobb nyolc között

Lucas Pouille tavaly nyáron felhagyott a tenisszel, de most újra edzésbe állt, a cél pedig a 2024-es olimpia.
2016-ban, amikor egymást követően két Grand Slam-tornán is negyeddöntőbe jutott, a US Openen ráadásul Rafael Nadal legyőzésével, Lucas Pouille-nak mindenki fényes karriert jósolt. Mindent egybevetve nincs is rossz pályafutás mögötte: játszott Grand Slam-elődöntőt, volt top 10-ben a ranglistán, nyert öt ATP-tornát (ebből egyet Budapesten), és ő is hozzájárult ahhoz, hogy a franciák hosszú idő után újra Davis-kupa-győzelmet ünnepelhessenek.
Tehetségből bőven kijutott a franciának, méltó örököse lehetett volna a Tsonga, Monfils, Gasquet és Simon fémjelezte generációnak, a sérülések azonban megtörték az ígéretesen induló pályafutását. Könyökműtétjét követően a teljes 2020-as szezont kihagyta, de a visszatérés után sem akart összeállni a játéka, 2021 fénypontját egy Challenger-döntő jelentette. Tavaly nyáron pedig – a sokadik sérülését követően – úgy döntött, határozatlan ideig felhagy a pályafutásával.
A különböző harci sebek nem csak a testén hagytak nyomot, de pszichésen is nehezen dolgozta fel a visszalépést, ami a depresszió határára sodorta őt. A L’Equipe-nek adott interjúban elmondta, még az edzője elől is titkolni próbálta a belső vívódásait, de aztán jött egy fordulópont, ami egészében megváltoztatta a gondolkodásmódját. Rájött: minél gyorsabban ki kell szakadnia ebből a végeláthatatlan körforgásból.
„A nizzai kórházban voltam, ahol egy hiperbár kamrával próbáltuk felgyorsítani a gyógyulásomat. Csupa beteg, haldokló ember vett körbe, végstádiumú rákbetegek… Én pedig egy olyan csekélység miatt mentem oda, mint a törött bordám. Ez más megvilágításba helyezi az életet, engem viszont alaposan felhúzott. Megjelentek a sötét fellegek, és lassacskán depresszióba taszítottak – a Roland Garros után naponta egy órákat aludtam, és egyedül ittam.”
„Valami ijesztő dolog felé sodródtam. Magamba fordultam, senkinek sem beszéltem róla. Egyébként sem vagyok egy bőbeszédű ember. Az edzések utáni fáradtság pedig csak rontott a helyzeten. Rossz passzban voltam, de aztán meghoztam azt a döntést, hogy leállok a tenisszel. Ha nem így cselekedtem volna, akkor mehettem volna a Sainte-Anne-ba az őrültek közé. Meg kellett állnom, a fal felé tartottam, nem tiszteltem magam játékosként.”
Nem akartam, hogy ezt a képet mutassam magamról. A végső lökést az adta meg, amikor az egyik éjszaka közepén értesítést kaptam a telefonomra, és megláttam a lányomról készült fotót. Akkor azt mondtam: ez így nem mehet tovább.
Pouille tartotta a szavát, miután letette az ütőt, hónapokig tartott, mire újra teniszpálya közelébe került. Helyette próbált minél több időt tölteni a család és a barátok közelében, tenisz helyett inkább golfozott vagy szörfözött. A sportolói buborékból kitörve jött csak rá arra, mennyire nagy szüksége volt arra, hogy kiszakadjon a megszokott közegből, egy idő után azonban mégis visszatalált a teniszhez – eleinte persze szigorúan élvezetből.
„Hosszú idő után először jól éreztem magam, nem edzésekről volt szó, csak a teniszről. Aztán ott volt a Bercy, ahol a sajtóval is találkoztam. Kérdeztek az olimpiáról, amin még sose jártam. Működött. Bercy után ugyanis azt mondtam a feleségemnek: vissza fogok térni” – idézte fel a történteket. Mint mondja, a fő célja az, hogy egészséges maradjon, eredmények szempontjából pedig a párizsi olimpiára való kvalifikáció. Azonban azt sem tartja tragédiának, ha ez végül nem jön össze.
picture

Lucas Pouille a marseille-i tenisztornán

Fotó: Getty Images

Egy dolog biztos: a világranglista 459. helyéről hosszú út vezet az olimpiáig, első körben a Challenger Tour útvesztőiből kell kitalálnia. Az interjúban egyébként azt is elmondta, korábban nehezen dolgozta fel a kontrasztot, hogy a világ legnagyobb stadionjait követően újra maroknyi néző előtt megrendezett, minimalista versenyeken kellett pályára lépnie. Mostanra azonban sokkal érettebben áll ehhez a feladathoz, amiben a családja is sokat segített.
„Gyászoltam ezt az időszakot. Szerintem ebben az egónak nagy szerepe van. Türelmetlenül vártam, hogy visszatérhessek a legmagasabb szintre. Fantasztikus élményekben volt részem, a világ legnagyobb versenyein teniszeztem, játszottam Grand Slam-elődöntőt, két negyeddöntőt, megnyertem a Davis-kupát. Innen odáig eljutni, hogy egy Challenger-torna első körében a világranglista 300. helyezettje vár… Aki ezt nem tudja feldolgozni, az nem fog nyerni.”
Én nem voltam kellően alázatos, márpedig nem túl kellemes arra gondolni, hogy hiányzik belőled az alázat.
„Amikor fiatalon elkezdesz pénzt keresni, egyből kihasználod az előnyeit, olyanokra tekintesz prioritásként, amelyek valójában nem azok. Ma már érettebb vagyok, van egy lányom. Fontosabb dolgok is vannak annál, hogy szép ruhákat és autókat vegyek. Régen ezt nem így láttam. Manapság az egyszerűbb dolgokkal is boldog vagyok. Ugyanakkor természetes, hogy megváltozik az életmódod. A Grand Slam-elődöntő és a Challenger-torna első fordulója között jó pár nulla a különbség.”
Pouille januárban két Challenger-versenyen is elindult, Quimperben negyeddöntőbe jutott. Hogy a tudása még most is megvan, hogy újra ATP-szinten versenyezzen, két top 200-as játékos legyőzésével támasztotta alá, azóta pedig egy kisebb sérülést követően újra keményen edz. Az interjúban azt is elárulta: a mostani visszatérése az utolsó kísérlet, hogy feltámassza a pályafutását, és amennyiben a teste azt üzeni, gondolkodás nélkül fogja szögre akasztani az ütőt. Ezúttal már végleg.

Minden nap hírlevelet küldünk az olvasóinknak, amiben az előző nap legfontosabb sporthíreit, az elemzéseinket és persze sok más érdekességet is megmutatunk. Az Eurosport hírlevelére ezen a linken lehet feliratkozni.
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Kapcsolódó témák
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés