Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Rublev dubaji ordítozása: egyértelmű eset, vagy újabb érv az automata vonalbíró rendszer mellett?

Nánási Antal

Frissítve 02/03/2024 - 09:42 GMT+1

A résztvevők nívójához és a mérkőzés színvonalához egyaránt méltatlan véget ért Andrey Rublev és Alexander Bublik elődöntője Dubajban. Az orosz teniszezőt, aki 2022-ben megnyerte a tornát, egy éve pedig a döntőben kapott ki Daniil Medvedevtől, döntő szett 6-5-ös állásnál sportszerűtlen magatartás miatt leléptették.

Rublev magából kikelve ordította le a vonalbíró fejét, kizárták Dubajban

A kizárás jogos, a körülmények miatt azonban egy kicsit sántít a dubaji verseny supervisori ítélete.
Ha van kétarcú játékosa az ATP Tournak, akkor az ezen körbe tartozó teniszezők közül elsőként Andrey Rublevet kell megemlíteni. A 26 esztendős orosz ugyanis személyisége miatt kollektív szimpátiának örvend a Touron belül, ugyanakkor, a skála másik pólusát megjelenítve, nagyon sokszor imbolyog a mérkőzésein az idegösszeomlás határán. Emlékezetes, amikor egy 2023-as, ugyancsak Dubajban lejátszott mérkőzésén dühében ütőjével gyakorlatilag véresre verte a saját térdét, megismertetve ezzel a világot a Canossa-járás egy meglehetősen szélsőséges, követésre semmiképpen sem javasolt módjával.
Az élet úgy hozta, hogy most megint Dubajban történt vele valami egészen szokatlan.
Az arab ország ATP 500-as tornája alapesetben az orosz kedvencei közé tartozhat, amióta 2020-ban ugyanis először játszhatott a főtáblán, a negyeddöntőnél hamarabb egyszer sem fejezte be a versenyt. A legjobb nyolcig is csak a covid előtti rendezésű évben jutott, 2021-ben már elődöntős volt, a legutóbbi két évben pedig egészen a döntőig menetelt. 2022-ben Jiry Veselyt legyőzve meg is nyerte a versenyt, egy éve pedig honfitársától és jóbarátjától, Daniil Medvedevtől kapott ki a fináléban.
picture

Andrey Rublev 2022-ben

Fotó: AFP

2024-ben is jól alakult a versenye, Zhizhen Zhang nehézkes legyőzése után Arthur Cazaux és Sebastian Korda sem okozott neki gondot, igaz, az amerikai a második szett derekán feladta a mérkőzést. A legjobb négy között Alexander Bublik személyében verhető ellenfél jött szembe.
Kettejük mérkőzése végül (sajnos) nem a remek színvonalról marad emlékezetes, hanem egy sajnálatos esetről.
Döntőszett 5-5-ös állásnál Bublik vezetett 40-30-ra, és egy Rublev által hosszúra ütött tenyeresnek köszönhetően hozta is a szerváját, bebiztosítva magának ezzel minimum a rövidítést. Csakhogy ekkor Rublev, rámutatva az alapvonalra, számon kérte a vonalbírót, hogy mégis hogy nem látta, hogy Bublik előző ütése hosszú volt?
picture

Rublev magából kikelve ordította le a vonalbíró fejét, kizárták Dubajban

Az már más kérdés, ahogy ezt az orosz tette.
Bár a felvételek perdöntő módon véleményem szerint nem adják vissza, hogy pontosan mit mondott Rublev, az kétségtelen, hogy az orosz hülyének, idiótának nevezte a bírót, mindezt oroszul kifejezve. Az is jól látszik, hogy ezután, vészesen közel kerülve a bíróhoz, annak arcába kiabálva kérdezi, hogy mégis hogy lehetett elvéteni az ellenfél szerinte hosszú ütését? Utóbbi esetnél az orosz szájáról egyértelműen leolvasható az angol „How?”, azaz „Hogyan?” kérdőszó.
Aki ezen a ponton úgy gondolná, hogy mi keresnivalója van orosz és angol nyelvészkedésnek egy sportoldal tenisszel foglalkozó cikkében, az tartson ki, jön a magyarázat.
Az egyik vonalbíró ugyanis, aki nem az, akinek a fejét Rublev leordította, ugyanakkor olyasvalaki, aki beszél oroszul, jelentette az esetet a székbírónak, aki behívta a pályára a supervisort.
Az ellenőr ekkor, az árulkodó vonalbíró társaságában odament az oroszhoz, és tájékoztatta, hogy az oroszul beszélő vonalbíró elmondása szerint durván sértegette a mérkőzésen hivatalos személyként jelenlévő másik vonalbírót, ezért pedig lelépteti.
Ezután Rublev hiába bizonygatta, hogy ő nem beszélt oroszul, csak angolul, és hiába kérte, hogy nézzék vissza videón az esetet, a supervisor hajthatatlan volt, és a vonalbíró „vallomását” egyértelműen a játékos elé helyezve hozott ítéletet, amiért egy ponton azért sántít a történet. Beszédes volt, ahogy egy ponton Rublev oroszul kérdezte a vonalbírót, mondván: „ezt most komolyan gondolod?”, de az nem reagált érdemben.
Andrey Rublev Dubajban magyarázkodik
Szögezzük le gyorsan, egyáltalán nincs rendben, hogy egy teniszező magáról megfeledkezve a vonalbíró arcába ordítja a véleményét. Ez soha, semmilyen körülmények között nem férhet bele, és az is egyértelmű, hogy büntetést kell, hogy maga után vonjon.
Ha abból indulunk, ki amiért 2020-ban a US Openen Novak Djokovicot leléptették, akkor Rublev kizárása is abszolút védhető. Ami azonban egy kicsit sántít a történetben, az az, hogy nem elsősorban amiatt zárták ki Rublevet, hogy a vonalbíróval kiabált, hanem amit egy másik vonalbíró szerint mondott az orosz.
Ebben az esetben ugyanis két vallomás került szembe egymással, amelyek között egy perdöntő bizonyíték kellett volna, hogy igazságot szolgáltasson, ehelyett a supervisor ott azonnal döntést hozott. A kizárásnak köszönhetően ráadásul Rublev elveszíti a hét folyamán gyűjtött ranglista pontjait, valamint pénzdíját is, előbbinek köszönhetően pedig hétfőtől kiesik a top 5-ből.
Az orosz tehát a szó szoros és átvitt értelmében egyaránt, tettéért kifizette a tanulópénzt.
Az eset minden bizonnyal rengeteg vitát fog még generálni tenisz berkeken belül, és jó eséllyel a videós ellenőrzést fogják a Rublevet védők közül a legtöbben emlegetni. Ezt a hangot ütötte meg Daria Kasatkina is, aki az X-en fakadt ki a történtekkel kapcsolatban:
„Szóval akkor most úgy van, hogy anélkül, hogy bárki is visszanézné az esetet, egy játékos kizárható egy versenyről, és megfosztható minden addig szerzett pontjától és pénzdíjától? Ugye ez csak vicc? Egy indokkal több, hogy szükség van a VAR-ra a teniszben is, és hogy minden versenyen élő sólyomszem rendszert kell alkalmazni.”
A mérkőzést követően a győztesként kihirdetett Alexander Bublik érthetően legfőképpen ezzel az esettel kapcsolatban kapott kérdéseket a sajtótájékoztatón. A kazah teniszező, aki a pályán odaszólt a supervisornak, hogy folytatná a mérkőzést, érdekes dolgot vetett fel megszólalásában:
„Egy dolgot tisztázzunk. Amíg a bírók, köszönhetően a rendelkezésre álló technikának, simán kivehetők egy teniszmeccsből, addig a játékosok már nem. Elvégre is ahhoz, hogy legyen tenisz, játékosok is kellenek. Talán hibázott Andrey, és talán hibázott a vonalbíró is, de az viszont biztos, hogy ha itt is működik a sok helyen alkalmazott automata rendszer, akkor el sem jutunk idáig.
A játékosokat nem vehetjük ki a teniszből, a bírókat viszont igen, ez pedig sok gondot egycsapásra megoldana.”
A másik dubaji elődöntő nem hozott különösebb izgalmat, meglepetést annál inkább, Ugo Humbert ugyanis két sima játszmában (7-5,6-3) búcsúztatta a címvédő Daniil Medvedevet. A szombati fináléban így Alexander Bublik-Ugo Humbert mérkőzést rendeznek Dubajban.
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Cikk megosztása
Kapcsolódó mérkőzések
Hirdetés
Hirdetés