Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Figyelemzavar a teniszben: valós probléma vagy csak sumákolás?

Nánási Antal

Publikálva 04/12/2022 - 10:45 GMT+1

Rövid időn belül a harmadik eltiltással végződő eset üti fel a fejét a tenisz világában, melyek közül a mostani a második, amely doppingvétség következtében végződik a sporttól való kényszerű távolmaradással. Amíg azonban az előző egészen egyértelműnek tűnik, a mostani eset telis tele van kérdőjelekkel.

Fernando Verdasco

Fotó: AFP

Először is nézzük a tényeket. A Nemzetközi Tenisz Integritási Ügynökség(ITIA) a napokban közleményben tudatta, hogy egy 2022 februárjában elvégzett doppingvizsgálat a methylphenidate nevű szer kilétét mutatta ki Fernando Verdasco szervezetében. A szer alapvetően a figyelemzavaros hiperaktivitás-zavar (ADHD) nevű betegség kezelésére szolgál, az évek során azonban felkerült a sporttal kapcsolatos tiltott szerek listájára is.
Elmondása szerint a rutinos spanyol teniszező is ennek a betegségnek a kezelésére szedi ezt a hatóanyagot tartalmazó gyógyszereit évek óta, azt tehát, hogy a szervezetében kimutatták, egyáltalán nem tagadta. Verdasco azonban arra hivatkozott, hogy az évek során időről időre megújította azt az engedélyt, amely világosan leírta, hogy a játékos a szert nem a fizikai teljesítményének fokozása, hanem betegségének kezelése céljából vette magához. Ezúttal azonban elfelejtette megújítani ezt az engedélyt (Therapeutic Use Exemption), a szervezetében megtalált szer így jelen esetben doppingvétségnek minősül.
picture

Fernando Verdasco

Fotó: AFP

A sportág intergritása felett őrködő szervezet az eltiltás mértékének megállapításakor mindezt figyelembe vette, így mindössze két hónapos, “önkéntes” eltiltással sújtotta a sportolót. Tegyük hozzá gyorsan, az ítélet 2022 novemberének végén látott napvilágot, azaz egy olyan időszakban, ami már eleve a szezon végére esik, az eltiltás pedig januárban már le is jár, így Verdasco tulajdonképpen meg sem érzi ezt a szimbolikus időtartamú kényszerű távolmaradást.
Az már más kérdés, hogy a Simona Halep közelmúltbeli doppingesetét ugyancsak bejelentő szervezet miért várt február óta az eset nyilvánosságra hozatalával? Emlékeztetőül, Halep a US Openen adott mintájával bukott le, októberben pedig már a B-próba eredményeinek ismeretében jött ki az eltiltását megerősítő hír. Ehhez képest Verdasco esetében, aki rögtön elismerte a szer használatát, valamint az adminisztrációs hibát, kilenc hónap telt el a mintavétel és a vétséget rögzítő közlemény között.
Az ártatlanság vélelme mindenkit megillet, így semmiképpen sem törnénk pálcát az egykoron Ausztrál Open-elődöntőt játszó spanyol felett. Ami azonban az ügy kapcsán több forrásból is felszínre került, az minimum elgondolkodtató.
A párosok mezőnyében huszonegy Grand Slam győzelemig jutó, manapság pedig szakkomentátorként tevékenykedő Pam Shriver az esettel kapcsolatban a következőket írta a Twitteren:
“Úgy hallom, hogy egész sokan szednek ADHD gyógyszereket azért, hogy ráerősítsenek a mérkőzés közbeni koncentrációjukra. Ez szerintem felvet bizonyos integritási kérdéseket.
Az ADHD-ra szedhető hatóanyag lenne az agy meldóniuma? Kiváncsi lennék, hogy a közelmúltban hányan kértek engedélyt arra, hogy ilyen hatóanyagot tartalmazó gyógyszert szedhessenek.”
Shriver felvetése szerint tehát közel sem egyedi eset, hogy egy teniszező úgy próbálja meg egy hosszú mérkőzésen is végig élesen tartani magát fejben, hogy bemondásos alapon engedélyt kér egy olyan hatóanyag szedésére, ami alapvetően egy idegrendszeri betegség kezelésére szolgál. Az amerikai ex-teniszező posztjában megpendített párhuzam a meldóniummal valóban “adja magát” egy kicsit, a többek között Maria Sharapova eltiltását is okozó szer ugyanis az izomerő fokozásra alkalmas, ami a két mérkőzés közötti regenerációban lehet(ne) a teniszezők segítségére, ha épp ezért nem lenne ott a tiltólistán.
Pam Shriver tweetjét megosztva a neves sportági szakíró, Ben Rothenberg egyébként azt írta, egy neve elhallgatását kérő aktív férfi játékos azt mondta neki, hogy “a TOP 100 minimum fele él ezzel a módszerrel, és nem azért, mert gondjaik akadnának a házi feladatuk megoldása során”. Rothenberg azt is hozzáfűzte, hogy a doppingvétség alóli mentességet garantáló engedély intézményét kétségek tömkelege övezi a tenisz berkein belül.
A jogtalan előnyszerzés gyanúját visszhangozzák Reilly Opelka ugyancsak a Twitteren megfogalmazott gondolatai is. Az amerikai teniszező nemes egyszerűséggel legális doppingnak minősíti a Verdasco szervezetében azonosított szert, utalva arra, hogy nehezére esik elhinni, hogy teniszezők tucatjainak lesz felnőttként hirtelenjében szüksége ilyen szerekre.
Messzemenő következtetéseket, és téves ítéleteket természetesen egyik, a témában megnyilvánuló fél véleménye alapján sem lenne helyes megfogalmazni, különösen annak az Opelkának a gondolatai mentén, aki alapvetően is gyakran lázad több témában is. Az mindenesetre elgondolkodtató, hogy a Verdascóval történtek milyen mélységű vádakat hoztak egyszeriben a felszínre, ami azért egy átfogó vizsgálatra mindenképpen érdemessé teszi a témakört.
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Kapcsolódó témák
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés