Publikálva 26/12/2021 - 19:54 GMT+1

Perrine Laffont és Mikaël Kingsbury címvédésre készül az olimpián, azonban a dolguk nem lesz egyszerű.

Perrine Laffont és Mikaël Kingsbury

Már három világkupa-állomáson túl vagyunk a mogulosok idei szezonjából, vessünk tehát számot, hogyan áll a sorozat a 2021-es naptári esztendő végével.

A szám minden bizonnyal legnagyobb klasszisa a nők mezőnyében a francia Perrine Laffont, míg a férfiaknál a kanadai Mikaël Kingsbury. Mind a ketten megnyertek már mindent, amit a sportban meg lehet nyerni. A számok félelmetesek és magukért beszélnek. A még mindig csak 23 éves francia, 2018 olimpiai bajnoka, ötszörös világbajnoki dobogós, ebből három elsőség fűződik a nevéhez – a tavalyi szezonban megszerezte az eddigi egyetlen hiányzó címét, a mogul világbajnoki aranyat. Világkupák tekintetében 75 rajtból 36 dobogó és 25 győzelem a karriermérlege. Ez azt jelenti, hogy minden második vk-indulása dobogóval is jár. Emellé a jeles eredménysor mellé begyűjtött még zsinórban négy világkupa-elsőséget is 2018 és 2021 között.
A kanadainak még ennél is lenyűgözőbb az eredménysora. A 29 éves Kingsbury 2012 és 2020 között zsinórban kilencszer nyerte meg a mogul kristálygömböt. A tavalyi szezonban csupán azért végzett a hatodik helyen, mert az év nagy részét ki kellett hagynia sérülés miatt. Egyébként ez volt az első alkalom a karrierjében, hogy sérülés miatt távol kellett lennie a sorozattól. Visszatérése után viszont minden versenyt megnyert, amin elindult. A kanadainak emellett egy olimpiai ezüst és egy arany is ékesíti az eredménysorát. Amennyiben Pekingben is érmet nyerne, ő lenne az első kanadai szabadstílusú síelő, akinek három medál is összejönne az olimpiák történetében. Két olimpiai dobogója mellé 11 világbajnoki dobogó is jár, amelyből hat arany – ebből kettőt tavaly a visszatérése után szerzett. Világkupák tekintetében pedig összesen 97 dobogó a mérlege, ebből pedig 68 első hely. Mindezt 116 vk-indulásból! Tehát összesen 19 olyan verseny volt, amin elindult, de nem állhatott pódiumon.
Ezeket az eredménysorokat látva bátran mondható, hogy ők ketten nem csupán a sportáguk, de az egész szabadstílusú sí kiemelkedő alakjai és joggal tekinthetők mind a ketten az olimpiai arany várományosainak. Azonban a 2021-22-es idény eddig kicsit nehézkesebben indul mind a kettőjük számára.
A kanadainak eddig a duál mogul-szezonjára nem lehet panasza. Az idei évtől már külön számítanak a mogul- és duál mogul-eredmények, így az idény végén már két kristálygömböt osztanak majd ki. Kingsbury számára úgy tűnik, hogy egyelőre a duál fekszik jobban, eddig kettőből kettő a mérlege. Idre Fjällben egy rendkívül szoros döntőnek lehettünk szemtanúi, amelyben Ikuma Horishima volt az ellenfele. Az a versenyző, aki az utóbbi években képes volt megszorongatni a szám királyát. Ez most is sikerült neki, olyannyira, hogy kettőjük között mindösszesen három század volt a különbség Kingsbury javára a gyorsaság tekintetében. A vége csak minimális különbséget hozott, a kanadai hajszállal nyerte a szezon első duálküzdelmét.
A második győzelme már némileg könnyebbre sikerült. 2021 utolsó versenyének Alpe d’Huez adott otthont, ahol a duál döntőbe Kingsbury mellett Walter Wallberg jutott be. A svéd túlizgulta a finálét, így már a pálya első harmadánál eldőlt, hogy a kanadai nyeri a második duálversenyt is. Közel sem áll már ilyen jól a mogul szakág tekintetében, amely a duállal ellentétben ott lesz az olimpia programjában is.
Kingsbury ugyan a rukai szezonnyitót még megnyerte, viszont azóta nem tudott a dobogó legfelső fokára felállni. Svédországban mindösszesen a 8. hely jutott neki, a szuperdöntőig sem jutott el. Ezelőtt utoljára 2011-ben fordult vele olyan elő, hogy amikor elindult egy mogulversenyen, akkor nem jutott be a legjobb hat közé. Ráadásul a svédországi viadal után szintén szokatlan képsoroknak is szemtanúi lehettünk, ahogy Kingsbury dühösen csapkodja a botjait, miután konstatálja, hogy véget ért számára a verseny. Ehhez képest Franciaországban már jobb eredménnyel zárt, a dobogó alsó fokára még felfért, de mindenképpen intő jel számára, hogy Horishima itt is elhódította az elsőséget. A teljesítményével ő maga sem volt elégedett, a másnapi győzelme után fejtette ki, hogy jobb eredményt várt magától. Kingsbury jelenleg a második helyen áll a mogul szakági világkupában japán riválisa mögött, amely nem a világ, de az olimpiáig némi megújulásra szüksége lesz.

Kingsbury

Ugyanúgy megújulásra lesz szüksége Laffontnak is, aki a kanadainál is többet bizonytalankodik a szezonban. Számára a hazai, eddigi utolsó verseny elég balszerencsésen sikerült. Az első napi mogulversenyen a szuperdöntőben csúnyán bukott, amely nem csak azt eredményezte, hogy hatodik helyen végzett, de a másnapi duál mogulban sem tudott elindulni. Szerencsére a francia klasszis nem sérült meg, de orvosai tanácsára kihagyta a másnapi versenyt.
A francia eddig a szezonban az öt versenyből csupán két dobogót tudhat magénak. A svédországi hétvégén jött ki a legjobban a lépés számára, ott mogulban második, duálban pedig első helyen tudott végezni. Mint ahogy Kingsbury 8. helyére sem volt hosszú idő óta példa, úgy Laffont tekintetében is megszakadt egy sorozat: 2018 óta mindig az övé volt a rukai szezonnyitó. Az olimpiai bajnok jelenleg duálban harmadik helyen áll, míg mogulban a második. Aki pedig az idényben a legnagyobb veszélyt jelenti a franciára, ő nem más, mint Jakara Anthony, aki mind a két szakágat vezeti, ráadásul a franciaországi versenyen duplázni tudott.

Laffont

Persze még sok van hátra az olimpiáig, egészen pontosan 40 nap, ráadásul még három helyszínen mutathatják meg a buckasízők, hogy mit tudnak. Laffontéknak tehát még van idejük igazán formába lendülni, de a trónkövetelők ott vannak a nyomukban, úgyhogy nem lesz egyszerű az olimpiai címvédés.
A folytatásban Tremblant lesz a következő állomás, ahol két mogulversenyt is rendeznek majd. Kingsbury számára igazán nagy jelentőségű lesz a hétvége, hiszen Tremblant csupán harminc kilométerre fekszik az otthonától.
A versenyt január 7-én és 8-án az Eurosport 2-n közvetítjük majd.
Addig azonban a buckasízőknél is a pihenésé főszerep.